Ankarada Filistin bayrağının çekilmesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İmam Yahya'nın bağlılık mektubu mu? Yemende isyan eden İmam Yahya mı?

İmam Yahya Muhammed Hamideddin'den bahsediyorum.

İmam Yahya 1918'e kadar isyan etmedi. Türk ordusu Yemen bölgesinden geri çekilmeye başlayınca Yemen'i kurtarmak için harekatlar başlattı.

Dosya Ekleri

• 1620827134442.png
    1620827134442.png
    6,3 KB · Görüntüleme: 45
Bugün birçok işi yaptığın Rusya ile dostluk kurmuyorsun.
Ruslar için 2 tarihsel düşman millet vardır çünkü çıkarlarına tamamen tersler. Birisi İsveçliler, diğeri Türkler. Balkanları ayaklandıran, Yunanistan'ı kuran, savaşlarda defalarca yenip Silivri'ye kadar ordularıyla giren, boğazlar ve İzmir çevresinde toprak talebi olan, Doğu topraklarını istedikleri için NATO'ya girmek zorunda bırakan, şimdi NATO'dan uzaklaştırıp yalnız bırakmak için üstümüzde oyun oynayan, 3 yerde birden savaşta olduğumuz ülke Rusya.

Bu ülkeyle şu anda ortak hiçbir çıkarın yok, hatta onların çıkarlarının üstünde oturuyoruz. Ruslarla tarihimiz boyunca sadece 1 defa ortak çıkarımız oldu, o boşluğu da Atatürk kullanıp kurtuluş mücadelesinde makul bir destek sağladı. Gerçi buna da destek denmez, komisyonculuk denir. 100 altına karşı, 10 altınlık silah ve 10 altınlık gıda desteği oldu karşılık. 80 birim altın nerede? Kapital karşıtı Lenin'in cebinde! Hay Allah işe bak sen. :D

Devlet işlerinde dostluk olmaz bunu anlamak zor olmamalı.
Bu kısımda tamamen haklısın. Devletlerin dostları olmaz, ortak çıkarları ve ittifakları olur.

Filistinli Bakan Salim Tamari de ‘Osmanlı Türk’ünün kıymetini bilemedik. İhanetin bedelini ödemeye devam ediyoruz’ demişti.(Murat bardakçı‘dan alıntı)
Şerif hüseyin kimdir?
Bunlar da mi hıristiyan?
Ayaklanmaların tamamı müslümanlardan oluşan kabileler ,söylemlerinde Osmanlının islamdan uzaklaşması .
Bence biraz daha araştırın.

Şerif Hüseyin sadece bir isyan harekatı. Başka isyan harekatları da var ve çoğu hristiyan.

Muhasara çemberi içinde kalan Osmanlı kuvvetlerinin durumu o kadar kötüleşmiş ve erzak o kadar azalmıştı ki artık deve eti yenilmeye başlanmıştı. Ancak nihayet Ahmet Hikmet Paşa kumandasında bir askeri birlik imdada yetişmiş ve Şehrin muhasara hattını yarıp Sana’ya girmiştir. Askeri yardımın yetişmesi sonucunda zor duruma düşen İmam Yahya uzlaşmayı talep ettiyse de Osmanlı idaresi tarafında kabul görmedi. Ancak 1905 yılında isyanın şiddetlenmesi sonucunda Sana’da açlık had safhaya ulaşmış ve Ali Rıza Paşa komutasında yeni bir ordu gönderilmiştir. Ancak İmam kuvvetlerinin şiddetli akınları ve Osmanlı askerlerinin teçhizat ve erzak açısından içinde bulunduğu kötü durum savaşın sürdürülmesini zorlaştırmıştı. Dolayısıyla Sana’nın müdafaası imkansız görülmüş ve İmam ile muhabereye başlanılması kararı alınmıştı. Yapılan müzakereler sonucunda Sana’nın tahliyesine karar verilmiştir.

Muhasara çemberi içinde kalan Osmanlı kuvvetlerinin durumu o kadar kötüleşmiş ve erzak o kadar azalmıştı ki artık deve eti yenilmeye başlanmıştı. Ancak nihayet Ahmet Hikmet Paşa kumandasında bir askeri birlik imdada yetişmiş ve Şehrin muhasara hattını yarıp Sana’ya girmiştir. Askeri yardımın yetişmesi sonucunda zor duruma düşen İmam Yahya uzlaşmayı talep ettiyse de Osmanlı idaresi tarafında kabul görmedi. Ancak 1905 yılında isyanın şiddetlenmesi sonucunda Sana’da açlık had safhaya ulaşmış ve Ali Rıza Paşa komutasında yeni bir ordu gönderilmiştir. Ancak İmam kuvvetlerinin şiddetli akınları ve Osmanlı askerlerinin teçhizat ve erzak açısından içinde bulunduğu kötü durum savaşın sürdürülmesini zorlaştırmıştı. Dolayısıyla Sana’nın müdafaası imkansız görülmüş ve İmam ile muhabereye başlanılması kararı alınmıştı. Yapılan müzakereler sonucunda Sana’nın tahliyesine karar verilmiştir.

Kaynak nedir?

Hüseyin AYDIN

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü

KAYNAKÇA

Arşiv kaynakları

• BOA, Y.MTV, 192/149
  • BOA, Y.MTV, (1322 H.) 287/62
  • BOA, Y.A. HUS, 304/135
  • BOA, DH.MUİ, 1-8/23
  • BOA, DH.MUİ, 1-10/4 (1326 H.)
  • BOA, BEO, (12/Ş/1327), 3624/271934
  • BOA, MV, (1329 H.), 158/3
  • BOA, BEO, (1329 H.), 3905/292831
  • BOA, MV, 153/50
  • BOA,BEO. 4710/353194
Bibliyografya;

• Abdulkerim b. Ahmed Muhtar, Siretü’l- İmam Muhammed b. Yahya Hamidüddin/Kuteybetü’l –Hikme min Sireti İmami’l-Ümme, c.1, Dâru’l-Beşir, Amman 1998.
  • Ahmet İzzet Paşa, Feryadım, Nehir Yay.,İstanbul 1992.
  • AKYILDIZ,Ali, Osmanlı Bürokrasisi ve Modernleşme,İletişim Yay., İstanbul 2004.
  • AKYILDIZ,A.,- KURŞUN,Z., Osmanlı Arap Coğrafyası ve Avrupa Emperyalizmi, İletişim Yay.,
  • BİREN,Tevfik, II. Abdulhamid, Meşrutiyer ve Mütareke Hatıraları, c.1, Haz.Fatma Rezan Hürmen, Pınar Yay., İstanbul 2006.
  • BOSTAN,İdris, ‘’Yemen’’, c.43, 406-412, İstanbul 2013.
  • W.L. Cleveland, Modern Ortadoğu Tarihi, Agora Kitaplığı, İstanbul 2008
  • EHİLOĞLU,Zeki, Yemen’de Türkler,Kitabevi Yay., İstanbul 2001.
  • Fuad Abdülvehhab Ali eş-Şami , Alâkatü’l- Osmaniyyin bi’l İmam Yahya fi Vilayeti’l –Yemen1322-1337 H./ 1904-1918 M.,c.1, Merkezü’r-Raid li’d-Dirasat ve’l Buhus, San’a 2014.
  • Mahmud Nedim Bey, Arabistan’da Bir Ömür, der. Ali BİRİNCİ, İsis Yay., İstanbul 2001.
  • ÖKE,M,K.,-KAHRAMAN,L., Milli Mücadele Dönemi’nde Yemen-Türkiye İlişkileri, Arba Yay., İstanbul 1997.
  • YEŞİLTURT,Yahya, Yemen, BKY Yay., İstanbul 2011

İlk iki madde, hükümetin yaptığı dış politika. 2005'ten beri seçimsiz iktidardalar. Halkın dış politikada bir sözü yok.
Yahu hadi biz Filistine yardim gonderdik. Dis politikada bir ambargo durumu oldu. Sizce diger ulkeler 'Ama onlar hukumet degil. Halkin bu yardimda bir sozu olmadi. O yuzden ambargo uygulamayalim.' mi diyecekler? Bir ulkenin ic ve dis politikasi butun ulkeyi etkiler. Eger bu politikalari begenmezlerse zaten isyan cikar.

Ornegin Fransa'da hukumetin kararlari begenilmedi ve 'Sari yelekliler hareketi' basladi. Sonuc? Hukumet politikasini geri cekmek zorunda kaldi. Eger Filistin halki da bu politikalardan rahatsiz olsalardi, halk eylemlerle, hareketlerle zaten protesto edilirdi. Lutfen anlayin. Ulkenin rejimi cogunlugun ideolojisi oluyor yani.

Hadi düşmanlığımızı bir kenara bırakıp elimizi yüreğimize koyalım ve objektif davranalım. %10'luk kesim için, %90 kesimi bırakmaya değer mi?
Burada da ilginc bir sey var. Yuzde 90'lik kesim bizim mi de 'Birakmaya deger mi?' gibi bir soru soruyorsunuz? Israil ve Filistinin savasi yillardir suruyor. Bizim burada yapmak zorunda oldugumuz bir sey yok. Ulkemiz icin en iyisi stratejik ortaklik kurmak. Duygusal olmayin bu kadar. Ulkemizin gelecegi icin onemli olan neyse o yapilmali.

Sirf inanclardan oturu ulkeye giren milyonlarca Suriyelinin ic piyasada nasil bir calkanti yarattigini hepimiz biliyoruz. Kendi odeneklerimizle birlikte yardim icin Avrupa'dan bile yardim geliyor. Ayrilan butun kaynaklari kendi ulkemiz icin harcayabilirdik. Duygusallik bu yuzden olmamali politikada.

Yahu hadi biz Filistine yardim gonderdik. Dis politikada bir ambargo durumu oldu. Sizce diger ulkeler 'Ama onlar hukumet degil. Halkin bu yardimda bir sozu olmadi. O yuzden ambargo uygulamayalim.' mi diyecekler? Bir ulkenin ic ve dis politikasi butun ulkeyi etkiler. Eger bu politikalari begenmezlerse zaten isyan cikar.

Ornegin Fransa'da hukumetin kararlari begenilmedi ve 'Sari yelekliler hareketi' basladi. Sonuc? Hukumet politikasini geri cekmek zorunda kaldi. Eger Filistin halki da bu politikalardan rahatsiz olsalardi, halk eylemlerle, hareketlerle zaten protesto edilirdi. Lutfen anlayin. Ulkenin rejimi cogunlugun ideolojisi oluyor yani.

Burada da ilginc bir sey var. Yuzde 90'lik kesim bizim mi de 'Birakmaya deger mi?' gibi bir soru soruyorsunuz? Israil ve Filistinin savasi yillardir suruyor. Bizim burada yapmak zorunda oldugumuz bir sey yok. Ulkemiz icin en iyisi stratejik ortaklik kurmak. Duygusal olmayin bu kadar. Ulkemizin gelecegi icin onemli olan neyse o yapilmali.

Sirf inanclardan oturu ulkeye giren milyonlarca Suriyelinin ic piyasada nasil bir calkanti yarattigini hepimiz biliyoruz. Kendi odeneklerimizle birlikte yardim icin Avrupa'dan bile yardim geliyor. Ayrilan butun kaynaklari kendi ulkemiz icin harcayabilirdik. Duygusallik bu yuzden olmamali politikada.

Filistin'e yardım gönderelim demedim hiçbir zaman. Gönlümüzün onların tarafında olması, şimdilik yeterli. Devlet menfaatine ne geliyorsa öyle yapılmalı zaten. %90'ını bırakmaya değer mi? Diye sorarken, başka bir amaç taşıdım.
İsyan eden İmam Yahya ve Zeydilerdi.

İmam Yahya 1918'e kadar isyan etmedi. Türk ordusu Mondros antlaşması gereğince çekilince, Yemen bağımsızlığı için mücadele etti.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı