Ani GPU kullanımı düşüşü ve CPU kullanım artışı

NihilDio

Decapat
Daha fazla  
RAM
16GB
Ekran kartı
RTX3060
İşlemci
i5
Sorunum oyun oynarken GPU normal şekilde yüksek düzeyde kullanılıyor ama ne hikmetse düzenli olarak GPU kullanımı düşüyor ve CPU'ya yük biniyor. Forumda gezerken arka planda hiçbir şey çalışmasın tarzı yorumlar gördüm Steam dahil ne varsa kapatıyorum ama onunla alakalı değil diye düşünüyorum. Sorun yeni alınmış hatta çok az kullanılmış laptop. Özellikler RTX3060, i5 ve 16 GB RAM. BIOS'tan anlamadığım için çok kurcalamadım onun dışında Driver'leri tekardan kurdum yakın zamanda.

Aynı sorun bende de var, fakat benimkisi işlemcimin yetersizliğinden (darboğazdan) kaynaklı. Hangi oyunlarda böyle oluyor?

Şu anlık çok oyunda deneme şansım olmadı. Elden Ring'de bu sorunla karşılaşıyorum. Yakın zamanda God of War'da deneyeceğim. Darboğazı bende düşündüm de laptop olduğun için emin olamadım.

Yazılımsal olabilir, bilgisayarın optimizasyon ayarlarını yaptıysanız oyun içi değerlerinizi test edin.

Optimizasyon ayarlarından kastınız nedir? Oyun içi değerleri GeForce Experience yoluyla atmayı deneyebilirim tabii o zamana kadar burası soğumaz ise. Onun dışında oyun zaten 60FPS'e sabitlenmiş vaziyette yani FPS durumları ne bilmiyorum. Isınma sorununu düşündüm ama soğutucu pad bile kullanıyorum artık ne kadar fayda sağlarsa.

Optimizasyon ayarlarından kastınız nedir? Oyun içi değerleri GeForce Experience yoluyla atmayı deneyebilirim tabii o zamana kadar burası soğumaz ise. Onun dışında oyun zaten 60FPS'e sabitlenmiş vaziyette yani FPS durumları ne bilmiyorum. Isınma sorununu düşündüm ama soğutucu pad bile kullanıyorum artık ne kadar fayda sağlarsa.

V-Sync, güç seçenekleri, dikey eşitleme, NVIDIA Denetim Masası ayarları.

Geri
Yukarı