Ankara'nın başkent olması

• Konuyu başlatan Fmami
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 47
  • Görüntüleme 3B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ankara olmasını destekleyenlerin neredeyse hepsi işgal edilecek diye Ankara diyor. Aynı örneği vermekten cidden bıktım. 2. dünya savaşında İngiltere niye alman saldırılarından kaçmak için başkenti en kuzeye taşımadı?:D cidden dediğiniz çok saçma nedenler.

Hocam size sadece bir soru soracağım. Başkentin Ankara olmasının size ne zararı var İstanbul olmasının size ne yararı var? Coğrafi konum olarak mükemmel yer de Ankara. Başkent ülkenin kalbidir ve İstanbul gibi bir yerde fazla zorluk çıkarır. İşgal işgal işgal. E işgal dışında ne konuşalım? Başkentin İstanbul olmasının yararından çok zararı olur ama siz burada ne kazanıyorsunuz elinize ne geçecek? Evinize bir gece vahiy mi indi size başkentin İstanbul olmasını söyledi?

Ankara olmasını destekleyenlerin neredeyse hepsi işgal edilecek diye ankara diyor.Aynı örneği vermekten cidden bıktım. 2. Dünya savaşında ingiltere niye alman saldırılarından kaçmak için başkenti en kuzeye taşımadı ?:D cidden dediğiniz çok saçma nedenler.
Çünkü İngiltere karadan işgal edilmedi. Hava saldırısına maruz kalan bir şehir yine de senin elindedir. Yer altına geçersin yönetime devam edersin. Ama ordu yüz binlerce askeriyle o şehirin içine girerse her bir binada kontrolünü sağlarsa ve sen yeterli süreç içerisinde olması gerektiği gibi başkentini (yönetim kadrosuyla birlikte) taşımazsan, tüm yönetim kadron köpek gibi idam edilir.

SSCB işgal edilirken de aynı şey oldu Moskova'ya girebilseydi Almanlar, plan başkenti Ural dağlarının arkasına çekmekti. Ama çekmediler zira başkent her şeyin merkezi olmasının yanı sıra "semboliktir". Hayatını Rusya'da geçirmiş, yönetimine sıkıca bağlı, vatan sever Ruslar manşetlerde "Moskova düştü." haberini görselerdi ne olurdu? Tüm savaşma azimleri bir anda kırılırdı. Ya da Almanlar Moskova'ya girmeden başkent değiştirilse ne olurdu? Manşetlerde "Başkent değiştirildi, X şehrine taşındı." dense bu sefer yine savaş azimleri kırılacaktı zira sembolleri, Moskova terk edilmiş, düşman ordusu her an girecek demek oluyor bu. Bahsettiğiniz gibi basit değil yani bu işler, "Aa düşman var hadi başkenti değiştirelim" ile çözülmüyor.

Arkadaşlar hepinize toplu cevap vermek istiyorum. Biraz önce de dediğim gibi Almanya'nın başkenti Berlin Polonya'ya çok yakın. Almanya niye değiştirmiyor mesela? Çünkü Berlin şehri mükemmel tarihi bir şehir. Ondan daha mükkemmel olan, onlarca imparatorluğa başkentlik yapmış, tam anlamıyla bir kültür şehri, o kadar tarihi bir mükemmel bir şehrimiz var neden bunu bırakıp da gidip Ankara'yı başkent yapıyoruz. Bakın tamam anlarım o zamanın şartlarında öyle gerektirdi oldu. Ama şu anda bence İstanbul olmalı.

Aynı zamanda neden anayasa tarafından da korunduğunu sordum tabii.

Bir şehrin başkent olmasını etkileyen en önemli etken devletin sınırlarıdır. Osmanlı devletinde başkent İstanbul idi çünkü Avrupa ve Asya ortasında kalıyordu aslında sorunuzun tam olarak cevabı budur şehrin tarihi şehir olması önemli bir faktör değil. Şu an başkent İstanbul olmasının pek bir manası yok çünkü balkanlar bizim değil ne yazık ki.

Ankara daha güvenli.

Sanırım siz "Başkent" kavramını biraz yanlış anlamışsınız. Başkent demek, ülkenin en kalabalık, en gösterişli şehri demek değil. Neredeyse 100 yıldır başkent Ankara. Az önce de bahsettiğim ÖKK, MİT gibi devletin bekası olan kurumlar yıllardır Ankara'da.

15 Temmuz'da odak noktasının Ankara değil de İstanbul olduğunu düşünün, düşününce anlarsınız.

Peki bunların değiştirilmesi neden kanun olarak yasak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı