Animasyon Bölümü mü yoksa Bilgisayar Programcılığı mı?

PETER PARKER

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Aklıma takılan bir konuda yardım almak istiyorum. Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon programını veya Bilgisayar programcılığını okuyup Yazılım Mühendisliğine geçmek isteyen bir kardeşinizim. Aklıma takılan sorular:
1. Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümünü okuyup Yazılım Mühendisliğine geçiş yapmak mantıklı bir karar mıdır? Çünkü isimlerinden anlaşılacağı üzere birisi animasyon ve tasarım üzerine, diğeri ise daha çok program dillerini öğrenme vb. üzerine. Tabi bu konuda tam bilgiye sahip değilim.
2. Bilgisayar Programcılığı programını okuduktan sonra Yazılım Mühendisliğine geçmek daha mı mantıklıdır?
3. Bu iki bölüm için önerdiğiniz üniversiteler var mı?
4. Animasyon ve grafik tasarım için temel bilgiyi alıp yazılım mühendisliğine geçmek mantıklı mıdır? (1. Sorudan farklı.)
5. Yazılım Mühendisliğinde basit şekilde animasyon yapmayı bilmem bana bir fayda sağlar mı?

Animasyonu okul ile öğrenmeniz epey zor. Sizden yana bir sorun yok, öğretemezler. 1 yıl çizgi film stüdyosunda çırak gibi çalışmakla oradaki öğretim üyelerinden daha iyi 3DS Max, Maya, ZBrush bilir hale gelebiliyorsunuz. Kendiniz yırtınmazsanız TR'deki animasyon okullarından hiçbir şey elde edemezsiniz. Tamamen kişisel çabaya bağlı. Programcılık bölümü bambaşka bir şey, kulvar çok farklı. Karşılaştırmak pek mümkün değil. Hangisini daha çok seviyorsunuz, onu belirleyin. Sevmeden başarılı olamazsınız, bölümü bitirmek önemli değil. Mesleği edinmek önemli. Hem yazılımda hem animasyonda ortak olan bir şey var, eğer çok başarılı isen kimse diploman var mı diye bakmıyor. Olursa resmileşmiş olur, faydası olur elbet. Ancak yaptığınız iş sağlam ise diploma var/yok çok problem değil.

Animasyonu okul ile öğrenmeniz epey zor. Sizden yana bir sorun yok, öğretemezler. 1 yıl çizgi film stüdyosunda çırak gibi çalışmakla oradaki öğretim üyelerinden daha iyi 3DS Max, Maya, ZBrush bilir hale gelebiliyorsunuz. Kendiniz yırtınmazsanız TR'deki animasyon okullarından hiçbir şey elde edemezsiniz. Tamamen kişisel çabaya bağlı. Programcılık bölümü bambaşka bir şey, kulvar çok farklı. Karşılaştırmak pek mümkün değil. Hangisini daha çok seviyorsunuz, onu belirleyin. Sevmeden başarılı olamazsınız, bölümü bitirmek önemli değil. Mesleği edinmek önemli. Hem yazılımda hem animasyonda ortak olan bir şey var, eğer çok başarılı isen kimse diploman var mı diye bakmıyor. Olursa resmileşmiş olur, faydası olur elbet. Ancak yaptığınız iş sağlam ise diploma var/yok çok problem değil.
Cevabınız için teşekkürler. Sanırım Bilgisayar Programcılığı programını okuyacağım. En azından Yazılım Mühendisliğine geçersem konu ile ilgili bilgim, temelim olur. İlerleyen zamanlarda, belki seneler sonra, animasyon yapmayı da öğrenirim. Bilgisayar Programcılığı programı için önerdiğiniz bir üniversite var mı?

Ne yazık ki bir öneride bulunursam yanlış yapmış olurum. Yazılım/Programlamada hangi üniversite daha iyi bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı