Android'de zararlılar nasıl temizlenir?

zltzllt

Picopat
Merhaba, yardımınıza ihtiyacım var.

Normalde Kaspersky kullanıyorum. Geçen diğer antivirüsleri de (Dr.Web, AVG ve ESET) denedim. Kaspersky bir şey bulmamıştı. Dr.Web ise 2 tane zararlı buldu.

Çıkan zararlılar:

Android.Downloader.853.Origin.
Android.Downloader.3784.

Ne yapmalıyım?

Yanlış bilgi
@zltzllt Bilinçsizce cihazınızı rootlamışsınız sanırsam, sözlerinizden böyle anlaşılıyor.

ROOTLANMIŞ BİR CİHAZI HİÇBİR ANTİVİRÜS YAZILIMI KORUYAMAZ.
Çünkü antivirüs programları yasal olarak rootsuz çalışacak şekilde üretilir. Root yetkisi gerektirmeyecek biçimde çalışır. Bu yüzden root yetkisi almış bir virüsle baş etmeleri imkansızdır. Bir Kaspersky yetkilisinin bu konudaki makalesini mutlaka okumanızı öneririm:

Hangi yöntemle cihazınızı rootladınız? Cihazınız rootlu kaldığı aralıkta ne yaptınız ve anormal bir durumla karşılaştınız mı? Sistem dosyalarına müdahale ettiniz mi? Bilinmeyen üçüncü parti bir yazılım kurdunuz mu?

Dr. Web'in zararlı olarak bulduğu dosyaların isimlerini zikredebilir misiniz?

İlaveten, Dr. Web'den derhal teknik destek almanızı öneririm. Yaptığınız her şeyi anlatın, cihazınızı rootladığınızı, sonra kaldırdığınızı ardından da taramada bu zararlıyla karşılaştığınızı İngilizce dilinde açıklayın. En iyi çözüm bu gibi gözüküyor.

Root işlemi yasal değildir. Bu yüzden kullandığınız markaya göre desteğiniz kesilebilir, karşılaştığınız sorundan tamamen siz sorumlu olursunuz.

@zltzllt bilinçsizce cihazınızı rootlamışsınız sanırsam, sözlerinizden böyle anlaşılıyor.

rootlanmış bir cihazı hiçbir antivirüs yazılımı koruyamaz.
Çünkü antivirüs programları yasal olarak rootsuz çalışacak şekilde üretilir. Root yetkisi gerektirmeyecek biçimde çalışır. Bu yüzden root yetkisi almış bir virüsle baş etmeleri imkansızdır. bir Kaspersky yetkilisinin bu konudaki makalesini mutlaka okumanızı öneririm:

Hangi yöntemle cihazınızı rootladınız? Cihazınız rootlu kaldığı aralıkta ne yaptınız ve anormal bir durumla karşılaştınız mı? Sistem dosyalarına müdahale ettiniz mi? Bilinmeyen üçüncü parti bir yazılım kurdunuz mu?

Dr. Web'in zararlı olarak bulduğu dosyaların isimlerini zikredebilir misiniz?

İlaveten, dr. Web'den derhal teknik destek almanızı öneririm. yaptığınız her şeyi anlatın, cihazınızı rootladığınızı, sonra kaldırdığınızı ardından da taramada bu zararlıyla karşılaştığınızı İngilizce dilinde açıklayın. En iyi çözüm bu gibi gözüküyor.

root işlemi yasal değildir. Bu yüzden kullandığınız markaya göre desteğiniz kesilebilir, karşılaştığınız sorundan tamamen siz sorumlu olursunuz.

Telefonum 5 yıldır bende. Zaten bozulsa da pek bir şey olmaz demiştim. Telefonu rootladıktan sonra zaten maksimum 1 saat öyle kalmıştır sonra kaldırdım. Cihazım rootlu kaldığı zaman dediğim gibi zaten biliyorum rootlu cihazların tehditlere karşı savunmasız olduğunu o yüzden sadece diskdigger indirip sonra geri sildim ve rootu da kaldırdım.
Root atmadan önce araştırmıştım, tam da bu makaleyi okumuştum zaten.
O zaman neden dr web root istiyor?

Telefonum 5 yıldır bende. Zaten bozulsa da pek bir şey olmaz demiştim. Telefonu rootladıktan sonra zaten maksimum 1 saat öyle kalmıştır sonra kaldırdım. Cihazım rootlu kaldığı zaman dediğim gibi zaten biliyorum rootlu cihazların tehditlere karşı savunmasız olduğunu o yüzden sadece diskdigger indirip sonra geri sildim ve rootu da kaldırdım.
Root atmadan önce araştırmıştım, tam da bu makaleyi okumuştum zaten.
O zaman neden dr web root istiyor?

Dr. Web rootlu çalışabilecek şekilde üretilmiş olabilir, antivirüsler arasında bu durum oldukça nadir diye biliyorum. Yine de root yetkili bir virüse karşı ne kadar koruma sağlar, orasını bilemem.

Bulgular false positive de olabilir.

Root işleminin yasal olmayan bir yanı yok.
Sadece cihaz garanti dışı kalıyor.
Ve root yetkileri yüzünden bulaşmış bir virüs varsa da bunu yine root yetkisi olan bir Anti-Virüs temizleyebilir.
İyi de ben cihazım rootluyken diskdigger harici hiçbir şey indirmedim. Hatta indirmeyi bırakın siteye bile girmedim. Direkt aynı gün kaldırmıştım.

İyi de ben cihazım rootluyken diskdigger harici hiçbir şey indirmedim. Hatta indirmeyi bırakın siteye bile girmedim. Direkt aynı gün kaldırmıştım.
Sorun bundan kaynaklı demiyorum zaten.
Bazı Custom ROM'larda da benzer bir virüs/türevi yazılımlar bulunuyor.
Sizdeki de bu tarz, geliştiricinin sağladığı bir durum olabilir. Eğer rahat etmiyorsanız cihazı tekrar root edip Dr. Web'e de root yetkisi vererek o dosyayı sildirebilirsiniz.

Sorun bundan kaynaklı demiyorum zaten.
Bazı Custom ROM'larda da benzer bir virüs/türevi yazılımlar bulunuyor.
Sizdeki de bu tarz, geliştiricinin sağladığı bir durum olabilir. Eğer rahat etmiyorsanız cihazı tekrar root edip Dr. Web'e de root yetkisi vererek o dosyayı sildirebilirsiniz.
Bugün cihazı rootlayacağım. Peki bu virüsleri sileceğim ama, şu zamana kadar silmedim ben bunu. Bir sorun olmuş mudur sizce?

Geri
Yukarı