Aniden oluşan sinyal yok hatası

dundarr

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. Konuyla ilgilenen ve yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
2018 yılında Vatan'dan hazır olarak bir sistem toplamıştım ve ortalama 1 sene sorunsuz bir şekilde kullandım. Kalan 1 sene boyunca da bu sıkıntıya muzdaribim.
Problem şu, bilgisayarda masaüstünde gezinirken, oyunlarda veya tarayıcıda aniden görüntünün gitmesi ve no signal hatası. Görüntü gittikten 5-10 saniye sonra klavye ve farenin bağlantısı da kopuyor ve CPU ez depug LED ışığı yanmaya başlıyor bazen de sadece GPU LED yanıyor. Kasanın, işlemcinin ve ekran kartının fanları devir düşürüp dönmeye devam ediyor. Bilgisayarı yeniden başlatmadan sorun düzelmiyor. Sorun ile uzun süredir uğraştığımdan çoğu şeyi denedim RAM'leri slotlarda tüm algoritmada deneyip test ettim silgi ile temizleme işlemi anakartın BIOS güncellemesi pili çıkarıp takma statik elektrik giderme sistemi sıfırdan temiz toplama kablolama bağlantılarını temassızlığı kontrol tarzı ama sıkıntının bunlardan olmadığından emin olunca tüm parçaları servise gönderip geri aldığımda yine bana hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler. Üstelik ekran krtını 3-4 kez gönderdim adamlar inatla sıkıntı yok diyor.
Anakartta 2 kere garantiye gitti onda da sıkıntı bulamamışlar meğersem. Bu iş böyle olmayınca Vatan'a sistemi toplu olarak iki kez taşıdım ve sıkıntıyı gösterdim oradaki arkadaşında duruma çözüm bulamayınca sorunu hemen RAM'lere atıp başından savdı.
O aralar bende RAM'lerden şüphelendiğimden bir şey dememiştim fakat sorunun RAM'den olmadığından şu an eminim. Bu arada bilgisayar farklı monitör ve PSU'da denendiğinden ve aynı sıkıntıyla karşılaşıldığından onları direkt göz ardı ettim şu an sıkıntının yüksek ihtimal ekran kartından veya anakkartan olduğunu düşünüyorum fakat başka bir sistem olmadığı için yakınlarımda vs. onları kendim test edemiyorum. Ekran kartını garantiye yolladığımda elimde çok eski bir ekran kartı vardı sadece onunla test etmiştim 2 hafta falan hiç sıkıntı çıkmamıştı oda çok düşük bir seviye KRT olduğu için sistemi zorlamadığından anakarttaki sorunu göstermeme durumu olabileceğinden yine kesin ekran krtındadır diyemedim. Yani şu an kısır döngü içine girmiş gibiyim ve uzun süredir bu sıkıntıdan kurtulamadım artık çok can sıkıcı duruma geldi tüm bileşenlerin garantisi devam ettiği halde sorunumu çözmemeleri ve beni o kadar uğraştırıp 20 kilo ağırlığındaki bilgisayarı Vatan'a metrobüste birçok kez taşıttırdıkları için teşekkürlerimi sunuyorum.
Konuyla ilgili ve bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Problemin videosu bu linkten izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

MSI B450M PRO M.2 anakart.

MSI Armor RX580 8 GB OC ekran kartı.

Ryzen 5 2600 işlemci.

Crucial Ballistix 8 GB 3000MHz DDR4 (2X=16 GB)

Xigmatek 600W X-Power.

Intel 660P 1TB M.2 SSD.

Anlattıklarına ve videoya göre bunun tek açıklaması olabilir. PSU arızalı ya da yetmiyor. %100 kesin de konuşmayayım ama durum bunu işaret ediyor. Sisteminizde Overclock yapıldı mı? BIOS güncel mi? CMOS Clear yaptınız mı?

Belki yazılımsal bir sıkıntı da olabilir. [Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal Şu konudaki çözüm önerilerini deneyin. Eğer çözüm olmaz ise Frekans Mhz değerini 100 düşürüp, güç limitini -10 yapıp deneyin. Yine olmaz ise bu ayarlara ek olarak undervolt işlemi uygulayın. Ayrıca DDU programını kullanarak şu an yüklü olan sürücüyü kaldırıp çıkan bütün sürücüleri tek tek deneyin.

