Bilgisayar programcılığı vs Yazılım mühendisliği

Ne olursa olsun diploma sahibi olmak çok önemli o yüzden her türlü 2 veya 4 yıllık bir bölümü okuyun. Sorunuza gelince programcılık okumaktansa mühendislik okumak her türlü kariyer için daha iyidir. Ama bir de şöyle bir gerçek var ; günün sonunda diplomanıza değil de yaptığınız işe bakıyorlar. Eğer gelecek sene ders çalışacağınıza inanıyorsanız mezuna bırakın derim. Bazı şirketlerde yazılım mühendislerinin başında programcılar var. O yüzden net olarak mühendis programcıdan üstündür diyemeyiz.

Son düzenleme:
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum yazılıma karşı orta okul 7. sınıfta, bilişim dersinden beri ilgim var. Orta düzeyde C# bilgim var Unity ile oyun kodlarken aşırı keyif alan birisiyim.

Önümde YKS için 5 aydan kısa bir süre var, TYT ve AYT'ye başlamadım. 12. sınıfı açıktan okumak istedim ve şu anda açıktan lise okuyorum ve mezunum neredeyse 1 sınavım kaldı. Matematiğim yok denecek kadar az, temelim aşırı zayıf, bu sebepten ötürü vakit kaybetmeden 2 yıl bilgisayar programcılığı okuyup AYT'den kaçınmak istiyorum. DGS de sadece AYT matematik AYT Türkçe çözüp ile yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Fakat kontenjan falan derken bu işin garantisi yok, olsa da bazı üniversiteler 4yılı baştan okutuyorlarmış. 6 yılımı heba etmek istemiyorum. Bence 2 yıl bilgisayar programcılığı okumak pek mantıklı değil.
1 yıl mezuna kalıp 4 yıl yazılım mühendisliğine abanmak daha sağlıklı değil mi benim yerimde olsanız ne yapardınız?
Ne karar verdiniz hocam şu an tam sizin durumunuzdayım ve mezunum.

E zaten matematiği olmayan adamın yazılımla işi olmaz ki. Bence 1 sene mezuna kalın, sayısaldan hazırlanıp bilgisayar veya yazılım mühendisliği hedefleyin. Senelerinizi heba edeceğinize hem 1 sene sınava hazırlanırsınız hem matematik öğrenirsiniz.

Edit: Yav konuyu hortlatmışlar ben de yeni sandım ciddi ciddi cevap yazıyorum bi' de

Yeni konular

Geri
Yukarı