Rehber Android telefonunuzun hızını katlayın!

Selamlar Technopat!

Şöyle eski telefonlarımızı gün yüzüne çıkarıp sağlam FPS'ler almayı isteyenler toplansın istedim. Yeni model telefonu olanlar da telefonlarına 2. kez aşık olsunlar madem.

Bu rehberimde takılan, donan, kasan, oyun oynatmayan, depolama alanı biten vs tüm telefonları biraz iyileştirelim dedim. Umarım işinizi görür diyerek başlayalım o zaman.

• Custom ROM.
Evet efenim, ilk yöntemimiz Custom ROM kurmak. Tabii diğer adımlar için illaki Custom ROM olması gerekmez ancak ciddi faydalar göreceksiniz! Nedir bu Custom ROM diyecek olursanız. Custom ROM telefonunuza birnevi farklı bir işletim sistemi kurmaya denir. Şu an tam performanslı Custom ROM arayanlar Lineage OS deneyebilirler. Bilgisi olmayanlar için nasıl kurulur? (Video temsilidir, kendi telefonunuza uygun ROM'u bulun. Aksi taktirde telefonunuz kullanılamayabilir. Sorumlu değilim.):
TWRP Recovery Kurulumu.
Custom Rom Kurulumu.

• Overclock.
Bilgisayar kullanıcıları overclock ne demek duymuştur, overclock sisteminizin tamamının kullanılmasını sağlar. Bu işlemi Android'de yapabilmek için root erişimine sahip bir telefona ihtiyacınız var. Root atmaya değer mi? Tabii ki değer. Öncelikle root nedir bunu açıklayan videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Nasıl atılacağına dair video koymadım, bunun sebebi telefondan telefona değişir. Kendi cihazınıza göre olana YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz.
Root Nedir? Ne İşe Yarar?

Rootumuzu attık ne yapacağız diye sorarsanız aşağıdaki uygulamayı indirin.
Performance Tweaker (ROOT)

Aşağıdaki gibi bir ekran göreceğiz:

1.jpg

Yapmanız gereken:
  1. Maximum Frequency kısmından en yüksek Mhz değerini seçin. Aynı şeyi Minimum frequency için de yapın.
  2. Change Governor kısmından "performance" yazanı seçin.
Bu işlem bu kadar, bazı telefonlarda ısınma ve şarj azalması yaşansa da ben hiç karşılaşmadım bu sorunla.

• SD Kartı Telefon Hafızası Gibi Kullanın.
Ne yazıkki bu adımda root gerektirmektedir. 8 GB telefonumda 22GB depolama alanı kullanabiliyorum. Buna değer. Anlatırsam karışıklık olacağından video koyacağım.

SD Kartı Telefon Hafızası Olarak Kullanın.
App2SD: Tümü Bir Arada Araç [ROOT]

-------------------------------------------------------
Uygulamalar:

1. Performance Tweaker [ROOT]
  2. App2SD: Tümü Bir Arada Araç [ROOT]
Root: İkinci ve üçüncü adımlar için gereklidir.
Yazan: @alpethz

Söyleme çalıştığımı anlamıyor musunuz? Köksüz ve köklü telefon arasında güvenlik farkı var diyorum. Daha çok risk diyorum. Nasıl rootlu ve rootsuz cihazı bir tutabilirsin? Ben diğer türlü çok güvenli falan da demedim.
Gerçekten siber güvenlikten anlamadığınızı anlıyorum buradan. Mevcutta kullanılan telefonların hepsinde öncelikle kernel seviyesinde daha sonra sudo programın sorunları mevcut. Haberleri hiç takip etmiyorsunuz. Buradaki açıklarda kimliksiz bile o cihazı ele geçirebilme yeteğine sahipsiniz, kullanıcı oturumunun açık olması gerekemez.

Gerçekten siber güvenlikten anlamadığınızı anlıyorum buradan. Mevcutta kullanılan telefonların hepsinde öncelikle kernel seviyesinde daha sonra sudo programın sorunları mevcut. Haberleri hiç takip etmiyorsunuz. Buradaki açıklarda kimliksiz bile o cihazı ele geçirebilme yeteğine sahipsiniz, kullanıcı oturumunun açık olması gerekemez.

Bilgilerimizi birbirimizle nazikçe ve tartışmasız yayalım hocam :) konu kilitlenmesin.

Samsung M22 için bir root bulamadım bulduğum kaynaklar da ingilizceydi pek emin olamadım bu konuları bilmediğimden bana bir önerin var yardımcı olursan mutlu olurum.

Çok güzel bir rehber olmuş bu arada eline sağlık.

Geri
Yukarı