Belki yazılımsal bir sıkıntı da olabilir. [Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal Şu konudaki çözüm önerilerini deneyin. Eğer çözüm olmaz ise Frekans Mhz değerini 100 düşürüp, güç limitini -10 yapıp deneyin. Yine olmaz ise bu ayarlara ek olarak undervolt işlemi uygulayın. Ayrıca DDU programını kullanarak şu an yüklü olan sürücüyü kaldırıp çıkan bütün sürücüleri tek tek deneyin.
Şahsen ben bu hatayı yaşıyorum RX 5700 XT ile.
Özellikle Enhanced Sync (Geliştirilmiş Senkronizasyon) özelliği açıksa siyah ekrana mutlaka düşüyor.
Ama bu hatanın RX 580'de olabileceğini de sanmıyorum o yüzden yazmadım. Mimari farklı çünkü ve sürücü sitesinde RX 580'e ait böyle bir hata belirtilmemiş.

Şahsen ben bu hatayı yaşıyorum RX 5700 XT ile.
Özellikle Enhanced Sync (Geliştirilmiş Senkronizasyon) özelliği açıksa siyah ekrana mutlaka düşüyor.
Ama bu hatanın RX 580'de olabileceğini de sanmıyorum o yüzden yazmadım. Mimari farklı çünkü ve sürücü sitesinde RX 580'e ait böyle bir hata belirtilmemiş.
RX 590 ekran kartım ile bende siyah ekran hatasını yaşamıştım aynı konu içerisindeki gibi. Bahsettiğim yöntemler ile çözmüştüm. O yüzden belirttim zaten. Eğer yazılımsal ve sürücü kaynaklı bir problem ise belki bu yöntemler çözüm olabilir.

RX 590 ekran kartım ile bende siyah ekran hatasını yaşamıştım aynı konu içerisindeki gibi. Bahsettiğim yöntemler ile çözmüştüm. O yüzden belirttim zaten. Eğer yazılımsal ve sürücü kaynaklı bir problem ise belki bu yöntemler çözüm olabilir.
O zaman AMD harbiden katıksız özürlü ekran kartı işinde.

O zaman AMD harbiden katıksız özürlü ekran kartı işinde.
Paylaştığım konuya bakarsanız bu tarz hataların birçok ekran kartı modelinde olduğunu görebilirsiniz. Bu tarz sürücü kaynaklı hatalar marka model ayırt etmiyor maalesef. Farklı ekran kartları fakat yaşanan sorun aynı oluyor. Ve net bir çözümü olmadığı için bütün çözüm yöntemlerini denemek gerekiyor. İnşallah bu sürücü kaynaklı sorunlar düzelir diye umut ediyorum. Çünkü artık her bilgisayarı açtığım zaman inşallah hata vermez diyerek açıyorum. Zamanında bu tarz problemlerden bahsettiğimde birçok kişi tarafından linç yiyordum resmen. Sorunlar artmaya başlayınca bu linç eden kesim pek gözükmüyor artık. :)

Anlattıklarına ve videoya göre bunun tek açıklaması olabilir. PSU arızalı ya da yetmiyor. %100 kesin de konuşmayayım ama durum bunu işaret ediyor. Sisteminizde overclock yapıldı mı? BIOS güncel mi? CMOS clear yaptınız mı?

Dediklerinizin hepsi yapıldı ve farklı PSU'da denendi sıkıntı yine gerçekleşti.

Dostum öncelikle cevabın için teşekkürler geç cevap vermemin sebebi büyük harflere uymadığımızdan ceza yemişiz herneyse.Ekran kartını zaten sıcaklıktan ötürü ve uzun ömürlü olması için undervolt işlemini uygulayarak kullanıyordum ve hiç bir zaman voltajı standartın üstüne çıkartmadım,aksine hep düşürdüm performans olarak kayıp yaşamamakla sıcaklık olarak baya iyi sonuçlar elde etmiştim. ama sorunum bu durumla hiç bir alakası yok dediğiniz mhz düşürme işlemini de gerçekleştim her durumda sorun yine gerçekleşiyor.Kartın fabrika ayarlarında da undervoltlu haliylede mhz düşmüş haliylede

Son düzenleme:

Geri
Yukarı