Android Studio için RAM yükseltmek işe yarar mı?

pikapi_pikachu

Femtopat
Arkadaşlar merhaba,

Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum. Yöneleceğim alana henüz karar vermedim. Bu boş zamanlarda mobil uygulama çalışmak istiyorum. i3 4030U işlemcili, 4 GB RAM'i (tek slot) bulunan laptop kullanmaktayım. Aynı zamanda 256 GB SSD'de kullanıyorum. İşlemci frekansı Max 1.9 GHz'e çıkıyor. Bu laptopta Android Studio aşırı yavaş çalışıyor. Özellikle Android Studio'yu yüklediğimden itibaren bilgisayarım çok fazla kasmaya başladı. İnternette bile sıkıntı yaşıyorum. Acaba 4 GB RAM yerine 8 GB RAM taksam işe yarar mı? İşe yararsa beni ne zamana kadar taşır? Yoksa yeni laptop almanın zamanı gelmiş mi? Bu işte tecrübeli arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Dostum bunu anlamanın çok basit yolu var.

Android Studio'yu çalıştır ardından görev yöneticisini aç ve kaynak izleyiciye git.

Sistem en çok hangi parçayı yüzde olarak daha fazla kullanıyorsa onu geliştir.

(Fakat elimizdeki laptop sonuçta sadece RAM'i geliştirebiliyoruz.)

Bu tarz uygulamar RAM frekansı veya işlemci gücü ister. Ayrıca RAM'in boyutuda önemli. En az 8 GB olmalı lag olmaması ve çökmemesi için.

Son düzenleme:
Muhtemelen mevcut RAM değiştirilememekte, kesin bir şey söylemek için bilgisayarin tam modeli gerekli. Ancak 8 GB yükseltme imkanı muhtemelen vardır.
Android studio'nun lakabı zaten RAM yiyicidir, RAM yetmediği için yavaş bilgisayar.

Dostum bu olaya android studio ile başlarsan mobil programlamadan çok çabuk soğursun benden söylemesi. Bende merak sarmıştım senin gibi mobil programlamaya. Okulda da dersi vardı. Android studio kullandık. Gerçekten o kadar hantal ve yavaş ki hiçbir şey yapamadım bilgisayarımda. Ve Android studio da birşeyler yazmak gerçekten zor. Mobil programlamaya bakmak istiyorsan sana tavsiyem flutter a bakman olacak. Çıkalı yanlış hatırlamıyorsam 3 sene falan oldu ve gittikçe popüler hâle geliyor. Onun dışında react native yada react a bakabilirsiniz. Yok ben illede android studio kullanacağım diyorsanız ram inizi yükseltmekten başka birşey yapamazsınız. O da ne kadar yeterli olur bilmiyorum. Karar sizin.

Muhtemelen mevcut RAM değiştirilememekte, kesin bir şey söylemek için bilgisayarin tam modeli gerekli. Ancak 8 GB yükseltme imkanı muhtemelen vardır.
Android studio'nun lakabı zaten RAM yiyicidir, RAM yetmediği için yavaş bilgisayar.
İşlemci çok güçsüz. Android Studio belleklere yüklense bile yine de bu işlemciyle zor.

Minimum olarak hangi özelliklerde bir laptop önerirsiniz?
Dostum bu olaya android studio ile başlarsan mobil programlamadan çok çabuk soğursun benden söylemesi. Bende merak sarmıştım senin gibi mobil programlamaya. Okulda da dersi vardı. Android studio kullandık. Gerçekten o kadar hantal ve yavaş ki hiçbir şey yapamadım bilgisayarımda. Ve Android studio da birşeyler yazmak gerçekten zor. Mobil programlamaya bakmak istiyorsan sana tavsiyem flutter a bakman olacak. Çıkalı yanlış hatırlamıyorsam 3 sene falan oldu ve gittikçe popüler hâle geliyor. Onun dışında react native yada react a bakabilirsiniz. Yok ben illede android studio kullanacağım diyorsanız ram inizi yükseltmekten başka birşey yapamazsınız. O da ne kadar yeterli olur bilmiyorum. Karar sizin.
Flutter SDK'sı android studio üzerinden çalıştırılıyor, ki bende o şekil denedim ama program ağır vasıta gibi

Son düzenleme:
Android Studio kullanacaksanız Windows üzerinde kullanmayacaksınız. Denemiş biri olarak söylüyorum ki Android Studio IDE'si GNU/Linux ve macOS'te Windows'a göre yaklaşık 5 kat daha hızlı ve daha optimize çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı