Çözüm Ani FPS Düşmeleri

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YardımSever

Hectopat
Oyun da neden FPS ani düşer?

Bilgisayarın ısınmasının ve FPS düşmesinin sebebi işlemcinin kendini zorlamasıdır. Ne kadar yüksek GHz'de çalışırsa o kadar fazla ısınır. Ve son GHz'e ulaştığı zaman bilgisayar zarar görmesin diye işlemci kendi hızını düşürür. Bu yüzden oyunlarda FPS düşer ve takılma olur.

Bunu önlemenin tek işlemci hızını sabitlemektir. Pil ayarlarından da yapabilirsiniz ama genelde orada tam ayarı tutturamazsınız. Thorottle STOP programını yükleyin. Disable turbo +set multiplier+Speedstep seçeneklerini işaretleyin. Normal durumda Set multiplierde sizin max. işlemci hızınız olur. Bunu düşürün. Mesela benimki max 2.50 GHz yani 25 yazıyor orada. Ben bunu 23 yapım ve tik koydum. Bu sayede işlemci hızım asla 2.3 GHz'i geçmiyor. PC 90 dereceden 75 dereceye sabitlendi. 45 FPS 120 FPS sabit oldu.

Denemedim hiçbir şeyi paylasmam güvenin ve uygulayın. Yüklediğim fotoğrafta görebilirsiniz ayarların nasıl olduğunu. Önemli olan tek şey sizin kendi bilgisayarınızın performansına göre uygun işlemci hızını deneme yanılma yolu ile bulup bunu sabitlemek. Ben 2.5'dan 2.3'e indirdim. Belki sizde bu PC'yi cok ısıtır siz 2.1'e indirin. FPS düşmesinin tek sebebi budur arkadaşlar grafik kartıymış oymuş buymuş alakası yok işlemci hızı ani düştüğü için FPS düşer.
forumfototho.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü bilgisayarlarda ve spesifik olarak bazı sistemlerde buna benzer işlemler yapılabilir ama genel manada saçma. Buna gelene kadar FPS düşmesinin birçok nedeni olabilir. Kiminde RAM yetersiz gelir, kiminde darboğaz olur. Darboğaz olan bir sistemde işlemciyi daha da yavaşlatırsan, işler daha kötü olur. İnsanları yanlış yönlendirebilecek bir konu olmuş.

FPS düşmesinin tek sebebi budur arkadaşlar grafik kartıymış oymuş buymuş alakası yok işlemci hızı ani düştüğü için FPS düşer.
Hayır, tek sebebi bu değildir. Yukarıda denilen gibi işlemcinin ucu ucuna yettiği bir işlemde, söylediğiniz işlemler yapılırsa işlemci performansı düşer ve bu da tam ters etki yapar. FPS düşmesi birçok sebebe bağlıdır. Donanımı da var bu işin yazılımı da. Sunduğunuz içerik evrensel bir çözüm değil, abartarak söylemişsiniz kesim çözüm diye bir de.

Aynı şekilde hep ısınmayı öne sürmüşsünüz. Peki ısınmadan düşük FPS alınıyorsa? Dediğim gibi, bu olayın birçok sebebi olabilir. Sunduğunuz içerik de etki edebilir bazı vakalara, ama genel için konuşacaksak bütün FPS düşme konularını çözer diyemeyiz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı