Android'de gizlilik sağlama

• Stok ROM'da tek tek uygulama kaldırmak, tarayıcı değiştirmek, VPN kurmak iş görmez. Yazılımın temelinde olan şeyi üst katlarından engellemeye çalışıyorsunuz. Onun yerine root yetkisi ile internet, kamera, konum gibi izinleri ayarlamaya bakın.
  • Geliştiricisine göre custom ROM kurmak daha güvenli olabilir, yine de tedbiri elden bırakmayın. En küçük GApps'i kurun çok gerekliyse, "pico" idi sanırım adı.
  • Mümkünse kullandığınız kablosuz ağa Pi-hole tarzı araçlar ile ek katmanlar ekleyin.
  • Tüm bu ayarları yapsanız bile dalgınlık ile kurduğunuz birkaç kilobaytlık bir uygulamacık ile her şeyinizin alınabileceğini unutmayın. Gördüğünüz her uygulamayı indirmeyin, sürekli yüzünüze bakan, mikrofonu eforsuz açılabilen, 7/24 internete bağlı bir kamera kullandığınızı unutmayın.

Yazılımın temeli saf androide servis imajları eklemek stok ROM dediğiniz. Package name isimli yazılımlarla sisteme bakarsanız "feedback" adlı "xxxlog", "xxxlogging" tarzı sizden bilgi toplayan yazılımları göreceksiniz. Samsung Android'i kendisi yazmıyor. O da üst katmanlar üretiyor, bizim yaptığımız ise bunları kapatmak. Ha diyorsanız ki her uygulamaya içinde entegre bulunduruyor, örneğin GPS yazılımına, ses açma kapatmaya entegre ediyor loglamayı ve veri paylaşımını; bu suç ve RAM kullanımı boştayken bile en az 5 GB'a yakın olur. Ek olarak 5 10 tane geri bildirim aracına ihtiyaç duyacaklarını sanmıyorum.

Açıkçası gizlilik sağlamanın boşa uğraş olduğunu düşünüyorum. Google uygulamaları da vazgeçilmez. Hakkımda bilgi topluyor olabilir fakat topladığı bilgiler bazen benim de işime yarıyor.

Açıkçası LineageOS en kötü ROM'lardan sayılır. Size önerim eğer destekliyorsa:
  • Aosp extended ROM(aex ROM)
  • Resurrection remix OS.
  • Pixel Experience.
  • Havoc OS.

Çok haklısın, topladığı veriler hangi sitelere girdiğin neleri sevip sevmediğin -gizliliğe bu kadar önem veren biri Smart Phone kullanmaz kiii- 🤪 🤪 internette gizli kalmak? Bilgiler yararlı ama elinize sağlık (@Google Tracker (firebase)

Sevgili moderatör hesabı vereyim siz kullanın

Son düzenleme:
Özelimiz falan kalmadı, teknoloji geliştikçe milletin özeli başkalarının ellerine geçiyor. Asla tam gizlilik sağlayamayız. Artik GNU/Linux'a bile güvenlik/gizlilik konusunda güvenememeye baslıyorum sanırım. 😔

Mesela Ubuntu'ya bazıları gizlilik konusunda kötüleşmeye başladığını söylüyor ama tam bir araştırma yapıp da doğrusunu bulamadım. Gerçi GNU sitesinde olan dağıtımlar tamamen open Source olduğunu biliyorum. Onlara gönül rahatlığı ile güveniyorum ama yeni nesil donanımlarla uyumlu olmaması...

