Anime mi Dizi mi ?

Uetros

Decapat
Matrix ikileminde olduğunuzu düşünün bir elinde mavi hap var ki bu içerseniz; Her şeyin aynı fakat sadece animelerin yapıldığı bir evrende yaşayacaksınz . Kırmızı hapı içerseniz aynı şekilde sadece dizilerin yapıldığı evrende yaşayabileceksiniz.
Gerçi Matrix izlemedim.
Myanimelist
Benim seçeneğim mavi haptan yana olacaktır. Elbet bunun sebebi sadece Japon'lara olan ilgimden kaynaklı değil. Animeler, filmlere göre daha az maliyetli olduğu için daha iyi eserler yapılması daha kolay olacaktır çünkü filmlerde mekanlar, kostümler, ekipler, eşyalar maliyeti çok arttırıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Matrix'i izleseydin kırmızı hap ile mavi hap arasındaki farkı bu şekilde anlatmazdın ama izlemediğini belirtmişsin, izleyince ne demek istediğimi anlayacaksın.
2) "Anime" olarak belirttiğin şey zaten "Çizgi dizi". Sonuç olarak ikisi de dizi. İkisi de fantastik ögeler barındırabilen yada ikisi de gerçek hayatı barındırabilen yapay ortamlar. Kısaca ikisi de dizi olduğu için anketin bir önemi yok.

Benim şahsi cevabıma gelecek olursak, ben kendi gerçekliğimde yaşamayı tercih ederim. Bir başkası için ise bana göre yapay olan yer onun kendi gerçekliği ise, onun orada yaşamayı tercih etmesine olan saygım ise sonsuzdur.

Dipnot: Anime izlemeye sanırım yeni başlamışsın veya MyAnimeList hesabını yeni doldurmaya başlamışsın. Her iki durumda da çok fazla Ecchi içerikli yapım izlemiş gibi duruyorsun. Tavsiyem biraz daha Life of Slice animelere odaklanman. Anime dünyasında sadece sapıklık içeren yapımlar yok. Güzel bir başlangıç olması açısından "Kimi no Na wa (Your Name), Sangatsu no Lion (March comes in like a lion), Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie in April)" üçlüsünü izlemeni tavsiye ederim. Bu bahsettiklerimin üçüde Netflix Türkiye'den erişilebilir durumdalar. Ama sen istersen fansub çevirisi ile de izleyebilirsin.

Son düzenleme:
Yani açıkçası Breaking Bad ile Attack on Titan karşılaştırlamaz anime gerçek olmayan olaylar ile uyuşturucu gibi sizi uyuşturur ama diziler yeri gelir dram yeri gelir macera yeri gelir aksiyon hem ağlatır hem güldür sizi gerçek hayata daha bağlar.

anime gerçek olmayan olaylar ile uyuşturucu gibi sizi uyuşturur
Life of Slice animelerde mevcut. Hatta bazı yapıtlar var ki (Shigatsu wa Kimi no Uso gibi) birçok dizinin yapamadığını 12 bölümde başarır. Ama genel çerçevede bakacak olursak Life of Slice animeler kaliteli olmadığı sürece tutunamıyor ve haliyle para kazanamıyor. Kazanamadığı için yapımcılar onları çizmek yerine ergen tayfaya yönelik Fan Service tabir edilen animelere yöneliyorlar.

Dipnot: Kendisi bana klasik müzikleri sevdiren bir animedir.

1) Matrix'i izleseydin kırmızı hap ile mavi hap arasındaki farkı bu şekilde anlatmazdın ama izlemediğini belirtmişsin, izleyince ne demek istediğimi anlayacaksın.
2) "Anime" olarak belirttiğin şey zaten "Çizgi dizi". Sonuç olarak ikisi de dizi. İkisi de fantastik ögeler barındırabilen yada ikisi de gerçek hayatı barındırabilen yapay ortamlar. Kısaca ikisi de dizi olduğu için anketin bir önemi yok.

Benim şahsi cevabıma gelecek olursak, ben kendi gerçekliğimde yaşamayı tercih ederim. Bir başkası için ise bana göre yapay olan yer onun kendi gerçekliği ise, onun orada yaşamayı tercih etmesine olan saygım ise sonsuzdur.

Dipnot: Anime izlemeye sanırım yeni başlamışsın veya MyAnimeList hesabını yeni doldurmaya başlamışsın. Her iki durumda da çok fazla Ecchi içerikli yapım izlemiş gibi duruyorsun. Tavsiyem biraz daha Life of Slice animelere odaklanman. Anime dünyasında sadece sapıklık içeren yapımlar yok. Güzel bir başlangıç olması açısından "Kimi no Na wa (Your Name), Sangatsu no Lion (March comes in like a lion), Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie in April)" üçlüsünü izlemeni tavsiye ederim. Bu bahsettiklerimin üçüde Netflix Türkiye'den erişilebilir durumdalar. Ama sen istersen fansub çevirisi ile de izleyebilirsin.
Aslında '' echi'' denen kategoriye yeni başladım normalde echi animeler izlemem çünkü sadece çıplaklık barındırır ve hikayesi olmaz. Eklemek için birkaç şey izledim desem yeridir. Bu arada söylediklerini izledim. Sadece 3-Gatsu no Lion dediğini izlemedim onu da japon satrancı (Shougi) olduğundan kurallarını bilmediğimden anlayacağını düşünmedim.
Dipnot: Kendisi bana klasik müzikleri sevdiren bir animedir.
[/QUOTE].
Şahsen bana da aynı şekil klasik müzik dinlememi sağladı.
1 bölüm bile Anime izlemedim. Çok saçma geliyor. Dizi derim.
Ön yargı olmuyor mu? Bir şans versen senin ilgi alanın uçaklar ile ilgiliydi hatırladığım kadarıyla uçaklarla ilgili bir anime hatırlıyorum ismine bakınca öneriyim istersen.

Son düzenleme:
Sadece 3-Gatsu no Lion dediğini izlemedim onu da Japon satrancı olduğundan kurallarını bilmediğimden anlayacağını düşünmedim.
3-gatsu'nun ana hikayesi evet Şogi (Japon Satrancı) oynayan bir gencin hayatından kesitler anlatıyor. Fakat anime içinde ilkokul seviyesinde taşların özellikleri ve nasıl oynandığı, kurallarıyla birlikte 2-3 bölüm içinde anlatılıyor. Böylece konunun dışında kalmıyorsun. İlk başlarda sıkıcı gelebilir, çünkü gerçekten konusu bazen çok ağır ilerleyen ve bazı kısımları atlayarak ilerleme özelliğine sahip.

... ecchi animeler izlemem çünkü sadece çıplaklık barındırır ve hikayesi olmaz.
Konusu sadece Hentai ve Ecchi olan yapımlarda evet genelde konu bulunmuyor. Ecchi ile Hentai arasındaki sınırı zorlayacak tipte animelere de denk gelip, izlediğim oldu fakat aralarında dozajı iyi ayarlayıp kendi içinde konusuna sadık kalanına da denk geldiğim oldu. HSDxD buna örnek olarak gösterilebilir. Evet, ecchi (çıplaklık) var ama kendi içinde tutarlı bir konusu da var. HSDxD'nin yorumlarına bakarsan çoğu kişi için Hentai seviyesinde bakılan bir yapım ama daha sınır yapımlara denk geldikten sonra DxD ecchi ile hentai arasındaki sınırını diğer yapımlara göre güzel ayarladığını gördüm.

Ana konu etiketi ecchi olmayan fakat ecchi içeren yapımlarda yok değil. Örnek olarak SAO, Nanatsu no Taizai gibi popüler yapımlar verilebilir.
1 bölüm bile Anime izlemedim. Çok saçma geliyor.
Anime dediğim gibi Çizgi Dizi aslında. O yüzden çizgi dizi izlemeyen insanlara saçma yada çocukça geliyor. Zevkler ve renkler tartışılmaz sonuçta. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı