Android telefonlarda pil sağlığı nasıl?

Wilson Fisk

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Kafamdaki soruyu tam olarak nasıl sorsam bilemedim. Yeni bir telefona geçmeyi düşünüyorum. 26 yaşındayım adamakıllı kendime bir telefon alamadım. Hep abilerden kalan telefonları kullandım. Şimdi kendime 2. el bir telefon almayı düşünüyorum. IPhone'lara bakıyorum. İlan açıklamalarında pil sağlığı hakkında bilgiler belirtiliyor. Yanılmıyorsam 2. el alış satışlarda iPhone 8 dönemlerinde pil sağlığı bu kadar ön planda değildi şimdilerde görüyorum. Android telefonlarda da Samsung'un telefonlarına bakıyorum oralarda da pil sağlığına dikkat çekilmiyor. Acaba IPhone'ların pil sağlığı, firmanın pazarlama taktiğimi insana sürekli yeni iPhone aldırmaya yönelik bir hareket mi? Ve Android'lerde pil sağlığı, iPhone telefonlara göre daha mı dayanıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
iPhone Li ion pil kullanırken bazı Android telefonlar Li Po pil kullanıyor (Galaxy A34 gibi). Lithium polymer daha verimli, pahalı ve gelişmiş olarak biliniyor (aradaki fark az). O nedenle Li Po pil kullanan bir Android alacaksan pilin daha iyi olduğunu küçük bir fark da olsa söyleyebilirsin. Ancak pil sağlığı yazıp yazmama durumunun onunla alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü iPhone'larda uzun süredir var yani ikisi de Lithium ion kullanıyorken de durum böyleydi. O yüzden ona çok takılmamak lazım bence.

Android tarafında bataryanın değişme zamanının geldiğini 2-3 sene içerisinde anlıyorsunuz, iPhone tarafında pil sağlığı olayı var o kadar.

Yoğun kullanımda 6 veya 8 saat açık ekran süresi alıyorsanız 4 saate kadar düşebiliyor.
Elimde 3 yıllık A70 var, yoğun kullanımda 4-5 saate kadar düştü herhalde, sağlam oyun açınca da batarya su gibi gidiyor.

Android tarafında birkaç cihaz eskittim. Ortalama 2-2.5 yıla eskiyor. Yüksek kapasiteli bir pili olan cihaz uzun süreler götürür yine de. 3 yıllık M31'imi ayarlardan baktığımda iyi diyor ama kesin cevap veremeyeceğim.

iPhone tarafında 2. el olarak XS Pro Max alabilecek gücüm var fakat teknik özelliklere baktığımda 3100 civarında pil kapasitesi var.
Apple'ın sitesinde "normal bir pil, normal koşullar altında çalışıp 500 tam şarj döngüsüne ulaştığında başlangıçtaki kapasitesinin %80'ine kadarını koruyacak şekilde tasarlanmıştır." yazısını görünce biraz tadım kaçtı iPhone konusunda. Çünkü kullanacağım telefonun onlar belirliyormuş gibi hissettiriyor. Bir de telefon ayarlarında yazılı olarak pil sağlığı değerleri ifade edilince hepten uzaklaştırıyor. Bilemiyorum belki de sadece kendimi kuruyorumdur.

Bu nedenle aklım Samsung'un 5000 kapasiteli S20, S21'li modellerine kayıyor. Lakin orada da Samsung'un Exynos işlemcisi kafamı bulandırıyor. Sizce bu işlemci iyi değil mi?

iPhone Li ion pil kullanırken bazı Android telefonlar Li Po pil kullanıyor (Galaxy A34 gibi). Lithium polymer daha verimli, pahalı ve gelişmiş olarak biliniyor (aradaki fark az). O nedenle Li Po pil kullanan bir Android alacaksan pilin daha iyi olduğunu küçük bir fark da olsa söyleyebilirsin. Ancak pil sağlığı yazıp yazmama durumunun onunla alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü iPhone'larda uzun süredir var yani ikisi de Lithium ion kullanıyorken de durum böyleydi. O yüzden ona çok takılmamak lazım bence.
iPhone'ların düşük kapasiteli olması pillerinin olması, şarjının diğer telefonlara nazaran hızlı bitmesini sağlıyor mu sizce yoksa iPhone'nun stabil çalışıyor olması şarjının günlük kullanımda daha dayanıklı olmasını mı sağlıyor?

Android tarafında bataryanın değişme zamanının geldiğini 2-3 sene içerisinde anlıyorsunuz, iPhone tarafında pil sağlığı olayı var o kadar.

Peki 2-3 yıllık kullanımda iPhone mu daha stabil çalışıyor sizce Android mi?

Son düzenleme:
iPhone'ların düşük kapasiteli olması pillerinin olması, şarjının diğer telefonlara nazaran hızlı bitmesini sağlıyor mu sizce yoksa iPhone'nun stabil çalışıyor olması şarjının günlük kullanımda daha dayanıklı olmasını mı sağlıyor?
Ben şimdiye kadar hiç iPhone kullanmamıştım geçen senenin sonlarına doğru iPhone aldım ve pili beni memnun etti diyebilirim. Android kullanıyorken telefonu nasıl kullanıyorsam aynı şekilde kullanıyorum. Önceden her gün şarj ederken şuan iki günde bir şarja takıyorum telefonu. Tabii buna aldığım iPhone telefonun daha yeni olması, çıkış yılı vs. etki ediyordur illa ki ama demek istediğim alırsan pişman etmez.

Peki 2-3 yıllık kullanımda iPhone mu daha stabil çalışıyor sizce Android mi?
Bu sorunun cevabı kesinlike iPhone.

Ben şimdiye kadar hiç iPhone kullanmamıştım geçen senenin sonlarına doğru iPhone aldım ve pili beni memnun etti diyebilirim. Android kullanıyorken telefonu nasıl kullanıyorsam aynı şekilde kullanıyorum. Önceden her gün şarj ederken şu an iki günde bir şarja takıyorum telefonu. Tabii buna aldığım iPhone telefonun daha yeni olması, çıkış yılı vs. etki ediyordur illaki ama demek istediğim alırsan pişman etmez.

Hangi telefonu kullanıyorsunuz?

Bu sorunun cevabı kesinlikle iPhone.

O zaman 2-3 yıllık süre içinde her çeşit telefonun bataryası, günlük kullanıma ve telefonun bağlı olarak hemen hemen aynı düzeyde bataryası ölmeye başlıyorsa, bu kadar zamandan sonra stabil çalışıyor olmasına bakmak gerek o zaman değil mi?

Hangi telefonu kullanıyorsunuz?

O zaman 2-3 yıllık süre içinde her çeşit telefonun bataryası, günlük kullanıma ve telefonun bağlı olarak hemen hemen aynı düzeyde bataryası ölmeye başlıyorsa, bu kadar zamandan sonra stabil çalışıyor olmasına bakmak gerek o zaman değil mi?
Bana göre öyle. Artı olarak iPhone'larda değer kaybetmesi de daha az oluyor hatta aldığın fiyattan daha pahalıya bile satılabiliyor şuan olduğu gibi. 14 Pro Max kullanıyorum.

Amiral gemileri arasında fark olacağını düşünmüyorum hocam ama piyasası yüzünden iPhone tercih edilebilir.

Galiba dediğiniz gibi yapılabilir. Sadece bana mı böyle geliyor bilmiyorum ama ne kadar Android telefonlarda ne kadar amiral gemisi telefonda olsa 2. ele düştüğü zaman sıfırına göre fiyatı çok düşüyor ama IPhone'larda sıfır, 2. el fiyat farkı az gibi öyle değil mi?

Bana göre öyle. Artı olarak IPhone'larda değer kaybetmesi de daha az oluyor hatta aldığın fiyattan daha pahalıya bile satılabiliyor şu an olduğu gibi.

Eveti ben iPhone hiç kullanmadım ama bu stabil olması konusunu sık sık duyuyorum hatta sırf bu yüzden maddi durumumun el verdiği kadarıyla 2. el iPhone 7 Plus, 8 Plus bile almayı düşünmüştüm.

Geri
Yukarı