Lenovo 82EY boşta anlık sıcaklık artması ve düşmesi

Little Doge

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Micron 8 GB 3200 MHz
Ekran kartı
GTX 1650
İşlemci
R5 5600H
İkinci elden Lenovo 82EY model laptop inceledim ve garip bir durumla karşılaştım.

Cpu-Z programından stress test yaptığımda CPU sıcaklığı çok kısa sürede 90'larda sabit kalıyor ve ardından testi kapattığımda sıcaklık yavaş yavaş 70'lere düşerken aniden 80 dereceye fırlıyor.
Testi kapatıp cihazı boşa saldıktan sonra 60 dereceye düşüp aniden 70 dereceye çıkmasını, yine aşağılara düşer gibi olup 80'leri görmesi ve bu sırada fanlar yüksek devirde çalışıyor olmasına rağmen sıcaklığın neden cihaz boştayken bi' aşağı bi' yukarı dalgalanmasını anlayamadım.
Cihaz tamamen güncel olmayabilir ama dışarıdan baktığım kadarıyla sorunu yoktu, fanlar da temiz çalışıyordu. İşlemci R5 4600H.
Direkt bilgisayarı kapatıp soğumasını bekleyip tekrar açtığımda 40-50 derece civarında geziyordu, sorun yoktu. Yeniden stress test yaptığımda aynı şekilde 90 dereceleri gördü ve makul sıcaklıklara düşmek bilmedi.
Daha 10 aylık ve toplam bazında sadece 27 gün kullanılmış cihaz olduğundan toz veya termal macundan şüphe etmedim. Cihazın sahibi de temiz kullandığı belli.

Bu yaşanan durum diğer Ryzen işlemcili Lenovo laptoplarda da var mıdır? Normal bir durum mudur?

Son düzenleme:
İkinci elden Lenovo 82ey model laptop inceledim ve garip bir durumla karşılaştım.

CPU-Z programından stress test yaptığımda CPU sıcaklığı çok kısa sürede 90'larda sabit kalıyor ve ardından testi kapattığımda sıcaklık yavaş yavaş 70'lere düşerken aniden 80 dereceye fırlıyor.
Testi kapatıp cihazı boşa saldıktan sonra 60 dereceye düşüp aniden 70 dereceye çıkmasını, yine aşağılara düşer gibi olup 80'leri görmesi ve bu sırada fanlar yüksek devirde çalışıyor olmasına rağmen sıcaklığın neden cihaz boştayken bi' aşağı bi' yukarı dalgalanmasını anlayamadım.
cihaz tamamen güncel olmayabilir ama dışarıdan baktığım kadarıyla sorunu yoktu, fanlar da temiz çalışıyordu. İşlemci R5 4600H.
Direkt bilgisayarı kapatıp soğumasını bekleyip tekrar açtığımda 40-50 derece civarında geziyordu, sorun yoktu. Yeniden stress test yaptığımda aynı şekilde 90 dereceleri gördü ve makul sıcaklıklara düşmek bilmedi.
Daha 10 aylık ve toplam bazında sadece 27 gün kullanılmış cihaz olduğundan toz veya termal macundan şüphe etmedim. Cihazın sahibi de temiz kullandığı belli.

Bu yaşanan durum diğer Ryzen işlemcili Lenovo laptoplarda da var mıdır? Normal bir durum mudur?

Benim cihaz Lenovo Legion böyle sorun olmadı fakat düşüncem yazılımsal yani cihaza bir format atmanı öneririm virüsde girmiş olabilir temizlikten olamaz çünkü birden düşüp fırlıyor boşuna servise götürme toz vs olsa fanlarda yüksek olur derece birden azalıp yükselmez tavsiyem bir format at.

Cihaz bana ait olmadığı ve sahibi de buna izin vermeyeceğinden ötürü format atmak söz konusu değil. Ayrıca cihaz yeni formatlanmıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı