Rehber Android telefonunuzun hızını katlayın!

Selamlar Technopat!

Şöyle eski telefonlarımızı gün yüzüne çıkarıp sağlam FPS'ler almayı isteyenler toplansın istedim. Yeni model telefonu olanlar da telefonlarına 2. kez aşık olsunlar madem.

Bu rehberimde takılan, donan, kasan, oyun oynatmayan, depolama alanı biten vs tüm telefonları biraz iyileştirelim dedim. Umarım işinizi görür diyerek başlayalım o zaman.

• Custom ROM.
Evet efenim, ilk yöntemimiz Custom ROM kurmak. Tabii diğer adımlar için illaki Custom ROM olması gerekmez ancak ciddi faydalar göreceksiniz! Nedir bu Custom ROM diyecek olursanız. Custom ROM telefonunuza birnevi farklı bir işletim sistemi kurmaya denir. Şu an tam performanslı Custom ROM arayanlar Lineage OS deneyebilirler. Bilgisi olmayanlar için nasıl kurulur? (Video temsilidir, kendi telefonunuza uygun ROM'u bulun. Aksi taktirde telefonunuz kullanılamayabilir. Sorumlu değilim.):
TWRP Recovery Kurulumu.
Custom Rom Kurulumu.

• Overclock.
Bilgisayar kullanıcıları overclock ne demek duymuştur, overclock sisteminizin tamamının kullanılmasını sağlar. Bu işlemi Android'de yapabilmek için root erişimine sahip bir telefona ihtiyacınız var. Root atmaya değer mi? Tabii ki değer. Öncelikle root nedir bunu açıklayan videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Nasıl atılacağına dair video koymadım, bunun sebebi telefondan telefona değişir. Kendi cihazınıza göre olana YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz.
Root Nedir? Ne İşe Yarar?

Rootumuzu attık ne yapacağız diye sorarsanız aşağıdaki uygulamayı indirin.
Performance Tweaker (ROOT)

Aşağıdaki gibi bir ekran göreceğiz:

1.jpg

Yapmanız gereken:
  1. Maximum Frequency kısmından en yüksek Mhz değerini seçin. Aynı şeyi Minimum frequency için de yapın.
  2. Change Governor kısmından "performance" yazanı seçin.
Bu işlem bu kadar, bazı telefonlarda ısınma ve şarj azalması yaşansa da ben hiç karşılaşmadım bu sorunla.

• SD Kartı Telefon Hafızası Gibi Kullanın.
Ne yazıkki bu adımda root gerektirmektedir. 8 GB telefonumda 22GB depolama alanı kullanabiliyorum. Buna değer. Anlatırsam karışıklık olacağından video koyacağım.

SD Kartı Telefon Hafızası Olarak Kullanın.
App2SD: Tümü Bir Arada Araç [ROOT]

-------------------------------------------------------
Uygulamalar:

1. Performance Tweaker [ROOT]
  2. App2SD: Tümü Bir Arada Araç [ROOT]
Root: İkinci ve üçüncü adımlar için gereklidir.
Yazan: @alpethz

Bu tür işlemler ile özel kernel kullanıp işlemci frekansını yükselteniz bile maksimum 3 FPS farkeder. Adamlar boşuna işlemciye milyar dolarlar yatırmıyor. Parasını verip daha güçlü model alacaksın. Aksi halde bunlar hem zaman kaybı hem de cihaz ve şarj aleti için zararlı.

Sızan kişi rootsuz da aynı bilgileri alabilir su komutu sizin izninizde olmadan çalışmaz yani ne yaptığınızı bilen bir kullanıcı iseniz root çok faydalı oluyor.
Düzenlemek daha rahat ama ben gidip annemin telefonuna kök atarsam o telefona eninde sonunda bir şey olur. Yukarda konuştuğum arkadaş her mesajında kendiyle çelişiyor.

Bu tür işlemler ile özel kernel kullanıp işlemci frekansını yükselteniz bile maksimum 3 FPS farkeder. Adamlar boşuna işlemciye milyar dolarlar yatırmıyor. Parasını verip daha güçlü model alacaksın. Aksi halde bunlar hem zaman kaybı hem de cihaz ve şarj aleti için zararlı.

J2 telefonda 60 FPS almamı sağlıyor, şarj konusunda sorun yaşamıyorum ve cihazım sağlıklı :)
Elimde hem Samsung hem Xiaomi cihaz var. Ve adımların, yöntemlerin değişiklik göstereceğini sanmıyorum.

Adımlar aynı ama dosyalar farklı şimdi gidip hatalı dosya indirmesinler diye link koymadım.
Hocam Samsung'la Xiaomi biraz farklı biraz değil bayağı farklı Xiaomi konusunda yardımcı olabilirim. Cihazın ismi nedir?

Xiaomi root esnasında daha sorun çıkartan bir marka açıkçası.

Bu bir risk zaten, ben bundan bahsediyorum.
Bilgi toplanmasın istiyorsanız cihazınızın güvenlik duvarını gözden geçirin. Android sistemi uygulama güvenliği alırken klasik bağlantıları genelde delik deşiktir. Root yetkisi olmadan da düzeltemezsiniz. ip ve iptables kullanmalısınız.
Cihaz basit bir ping'e bile cevap vermemeli, sistem hakkında nmap sorgusunda zorlamalı modda bile cevap vermemeli, hayalet olmalısınız. Güvenlik dediğiniz budur.

Bilgi toplanmasın istiyorsanız cihazınızın güvenlik duvarını gözden geçirin. Android sistemi uygulama güvenliği alırken klasik bağlantıları genelde delik deşiktir. Root yetkisi olmadan da düzeltemezsiniz. ip ve iptables kullanmalısınız.
Cihaz basit bir ping'e bile cevap vermemeli, sistem hakkında nmap sorgusunda zorlamalı modda bile cevap vermemeli, hayalet olmalısınız. Güvenlik dediğiniz budur.
Söyleme çalıştığımı anlamıyor musunuz? Köksüz ve köklü telefon arasında güvenlik farkı var diyorum. Daha çok risk diyorum. Nasıl rootlu ve rootsuz cihazı bir tutabilirsin? Ben diğer türlü çok güvenli falan da demedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı