Ani Bilgisayar Donması

32430072

Decapat
Makaleler
2
Bu sabah Windows ile Arch dualbootlu bilgisayarımda Windows içerisinden işlerimi yapıyordum. Yanda müzik açıp PuTTY ile yan sunucumu ayarlamaya başladım. Sunucuyu Yeniden başlattım ve bağlantı kurduğum anda müziğin sesi takıldı. Ne olduğunu görmek için fare mi hareket ettirmeyi denedim fakat fare hareket etmedi. Kısaca tüm bilgisayar kilitlendi. Ben de mavi ekran vermesi için bilgisayarı 15 dakika boyunca yanlız bıraktım fakat geri döndüğümde aynıydı. Bilgisayara Hard Reset atarak tekrardan kendine getirdim fakat sorunun kaynağını öğrenmek istiyorum. Bunun için inceleyebileceğim bir log dosyası veya yapmam gereken bir test bulunuyor mu? Bilgisayar yapımcısının anakart içine eklediği testleri yapmam gerekiyor mu? (2 saat 40 dakika test süresi...)

Son düzenleyen: Moderatör:
1- RAM'lerde sorun var mı (çıkıyor mu vb.)
2- Windows güncelleştirmeleri yapılı mı?
3- PSU bilgisayara yeterli geliyor mu?
4- Bilgisayarda virüs var mı? (ESET, Avast gibi tarayıcılarda test yaptırabilirsin.)

Bende de aynı sorun vardı Windows 7 Ultimate bayağı bir düzeldi. Çok nadir oluyor (yılda bir kere falan.)

4- Bilgisayarda virüs var mı? (ESET, Avast gibi tarayıcılarda test yaptırabilirsin.)

Bende de aynı sorun vardı Windows 7 Ultimate bayağı bir düzeldi. Çok nadir oluyor (yılda bir kere falan.)
RAM'ler sorun yok yanında çıkıntılardan metal parçalar tutuyor.
Windows güncellemeleri ana güncellemeler yapılı fakat .net gibi güncellemeler yapılmadı çünkü genelde Arch kullanıyorum.
Bilgisayarın bataryası %100 dolu ve güce bağlı olduğu halde bu gerçekleşti. Pek ihtimal vermiyorum.
Bilgisayarda virüs yok. Çok uygulama zaten indirmedim çünkü genelde Arch kullandığımdan dolayı bu sisteme.

Şu anlık sorun yok gibi duruyor sanırım anlık olan bir şeydi fakat mavi ekran gibi bir şey verseydi en azından analiz edebilirdim.

Antivirüs olarak eset ve avast'ı önermem en temizi kaspersky kullanmak. Onun dışında çözümler güzel.

Bu sabah Windows ile Arch dualbootlu bilgisayarımda Windows içerisinden işlerimi yapıyordum. Yanda müzik açıp PuTTY ile yan sunucumu ayarlamaya başladım. Sunucuyu Yeniden başlattım ve bağlantı kurduğum anda müziğin sesi takıldı. Ne olduğunu görmek için fare mi hareket ettirmeyi denedim fakat fare hareket etmedi. Kısaca tüm bilgisayar kilitlendi. Ben de mavi ekran vermesi için bilgisayarı 15 dakika boyunca yanlız bıraktım fakat geri döndüğümde aynıydı. Bilgisayara Hard Reset atarak tekrardan kendine getirdim fakat sorunun kaynağını öğrenmek istiyorum. Bunun için inceleyebileceğim bir log dosyası veya yapmam gereken bir test bulunuyor mu? Bilgisayar yapımcısının anakart içine eklediği testleri yapmam gerekiyor mu? (2 saat 40 dakika test süresi...)
1-RAM soketlerinde veyahut ramler de sorun var mı?
2- İşlemci veya ekran kartı fazla ısınmış olabilir fanlar kontrol edip macunlayın
3- Bilgisayarınızda virüs veya benzer zararlı yazılım var mı?
4- HDD nizin sağlığı yüzde kaç?

1-RAM soketlerinde veyahut ramler de sorun var mı?
2- İşlemci veya ekran kartı fazla ısınmış olabilir fanlar kontrol edip macunlayın
3- Bilgisayarınızda virüs veya benzer zararlı yazılım var mı?
4- HDD nizin sağlığı yüzde kaç?
Görünür bir sorun yok. Olsa da sistem şu an çalışıyor. Fakat gerekirse Memtest çalıştırabilirim.
Bilgisayarda aır işlem yapmadığımdan 60 derecelerde takılıyordu. Fanın ses dışında bir sorunu yok. Termal macun sipariş edip değiştireceğim.
Hayır bilgisayarda tarama yaptım ve bir sorun görünmüyor.
Sağlığı göremesem de durumu uyarı seviyesinde. Onun sebebi de Reallocated Sector Count'un 90 civarı olması.
Bu arkadaşın el değmemiş Intel versiyonu.

Geri
Yukarı