• Stok ROM'da tek tek uygulama kaldırmak, tarayıcı değiştirmek, VPN kurmak iş görmez. Yazılımın temelinde olan şeyi üst katlarından engellemeye çalışıyorsunuz. Onun yerine root yetkisi ile internet, kamera, konum gibi izinleri ayarlamaya bakın.
  • Geliştiricisine göre Custom ROM kurmak daha güvenli olabilir, yine de tedbiri elden bırakmayın. En küçük GApps'i kurun çok gerekliyse, "pico" idi sanırım adı.
  • Mümkünse kullandığınız kablosuz ağa Pi-hole tarzı araçlar ile ek katmanlar ekleyin.
  • Tüm bu ayarları yapsanız bile dalgınlık ile kurduğunuz birkaç kilobaytlık bir uygulamacık ile her şeyinizin alınabileceğini unutmayın. Gördüğünüz her uygulamayı indirmeyin, sürekli yüzünüze bakan, mikrofonu eforsuz açılabilen, 7/24 internete bağlı bir kamera kullandığınızı unutmayın.

Ben şu an debloat yapmadım, Play Store hariç çoğu Google uygulamasını ve sosyal medyalarını devre dışı bıraktım. Net Guard programını kurdum ve devre dışı bıraktığım uygulamaların internet bağlantılarını da kestim ama bazıları Net Guard da gözükmüyor onlar kaldı.
Şimdi bu uygulamalar ben tüm Android de mikrofon ayarlarını kapatsam bile benim sesimi alabilirler mi? Bence reklam amaçlı değil ama istihbarat amaçlı alabilirler. Tabii ki Google Play Store kullandığımda da belki kamerama kadar alıyor... Vallahi yeni teknoloji kullanmak istiyorum ama birisi her zaman beni izliyormuş hissiyatı çok kötü bir şey. Bir tek ben mi böyle düşünüyorum?
Dediğiniz birkaç kilobaytlık uygulama yerine Samsung veya iPhone kullandığımız için zaten bizim her şeyimizi almıyorlar mı? Mesela Google account olmadan Play Store ulaşamıyoruz. Samsung Account olmadan Samsung Store ulaşamıyoruz. Ee bunlar olmadan F-droid ile her uygulamaya erişemiyoruz ki :(. APK vb. ile yapılır mı oraya hiç bakmadım.

Yazılımın temeli saf Android'e servis imajları eklemek stok ROM dediğiniz. Package name isimli yazılımlarla sisteme bakarsanız "feedback" adlı "xxxlog", "xxxlogging" tarzı sizden bilgi toplayan yazılımları göreceksiniz. Samsung Android'i kendisi yazmıyor. O da üst katmanlar üretiyor, bizim yaptığımız ise bunları kapatmak. Ha diyorsanız ki her uygulamaya içinde entegre bulunduruyor, örneğin GPS yazılımına, ses açma kapatmaya entegre ediyor loglamayı ve veri paylaşımını; bu suç ve RAM kullanımı boştayken bile en az 5 GB'a yakın olur. Ek olarak 5 10 tane geri bildirim aracına ihtiyaç duyacaklarını sanmıyorum.

Telefonu debloat yapmak ne gibi sorunlar çıkartır? Ben şu an Net Guard ile bazılarını engelleyebildim ama Facebook vb. uygulamları devre dışı olmasına rağmen Net Guard'da yok. Debloat garanti dışı bırakır mı? Debloat yerine böyle kullansam yeterli mi?

Gizlilik konusuna artık takılmıyorum çünkü artık kafayı yiyecek düzeyinde düşünmeye başladığım için sağlığım için iyi değil. Ben artık telefonu kullanırken birilerinin beni izlediğini unutmayacağım ama ona göre davranabilirim :). Zaten sizin gösterdiğiniz ayarlar ile sadece reklamlar için bilgi yollamayız. Android Google'un, cihazım Samsung'un olduğu için bu şirketlere ve onların vereceği üçüncü parti şirketler'e afedersiniz belki de d*numun rengine kadar gidecek... Vallahi yazarken bile sinirlerim oynadı.

İleri bir zaman da siber güvenlik alanında Edward Snowden'in bilgilerine yaklaşabilirsem belki o zaman gizliliğimi %99 yapabilirim.
Ee bunlar olmadan F-droid ile her uygulamaya erişemiyoruz ki :(. APK vb. ile yapılır mı oraya hiç bakmadım.

Aurora Store ile google play üye olmadan ulaşılabiliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı