Rehber Android sistem uygulamalarını kaldırma (rootsuz ve bilgisayarsız)

Merhabalar, sizlere Android cihazlarınızda hazır gelen ve kaldırılmayan uygulamaları nasıl root ve bilgisayar gerektirmeden kaldıracağımızı göstereceğim.

UYARI! Telefonunuzda bilinmeyen bir sistem uygulamasını kaldırmamanızı öneririz. Telefonunuzun yazılımında sorunlar meydana gelebilir. Yapılan tüm işlem ve sorumluluklar size aittir.

Gerekli uygulamalar:

Adımlar
1 - Geliştirici seçeneklerini aktifleştirin.
Bunun için: Ayarlar -> Telefon hakkında -> Yazılım bilgileri sekmelerini bulun. Cihaz modelinize göre adımlar değişebilir.

adım3.jpg

Yapım numarasına 5 kez tıklayın ve şifre ekranı gelirse telefonunuzun şifresini girin. Geliştirici seçeneklerinin açıldığına dair altta pop up ekran göreceksiniz.
2- Geliştirici seçeneklerini açın ve "USB hata ayıklaması" ve "Kablosuz hata ayıklaması" menüsünü bulun aktif hale getirin.

adım6.jpg

3- Shizuku'yu indirin ve açın.
adım5.jpg

4- Shizuku'nun bildirimlerini açın ve eşleştiriliyor menüsüne basın. Telefonunuza "Eşletirme hizmeti aranıyor" bildirimi gelmesi gerekir.

5-Gelen eşleştirme ekranında geliştirici seçeneklerine geri dönün ve kablosuz hata ayıklamayı bulun, ayrıntılarına basın ve "Eşleşme kodu ile cihaz eşle" menüsüne tıklayın.

adım7.jpg

6- Gördüğünüz kodu gelen bildirime tıklayıp kodu girin.

adım8.jpg

7- Kodu girdiğinize göre Shizuku'yu aktifleştirmemiz için tek adım kaldı.

8- Shizuku'ya geri dönün ve başlata tıklayın. Ekrana kodlar gelecektir, "services started" geldiği anda işlem tamamlanmıştır ve ana menüde "Shizuku çalışıyor." ibaresi görmeniz gerekmektedir.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra şimdi istediğimiz uygulamayı kaldırmakta kaldı. Ben Samsung telefonlarda hazır gelen "Samsung Free" uygulamasını kaldıracağım. Siz istediğiniz uygulamayı kaldırabilirsiniz.

samsung free icon.jpg

Gördüğünüz gibi kaldıracağım uygulamada kaldırmam için hiçbir ibare yer almıyor, bunun için:

9- Canta'yı indirin ve açın.

10- Kaldıracağınız uygulamayı seçin ve çöp kutusuna tıklayın.

11- Gelen uyarıya izin verin.

adım9.jpg

12- Tebrikler, uygulama silindi. Kontrol edelim.

adım10.jpg

Umarım bu rehber işinize yaramıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Acaba uygulamayla dondurma işlemi yaptıktan sonra; telefondan silince ve geliştirici seçeneklerini kapatınca, yine dondurulmuş hali ile kalıyor mu? Herhangi bir sorun oluyor mu?

Bir de bahsettiğiniz geri yükleme kısmını göremedim.
Evet kalıyor, herhangi bir sorun da olmuyor. Geri yükleme kısmı ikinci sekmede istediğinize tik atıp alttaki ikona tıklayabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240526_130731_Canta.jpg
    Screenshot_20240526_130731_Canta.jpg
    69,1 KB · Görüntüleme: 14
Evet kalıyor, herhangi bir sorun da olmuyor. Geri yükleme kısmı ikinci sekmede istediğinize tik atıp alttaki ikona tıklayabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın, en baştan o kısma baktığımda boş olduğundan, anlamamışım.Sonra da bakmamıştım bir daha.

Sizin dediğiniz gibi, dondurduklarım oraya gelmiş.

Müthiş birşey bu olay, elinize sağlık.

Tek sıkıntı bu geliştirici menüsünün, uygulama kullanırken açık kalması. (Dosya uygulaması da kurdum da, Data klasörüne girmek için). Acaba sürekli açık kalmasının bir sıkıntısı var mıdır? Bir de şarja olumsuz etkisi olur diye düşündüm.

Çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın, en baştan o kısma baktığımda boş olduğundan, anlamamışım.Sonra da bakmamıştım bir daha.

Sizin dediğiniz gibi, dondurduklarım oraya gelmiş.

Müthiş birşey bu olay, elinize sağlık.

Tek sıkıntı bu geliştirici menüsünün, uygulama kullanırken açık kalması. (Dosya uygulaması da kurdum da, Data klasörüne girmek için). Acaba sürekli açık kalmasının bir sıkıntısı var mıdır? Bir de şarja olumsuz etkisi olur diye düşündüm.
Shizuku sürekli arkaplanda çalışacağı için şarj yiyebilir. İşleminiz bitince kapatın sürekli açık olmasına gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı