Android telefonlar neden 2. elde para etmiyor?

enesbull

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, 25000TL'ye Android cihaz aldık diyelim, 2 yıl kullandık satmaya çalıştık, fiyatı yarı yarıya düşüyor, hatta 1 yıl önce bir Android cihaz çıktı diyelim, sonrasında bu Android cihazın yeni serisi çıktı diyelim, direk 1 yıl önceki cihazın fiyatı yarı yarıya düşüyor fakat IPhone'larda durum böyle değil, bir süre kullandıktan sonra satıp üzerine para koyup cihazımızı upgrade edebilmek için bu sebeplerden dolayı iPhone cihazlar daha iyi gibi gözüktü gözüme, ve bu durum sadece Türkiye'de var olan bir durum değil, Global'de de durum bu şekilde, Kanada'ya gidiyorum bazen ve durum buradakiyle birebir aynı Google pixel, Samsung ve vb vs fark etmeksizin, yorumlarınız için teşekkürler, iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maaş yatsın iPhone SE'yi satarak S23'e geçiş yapacağım :)
Hocam SE ile S23 zaten denk cihazlar değil ki. Kesinlikle çağ atlatır size. Ama 3 sene sonra bir SE kullanıcısı muhtemelen sizden daha akıcı bir cihaz kullanıyor olacak :) Samsung eski Samsung değil yeni cihazlarını S20 serisinden bu yana beğeniyorum yanlış anlaşılmasın ama 2-3 sene kullanım ömrü cihazlar genelde. Yeni jenerasyonlar büyük donanım farklarıyla geliyor android kanadında bu durum eski jenerasyonların hızlıca performans kaybına uğramasına neden oluyor.

Herkes iPhone'cu yani metroda herkesin elinde iPhone görüyorum. En yeni modelleri hem de Pro Max. İş yeri veriyor desek promax vermez düz modeli verir o kadar para vermez.

Çoğunluğu da sorsak para yok der.

Bizim halk böyle böbrek bile satıp iPhone alacak tipler var.

2.el iPhone alıyor herkes Android'e 25k zaten kimse 0'da vermez 2.el iPhone alır.

Taleple alakalı. Yoksa olabilir benima arkadaşım 2.el Oppo aldı sorunsuz çalışıyor.

Tamamen bizim halkın iPhone'cu olması ile alakalı.

Altındaki arabasıyla takas edip her yere otobüsle gideni gördüm.

Herkes iPhone'cu yani metroda herkesin elinde iPhone görüyorum. En yeni modelleri hem de Pro Max. İş yeri veriyor desek ProMax vermez Düz modeli verir o kadar para vermez.

Çoğunluğu da sorsak para yok der.

Bizim halk böyle böbrek bile satıp iPhone alacak tipler var.

2.el iPhone alıyor herkes Android'e 25K zaten kimse 0'da vermez 2.el iPhone alır.

Taleple alakalı. Yoksa olabilir benima arkadaşım 2.el Oppo aldı sorunsuz çalışıyor.

Tamamen bizim halkın iPhone'cu olması ile

Hocam SE ile S23 zaten denk cihazlar değil ki. Kesinlikle çağ atlatır size. Ama 3 sene sonra bir SE kullanıcısı muhtemelen sizden daha akıcı bir cihaz kullanıyor olacak :) Samsung eski Samsung değil yeni cihazlarını S20 serisinden bu yana beğeniyorum yanlış anlaşılmasın ama 2-3 sene kullanım ömrü cihazlar genelde. Yeni jenerasyonlar büyük donanım farklarıyla geliyor Android kanadında bu durum eski jenerasyonların hızlıca performans kaybına uğramasına neden oluyor.

Vallahi ablamda S10e var. Telefonunu kurcaladım hızı gayet güzeldi. Hiçbir performans sorunu yaşamıyor. Ayrıca kamerası çok güzel. Boş bir performans algısı yaratıyorsunuz. O dediğiniz amiral gemisi olmayan modellerde geçerli olabilir ama S9 S8 dahi ilk günkü hızında çalışıyor.

iPhone'un adı çıkmış kaliteli diye o yüzden Android kötü diye düşünenler var o yüzden kimse 2. el android almaz parası olsa 2.el iPhone da almaz 0 alır.

İPhone almaya değmez diye düşünüyordum.

Ama sonradan satabilmek için alınabilir belki.
Mesela iPhone1 13.

Alırken 37k satarken 19k-20k(Easycep ve teknosa bu fiyatı veriyor anında nakit'te)
Aynıya geliyor android'de düşününce

Hocam SE ile S23 zaten denk cihazlar değil ki. Kesinlikle çağ atlatır size. Ama 3 sene sonra bir SE kullanıcısı muhtemelen sizden daha akıcı bir cihaz kullanıyor olacak :) Samsung eski Samsung değil yeni cihazlarını S20 serisinden bu yana beğeniyorum yanlış anlaşılmasın ama 2-3 sene kullanım ömrü cihazlar genelde. Yeni jenerasyonlar büyük donanım farklarıyla geliyor Android kanadında bu durum eski jenerasyonların hızlıca performans kaybına uğramasına neden oluyor.

Tam tersi 3 sene sonra SE ölür muhtemelen. Apple eskisi kadar güncel tutmuyor telefonları, Android tarafındaki rekabet arttığı için şu anda minimum 3 tane ana Android güncellemesi en az 5 sene de güvenlik güncellemesi sözü vs. veriyor markalar.

Vallahi ablamda S10e var. Telefonunu kurcaladım hızı gayet güzeldi. Hiçbir performans sorunu yaşamıyor. Ayrıca kamerası çok güzel. Boş bir performans algısı yaratıyorsunuz. O dediğiniz amiral gemisi olmayan modellerde geçerli olabilir ama S9 S8 dahi ilk günkü hızında çalışıyor.
Samsunglar iyi de iPhone'un adı var diye abartılıyor.

Tam tersi 3 sene sonra SE ölür muhtemelen. iPhone eskisi kadar güncel tutmuyor telefonlara, Android tarafındaki rekabet arttığı için şu anda minimum 3 tane ana Android güncellemesi en az 5 sene de güvenlik güncellemesi sözü vs. veriyor markalar.
iPhone'un ismi var ondan.

Ondan değerli.

Tam tersi 3 sene sonra SE ölür muhtemelen. iPhone eskisi kadar güncel tutmuyor telefonlara, Android tarafındaki rekabet arttığı için şu anda minimum 3 tane ana Android güncellemesi en az 5 sene de güvenlik güncellemesi sözü vs. veriyor markalar.
İphone Se şimdiden ölü. Matah bir performansı yok. Kullanıyorum.

Dostum zaten kamera ve sosyal medya odaklı bakarsan o telefonlar 20 sene bile götürür ki? Hadi o telefonlar 4. 5. Senesinde çıkan üst düzey bir oyunu akıcı bir düzeyde ortalama grafik kalitesiyle oynatsın mesela? Yapamaz çünkü 5 sene önceki bir Android donanımı günümüzde orta segment bile sayılmıyor :) Ama iPhone donanımları 5 senede devasa uçmuyor. Segment farkı oluşmuyor ve işletim sistemi stabilitesi ile oynatıyor :)

Dostum zaten kamera ve sosyal medya odaklı bakarsan o telefonlar 20 sene bile götürür ki? Hadi o telefonlar 4. 5. Senesinde çıkan üst düzey bir oyunu akıcı bir düzeyde ortalama grafik kalitesiyle oynatsın mesela? Yapamaz çünkü 5 sene önceki bir Android donanımı günümüzde orta segment bile sayılmıyor :) Ama iPhone donanımları 5 senede devasa uçmuyor. Segment farkı oluşmuyor ve işletim sistemi stabilitesi ile oynatıyor :)
Günümüzde S10 Plus'daki işlemci çoğu orta segment telefon işlemcisine taş çıkarır. Boş anlatımlar yapmayın bence.
S10 Plus hala ilk günkü gibi maşallah.

Yeni konular

Geri
Yukarı