Ankastre kutusundan eve kablo geldiği nasıl anlaşılır?

Daha önce eve hiç internet bağlatılmış mı, bir bilginiz var mı?
Bağlatıldıysa, bir yerden illaki bir kablo geliyordur. Telefon kablosuyla yüksek hızlar alınamayabilir.

İlk sahibiyiz. İlk taşındığımızda 8 yaşındaydım eve tt çalışanlarının geldiğini hatırlamıyorum. Bu arada beyaz bir kablo gözüküyor galiba var.

Dosya Ekleri

• IMG_20220415_144559.jpg
    IMG_20220415_144559.jpg
    53,7 KB · Görüntüleme: 40
Prizde yazdığına göre CAT3 bağlı gibi duruyor. Eğer CAT3 ise en fazla 10 Mbps alabilirsiniz, bu yüzden de tesisatı yenilemeniz gerekir.

Benim size önerim, önce bir internet bağlatmanız, ardından eğer beklenen/gereken hızlar alınamıyorsa iç tesisatı CAT5 veya CAT6 kablo ile yenilemeniz.

Benden daha bilgili arkadaşların fikirlerini de alın. Yıllarca TT'nin bana yaşattığı altyapı zulmü yüzünden öğrendiklerime göre yorum yapıyorum ben.

Prizde yazdığına göre CAT3 bağlı gibi duruyor. Eğer CAT3 ise en fazla 10 Mbps alabilirsiniz, bu yüzden de tesisatı yenilemeniz gerekir.

Benim size önerim, önce bir internet bağlatmanız, ardından eğer beklenen/gereken hızlar alınamıyorsa iç tesisatı CAT5 veya CAT6 kablo ile yenilemeniz.

Benden daha bilgili arkadaşların fikirlerini de alın. Yıllarca TT'nin bana yaşattığı altyapı zulmü yüzünden öğrendiklerime göre yorum yapıyorum ben.

Hocam göstermelikmiş. Eve kadar getirip neden bağlamazlar anlam veremedim. Şimdi diğer odadaki girişe bakacağım belki onunki sağlamdır. Yoksa kablo çektireceğim mecbur.

Dosya Ekleri

• IMG_20220415_145059.jpg
    IMG_20220415_145059.jpg
    39,1 KB · Görüntüleme: 51
Hocam göstermelikmiş. Eve kadar getirip neden bağlamazlar anlam veremedim. Şimdi diğer odadaki girişe bakacağım belki onunki sağlamdır. Yoksa kablo çektireceğim mecbur.
Kablonun açıktaki kısımlarında üzerinde siyah yazılar var mı? Eğer varsa orada yazması gerek kablonun hangi tür olduğu.

Kablonun açıktaki kısımlarında üzerinde siyah yazılar var mı? Eğer varsa orada yazması gerek kablonun hangi tür olduğu.

CAT3 çıktı hocam.

Şimdi diğer odadakini sökeceğim de önünde TV ünitesi varmış. Belki onunki CAT5 veya CAT6'dır.

CAT3 çıktı hocam.
CAT3 kablo ile en fazla 10 Mbps alabilirsiniz en fazla demiştim önceki mesajımda, ancak emin değilim bu bilginin doğruluğundan :/

O kablo açıkta dursun, interneti bağlamaya gelen arkadaş zaten gerekli kontrolleri yapacaktır. Ankastreye gidiyorsa eğer bağlantı sağlanır. Gerekli hızı alamıyorsanız da değiştirirsiniz.

Şimdi diğer odadakini sökeceğim de önünde TV ünitesi varmış. Belki onunki CAT5 veya CAT6'dır.
Pek sanmıyorum.

CAT3 kablo ile en fazla 10 Mbps alabilirsiniz en fazla demiştim önceki mesajımda, ancak emin değilim bu bilginin doğruluğundan :/

O kablo açıkta dursun, interneti bağlamaya gelen arkadaş zaten gerekli kontrolleri yapacaktır. Ankastreye gidiyorsa eğer bağlantı sağlanır. Gerekli hızı alamıyorsanız da değiştirirsiniz.

Pek sanmıyorum.

TV ünitesinin olduğu odadaki porta tornavida girmedi, bende diğerini tekrar açtım, kablonun üzerinde hiçbir şey yazmıyor, içinden 3 tane kablo çıkıyor, sorduğuma göre 2014'te kablo çekilmiş.
Prizde CAT3 yazıyor sadece.

Pek sanmıyorum.

Bundan 2 tane kablo çıktı. Birinde telefon kablosu yazıyor, içinden 5 tane kablo çıkıyor ama 3 tanesi kesilmiş, diğerinde bir şey yazmıyor, içinden 3 tane çıkıyor, bununda 1 tanesi kesilmiş. Sonra birinden 2 kablo diğerinden 2 kablo birleştirelerek 2 tane kablo yapılmış ve bu iki kablo bağlanmış.

Dosya Ekleri

• IMG_20220415_152537.jpg
    IMG_20220415_152537.jpg
    44,6 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20220415_152522.jpg
    IMG_20220415_152522.jpg
    45,3 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
O iki kablonun diğer ucu ankastreye bağlıdır muhtemelen. Neden öyle bir düzenek hazırlanmış anlamadım :D

Bende anlamadım. Çok değişik bir düzenek. Telefon kablosunda (numara X numara X numara) gibi yazılar var, kablonun inceliği herhalde, bir de 2008 yazıyor. Diğer üzerinde hiçbir şey yazmayan kablo ise diğer odadaki ile aynı yapıda. Neyse internet bağlatayım TurkNet gelip ilgilenir artık.

Ben de anlamadım. Çok değişik bir düzenek. Telefon kablosunda (numara X numara X numara) gibi yazılar var, kablonun inceliği herhalde, bir de 2008 yazıyor. Diğer üzerinde hiçbir şey yazmayan kablo ise diğer odadaki ile aynı yapıda. Neyse internet bağlatayım TurkNet gelip ilgilenir artık.
Evet, kablonun ve içindeki bakırın kalınlığını falan belirtiyor X'ler.

Dediğiniz gibi, Turknet'ten gelen arkadaş gerekli kontrolleri yapacaktır.

Umarım yüksek hızlar alabilirsiniz.

Geri
Yukarı