Android çekilen fotoğrafların ismini değiştirme

Tsivaky

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sorunumu başlıkta açıklayamamış olabilirim. Sorunum şu:

Telefondan resim çektiğimde bunu "Fotoğraf_0001" gibi isimlerle kayıt ediyor. Ben bunu birçok telefonda olduğu gibi tarih ve saat olarak kayıt etmesini istiyorum, yani "20181205_160603" gibi. Telefonun kamera ayarlarında bunu değiştirmem mümkün değil gibi gözüküyor. Ek bir uygulama veya farklı bir kamera uygulaması kullanmam gerektiğini düşünüyorum ama sorunumu çözecek şekilde istediğim gibi çalışacak olan uygulamayı nasıl bulabileceğimi bilmiyorum. Sizin de bu amaçla kullandığınız uygulamalar, denediğiniz yöntemler varsa benimle paylaşırsanız sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefon modeli ve Android sürümünüz nedir?

Kullandığım uygulamayı da söyleyim. Xiaomi telefonlarda çekim kalitesini bayağı yükselttiği için Google Camera 2 kullanıyorum. Kendisi bu şekilde isimler veriyor fotoğraflara. Google Camera 3 (Sadece Android 9 için) de bu şekilde kayıt yapıyor. Kurulabiliyorsa Google Camera deneyin cihazınızda.

Telefon Sony Xperia XA F3111 ve Android 7.0 sürümüne sahip.
Sizin önerinize göre Google Camera uygulamasını kurmak için araştırma yapıyordum da birçok versiyon var. Google Camera 3.2.045 versiyonu Android +6 istiyor diye bu sürümü kurdum, diğerleri en az 7.1 istiyor, herhangi bir sorun ile karşılaşmayayım istedim.

Kamera istediğim gibi kayıt ediyor, güzel ama bir sıkıntısı var. Fotoğraf modundan Video moduna geçince kamera sapıtıyor. Video moduna geçtiğimde telefon düz tutuyorum ama kamerayı aşırı yakın ve yan gösteriyor, yan çeviriyorum yine ekrana göre yan olarak dönüyor. Fotoğraf moduna tekrar geçiriyorum sonra Video moduna geçiriyorum; bazen düzeliyor bazen de "Kamera uygulamasına ulaşılamıyor" gibi bir hata veriyor. Bu sorun dışında uygulama gerçekten istediğim gibi.

Biraz da Google Play'den başka Camera uygulamalara baktım ama incelediklerimin bâzılarında ekran ışığı en düşük iken uygulamaya girdiğimde parlaklık son seviyeye çıkıyor ve flash ışığını yakıyor. Flash ışığını elle kapatana kadar yanmaya devam ediyor. Bunun dışında hoşuma giden bir uygulama daha vardı ama onda da her bir işlem sonrasında video reklam giriyor araya. Sinir bozucu bir durum.
Şimdi de Google Camera 2.7.008 versiyonunu kurdum. Video modu da düzgün. Yine de kayıt yerini değiştiremiyorum. Telefonun dahili depolaması düşük, sürekli SD karta el ile atmak da istemem ne de olsa. Yine de genel olarak öneriniz işe yaradı.

Son düzenleme:
Kusuruma bakmayın, dün meşgul olduğum için bulduğum çözümü yazamadım ve evet, ben de "Open Camera" isimli uygulama sayesinde istediğim fotoğraf / video işlemini halledebildim. Ayrıca reklamlarla da boğuşmaya gerek kalmıyor, uygulamayı ücretsiz ve istenirse bağış yapılabilir olarak reklamsız vermeleri hoşuma gitti. Çözünürlük konusunda da neredeyse istediğiniz kadar küçültebiliyor ve büyütebiliyorsunuz (bâzı işlerde çok düşük çözünürlükte fotoğraf göndermem gerekiyor). Bu nedenle uygulamanın bu özelliğini de başka bir artı olarak gördüm. @Wheeler Man İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı