Android cihazlarda şarj döngüsü sayısını öğrenme

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600x
Sapphire Pulse Rx590 8GB
2x8GB XPG GAMMIX D30
Crucial P3 Plus 2TB
GIGABYTE B450M S2H
Dell S2721HN
Dell Alienware AW2724HF
Acer Aspire 6935G

Toyota Corolla

XBOX Series X
PlayStation 4

iPhone 15 Pro
Galaxy S24 Ultra
Galaxy S20 FE
Lenovo TAB M10 HD
Redmi Note 12
Redmi 10 2022
iPhone SE 3
Sony Xperia XA1
Galaxy Win
Galaxy Wonder
Galaxy Note GT-N8010

Amazfit Verge
Apple Watch 4
Samsung Gear S2

Redmi Buds 4 Active
Philips SHB3175
Samsung ve Redmi cihazlarımda şarj döngüsünü nereden görebilirim?

Samsung'da müşteri hizmetleri aranarak öğrenilebiliyor. Ayrıca ikinci bir metod daha var yine Samsung'da çalışıyor ama Redmi'de oluyor mu onu bilmiyorum.

Bunun için öncelikle Samsung telefonunuzun Geliştirici Seçenekleri menüsü aktif değilse onu akftif edin. Şu şekilde yapıyorsunuz:

Ayarlar > Telefon Hakkında > Yazılım Bilgileri menüsüne girin orada göreceğiniz Yapım Numarası yazan kısma 7 kere arka arkaya tıklayın. Bunu yaptığınızda tekrar telefonun Ayarlar menüsüne gittiğinizde en altta geliştirici seçeneklerinin aktif edildiğini göreceksiniz.

Geliştirici seçeneklerine girip "USB Hata Ayıklama" kısmını bulup onu aktif hale getirin.

Daha sonra aşağıdaki sayfadan bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan SDK Platform Araçları yazılımını indirin.

İndireceğiniz Zip/rar dosyasını bir klasöre çıkartın.

Çıkardığınız klasörün en üstteki adres çubuğuna CMD yazıp enter'a basın. Bu şekilde CMD komut satırı ilgili klasörün içerisinde çalışacak şekilde açılacaktır.

CMD komut satırına şunu yazın ve enter'a basın.

adb devices

Bu işlemi yaptığınızda telefonunuzun ekranında USB Hata Ayıklama çalıştırılsın mı gibi bir izin ekranı çıkacak onay verin.

CMD ekranında Samsung telefonunuzun sürüm numarasındaki adını göreceksiniz. Ondan sonra şu komutu da yazıp enter'a basın ve birçok yazı gelecek:

adb shell dumpsys battery

Gelen yazılardan en aşağılarda bir yerlerde göreceğiniz

mSavedBatteryAsoc yazısının yanındaki değer telefonun batarya sağlığını gösteriyor

mSavedBatteryUsage yanındaki değerin ilk 3 rakamı ise toplam şarj döngüsünü gösteriyormuş.

Bu bilgiyi şu sayfadan aldım kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Bu sayfada yazan 2.metodla yaptım.

Samsung'da müşteri hizmetleri aranarak öğrenilebiliyor. Ayrıca ikinci bir metod daha var yine Samsung'da çalışıyor ama Redmi'de oluyor mu onu bilmiyorum.

Bunun için öncelikle Samsung telefonunuzun Geliştirici Seçenekleri menüsü aktif değilse onu akftif edin. Şu şekilde yapıyorsunuz:

Ayarlar > Telefon Hakkında > Yazılım Bilgileri menüsüne girin orada göreceğiniz Yapım Numarası yazan kısma 7 kere arka arkaya tıklayın. Bunu yaptığınızda tekrar telefonun Ayarlar menüsüne gittiğinizde en altta geliştirici seçeneklerinin aktif edildiğini göreceksiniz.

Geliştirici seçeneklerine girip "USB Hata Ayıklama" kısmını bulup onu aktif hale getirin.

Daha sonra aşağıdaki sayfadan bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan SDK Platform Araçları yazılımını indirin.

İndireceğiniz Zip/rar dosyasını bir klasöre çıkartın.

Çıkardığınız klasörün en üstteki adres çubuğuna CMD yazıp enter'a basın. Bu şekilde CMD komut satırı ilgili klasörün içerisinde çalışacak şekilde açılacaktır.

CMD komut satırına şunu yazın ve enter'a basın.

adb devices

Bu işlemi yaptığınızda telefonunuzun ekranında USB Hata Ayıklama çalıştırılsın mı gibi bir izin ekranı çıkacak onay verin.

CMD ekranında Samsung telefonunuzun sürüm numarasındaki adını göreceksiniz. Ondan sonra şu komutu da yazıp enter'a basın ve birçok yazı gelecek:

adb shell dumpsys battery

Gelen yazılardan en aşağılarda bir yerlerde göreceğiniz

mSavedBatteryAsoc yazısının yanındaki değer telefonun batarya sağlığını gösteriyor

mSavedBatteryUsage yanındaki değerin ilk 3 rakamı ise toplam şarj döngüsünü gösteriyormuş.

Bu bilgiyi şu sayfadan aldım kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Bu sayfada yazan 2.metodla yaptım.
Monitörüm bozuk PC'den yapamam müşteri hizmetlerini ararım hocam sağolun. Redmi için bakmasam da olur zaten.

*#*#6485#*#* Redmi cihazınızda bu kodu tuşlamayı dener misiniz?
Burası geldi hocam
Muhtemelen batarya şarj sayısı var ama ben bulamadım.

Screenshot_2024-04-11-14-38-33-250_com.longcheertel.cit.jpg

MF_02 kodu şarj döngüsünü gösteriyor.

Xiaomi pil sağlığı hesaplama kodları ve formülü, cihazınızın yüzdelik bazda genel sağlık durumunun kaç olduğunu gösterecektir. Yukarıda yer alan kodlar sayesinde pil sağlığının yüzdelik bazda hesaplanması söz konusu olur. Cihazın yüzdelik bazda pil sağlığının kaç olduğunun öğrenilebilmesi adına gerekli olan kodlar ve formüller aşağıdaki gibidir:
MF_05 (Mevcut Pil Kapasitesi) + MF_06 (Fabrika Çıkışlı Pil Kapasitesi) X 100 = Xiaomi Cihazın Güncel Pil Sağlık Durumu.

Ayrıca bir yerde pil sağlığı hesaplama formülü diye bir şey buldum ama ne kadar doğru bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı