Filistin-İsrail olayı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olay dolaylı yollardan Osmanlı'ya ihanete kadar gidiyor aslında. Çok acıklı ve ibret verici durum. Maalesef, son 100 - 150 yıldır Ortadoğu'da sular durulmuyor. Filistin'de maalesef hem topraklarını başkalarına verme, hem de bağımsızlık hayalleri ile kör olma gibi durumlar var.

Tabii İsrail'in lobicilik faliyetlerini, ABD ve İngiltere'nin zamanında İsrail'in orada bir devlet haline gelmesi için sarf ettikleri çabayı da görmezden gelemeyiz. Bugün o topraklarda bir tür işgal var, ancak çok karma karışık bir olay. Filistin halkının yaptığı ise, topraklarını savunmaya çalışmak.

Cumhuriyet bu halkın sözü geçsin, varlığını sürdürsün diyedir zaten.

Bu yönetim biçimi ile alakalı değil. Vatan topraklarına sahip çıkmak ile alakalı. Kurtuluş Savaşı'ndan önce de, Atatürk'ten önce de kurtuluşun, ülkenin hakimiyetini külliyen İngilizler'e, Fransızlar'a vermekte olduğunu düşünüp savunanlar vardı. Eğer o düşüncedeki insanlar galip gelseydi, bugün cumhuriyetle yönetiliyor olsak bile, rezil bir halde olurduk.

Zaten bizler kardeşlik sayesinde kurtulduk. Yoksa baştakiler zaten her şeyi kabul edip gitti. Padişah bile İngilizlere mektup yazıp gitti. Mustafa Kemal ve arkadaşları bu milleti birleştirip zafer kazandı. Filistin için bakıyorum, hala birbiriyle çelişen liderler var. Bizdeki ruh yok.

Bu arada konu içerisinde yer alan "İsrail'in toprakları giderek arttı." ifadesinin de bir miktar eksik olduğunu düşünüyorum. Bilecik'in Söğüt ilçesinde kurulan Osmanlı, zamanla sınırlarını farklı coğrafyalara kadar götürmekten çekinmedi. Nitekim Türkiye'nin güncel topraklarını oluşturan etmen yine bu yayılmanın başkalaşmış halidir.

Hoş "Kurtuluş Savaşı"na girersek hiç çıkamayız. Mondros Mütarekesi bağlayıcı bir durum içermesine karşın bu halkın olayı bağımsızlık ülküsü ile ele alması sonucu başka şeyler konuşur duruma geldik. Tarih, baktığınız yön açısından eğilip bükülebiliyor.

Eğer gerçekten böyle ise İsrail haklı, insanlar neden hala Filistin diye diretiyorlar.

Olay gerçekten böyle değil. Topraklarını sattı ifadesi bile şaibeli aslında. Türlü kandırmaca ve lobicilik olayları var. Filistin'i anlamak için, Ortadoğu'yu anlaman lazım. Ortadoğuyu anlamak için de ta, Osmanlı'dan nasıl ayrıldığından başlayıp, İngilizler'in Arapları nasıl kandırdıklarını anlaman lazım. Böyle birkaç kelimeyle anlatılabilecek bir olay değil pek.

Olay gerçekten böyle değil. Topraklarını sattı ifadesi bile şaibeli aslında. Türlü kandırmaca ve lobicilik olayları var. Filistin'i anlamak için, Orta Doğu'yu anlaman lazım. Orta Doğu'yu anlamak için de ta, Osmanlı'dan nasıl ayrıldığından başlayıp, İngilizler'in Arap'ları nasıl kandırdıklarını anlaman lazım. Böyle birkaç kelimeyle anlatılabilecek bir olay değil pek.

Ya bu Orta Doğu'da ne var anlamadım. Bir karışmadı gitti. Ne istiyor dış güçler? "Tek biz kalalım" diyorlar galiba.

Bugün Afrika'nın hesabı bile Avrupa'ya kesilmiyorsa ve Hindistan sömürgeye girmesine rağmen zamanında bundan gurur duyuyorsa, ya ben abartıyorum ya dünya susuyor ya da aslında böyle bir şey yok.

Filistinliler tam olarak Arap değiller. İngilizler de Araplardan Suudi ailesiyle antlaşma yaptı diye biliyorum sadece. Ben burada daha çok destek verdiğimiz halde hala bize karşı propaganda yapan Filistin hükümetine yapılan yardımları boş buluyorum, tamamen siyasi oyunlar.
Ya bu Orta Doğu'da ne var anlamadım. Bir karışmadı gitti. Ne istiyor dış güçler? "Tek biz kalalım" diyorlar galiba.

Bugün Afrika'nın hesabı bile Avrupa'ya kesilmiyorsa ve Hindistan sömürgeye girmesine rağmen zamanında bundan gurur duyuyorsa, ya ben abartıyorum ya dünya susuyor ya da aslında böyle bir şey yok.
Petrol hocam, Amerika da zamanında Kuveyt'i karıştırdı barış vaadiyle. Bir laf vardır iç şarabı sev Arabı boşuna dememişler, çok pis bir milletler.

Filistinliler tam olarak Arap değiller. İngilizler de Araplardan Suudi ailesiyle antlaşma yaptı diye biliyorum sadece. Ben burada daha çok destek verdiğimiz halde hala bize karşı propaganda yapan Filistin hükümetine yapılan yardımları boş buluyorum, tamamen siyasi oyunlar.

Petrol hocam, Amerika da zamanında Kuveyt'i karıştırdı barış vaadiyle. Bir laf vardır iç şarabı sev Arabı boşuna dememişler, çok pis bir milletler.
Amerika'nın toprakları da petrol ile dolu değil mi?

Petrol, Akdeniz ve Afrika'ya açılan kapı, I. Dünya Savaşı'nda Süveyş Kanalı'nın önemi... İsrail için ayrıca vaad edilmiş topraklar içinde Ortadoğu, Mezopotamya'yı da içine alan topraklar kabaca.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı