Çözüldü Ani Sıcaklık Artması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

solodolo

Picopat
Ryzen 5 3600 kullanıyorum. Yaklaşık düne kadar hiçbir sıkıntım yoktu fakat oyunlarda FPS düşmesi fark ettim, mesela Shadow of War'da Ultra'da 100FPS civarı alırken 60-70'lere düşmeye başladı, Afterburner'da normalde aşağıdaki değer sabit kalırken bugün açıp baktığımda değerler şu şekilde değişiyordu:
HWMonitor ile baktığımda Idle'da maks 65 derece gösteriyor, çıkıyor 65'e, 3-4 saniye öyle kalıyor, sonra geri iniyor 45-50'e. Ekran kartında bir sıkıntı yok o normal, MSI ekran kartı 60'a bile zor geliyor. Şizofren falan mı oldum acaba?

1609941962544.png

1609942028537.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Stok soğutucu kullandığın için CPB kapatmanı tavsiye ediyorum. İlerleyen süreçte kule tipi fan satın alırsan tekrar bu ayarı açabilirsin. CPB açık da kullanmaya devam edebilirsin tabii ancak sıcaklıklar bu denli canını sıkacak değerlerde olmaya devam edecek. Anakart marka modelini belirtirsen yardımcı olabilirim.
@serran %10-15 civarı performans kaybı yaşandığı söyleniyor. Çok büyük bir performans kaybı olacağını düşünmüyorum.

@solodolo BIOS'a gir, sol tarafta O.C'ye tıkla >> Advanced CPU Configuration >> AMD CBS >> burada Core Performance Boost'u devredışı bırak.
En yakın zamanda uygulayacağım sonuçları paylaşacağım usta, teşekkürler.
hxbOV3CQg6.gif

Sonuçlar bu şekilde üstat, teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla stok soğutucudan tower soğutucuya geçene kadar CPB kapalı tutacağım öyle mi?
@iGY 6

Son düzenleme:

Geri
Yukarı