Ani bir elektrik kesintisinde bilgisayar bozulur mu?

artunese

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
League Of Legends Espor Oyuncusu
Köyde oturuyorum ve maalesef buranın elektrik firması çok kötü olduğundan dolayı haftada minimum 2 kere elektrik kesintisi yaşıyorum PC açıkken. Ve gerçekten artık korkmaya başladım bilgisayarım bozulacak diye. Anakartım: ASUS P8Z68-V PRO, PSU: Aerocool 500W VX Plus AE-VXP500. Çok eski modeller değil. Bilen varsa bozulma riski yüzde kaçtır acaba? Bir de artık her elektrik kesintisinden sonra BIOS ayarları kendini resetliyor, default moda çekiyor. Bu bir sorun belirtisi midir? Bu arada en kısa sürede UPS almayı düşünüyorum fakat yine de yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Köyde oturuyorum ve maalesef buranın elektrik firması çok kötü olduğundan dolayı haftada minimum 2 kere elektrik kesintisi yaşıyorum PC açıkken. Ve gerçekten artık korkmaya başladım bilgisayarım bozulacak diye. Anakartım: ASUS P8Z68-V PRO, PSU: Aerocool 500W VX Plus AE-VXP500. Çok eski modeller değil. Bilen varsa bozulma riski yüzde kaçtır acaba? Bir de artık her elektrik kesintisinden sonra BIOS ayarları kendini resetliyor, default moda çekiyor. Bu bir sorun belirtisi midir? Bu arada en kısa sürede UPS almayı düşünüyorum fakat yine de yardımcı olursanız sevinirim.

UPS Al bence bozulma ihtimali var tabii ki. Sonuçta elektronik cihaz.

Yüzde riskini bilemeyiz. Bozulabilir de, bozulmayabilir de. PSU'nun kalitesi, UPS, akım korumalı priz gibi kriterler var. Elindeki PSU kaliteli değil o kadar, o yüzden mümkün olduğunda UPS ve akım korumalı priz sahibi olmanı öneririm.

Deafult moda çekmesi iyi bir şey siz yine de dikkat edin çok hassas bir durum elektrikden dolayı PC bozulması

SSD ve HDD zarar görüyor. Ben 10 yıllık bir HDD"ye sahiptim taş gibi çalışıyordu 1 hafta boyunca olan sürekli elektrik kesintisi yüzünden bozuldu.

Geri
Yukarı