Çözüldü Ankastre'den kopan DSL kablosu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dgknbzglu

Kilopat
Yer
İstanbul/Maltepe
Daha fazla  
Meslek
PHP Developer
Merhaba, iyi sosyaller herkese.

2-3 gündür internetim yok, dün fark ettim ki evin içine gelen DSL yani hat kablosu ankastre girişinden kopmuş dışarıda sallanıyor.
İnternet sağlayıcısını arayıp defalarca söyledim fakat gündemde olan Korona virüs yüzünden her işletmede problem/yoğunluk var. Bu yüzdendir ki kimse gelip bir işlem yapmıyor, her gün mesaj geliyor "Arızanız ile ilgileniyoruz" diye.
Askerde iken amfilere, taburlara, çalışma odalarına telefon ve internet hattı çekiyorduk bu yüzden pek yabancı değilim konuya.Ama sonuç olarak askerdeki araç ve gereçlerim sivil hayatta yok. Bu yüzden ankastre kutusundaki benim hattımın çakılı olduğu numarayı bilmiyorum ve doğal olarak da kopan kabloları, benim hattıma ait olan yere çakamıyorum.

Sorum ise şu, herhangi bir elektrikçi kopan kablonun yerini bulabilir, yerine çakıp internetimi sağlayabilir mi?
Yoksa ISS'nin yönlendireceği saha ekiplerini beklemem şart mı?

Konu hakkında bilgi sahibi olanlardan ricamdır aydınlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Teşekkür ederim deneme yanılma yolu ile bakacağım, bir şey daha sorayım. Ankastredeki delikler yuvarlak yani resimdeki gibi değil de yuvarlak bir metal var onun içine giriyor kablolar.
Bunu nasıl çakabilirim ?

Eki Görüntüle 531456

Resimdeki gibi olsa krone bıçağı ile çakmayı biliyorum. Fakat girişler böyle değil de yuvarlak metal delik şeklinde.
Eski regletler daha basit. Yuvarlakların içinde vida var gevşetin kabloyu sokup sıkın daha basit.
Sorum ise şu, herhangi bir elektrikçi kopan kablonun yerini bulabilir, yerine çakıp internetimi sağlayabilir mi?
Kablo uç bulma cihazı var ise bulabilir ve bağlantıyı sağlayabilir.
Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kablo uç bulma cihazı var ise bulabilir ve bağlantıyı sağlayabilir.
Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eğer aşağıdan hangi kablo sizin olduğunu biliyorsanız elektrikçiye söyleyin bir krone bıçağı ile reglete çaksın kabloyu basit iş.

(Paintten dolayı kusura bakmayın :) şuanda ev yakınında olmadığım için böyle bir şey yapmak istedim)
aa.png

Bu şekilde bli bli ile ankastredeki hattı nasıl bulabiliriz ki ? Yani kablo kopmuş. Ankastredeki boş olan kanallardan bana ait olanını nasıl bulabilirim yani asıl sorun bu.

(Paintten dolayı kusura bakmayın :) şuanda ev yakınında olmadığım için böyle bir şey yapmak istedim)
Eki Görüntüle 531430

Bu şekilde bli bli ile ankastredeki hattı nasıl bulabiliriz ki ? Yani kablo kopmuş. Ankastredeki boş olan kanallardan bana ait olanını nasıl bulabilirim yani asıl sorun bu.
O kabloda sadece 2 tel kullanacaksınız. Türk Telekom teknik ekibi gelip oraya 2 tel çakıp isminizin olduğu bir kağıt bırakacak sizde bağlayacaksınız.

O kabloda sadece 2 tel kullanacaksınız. Türk Telekom teknik ekibi gelip oraya 2 tel çakıp isminizin olduğu bir kağıt bırakacak sizde bağlayacaksınız.
Sonuç olarak TT ekipleri haricinde hattımın hangi kanal(ya da her neyse)'da olduğunu öğrenmem mümkün değil doğru mu ?

Deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsin ama zorlayabilir. Evinde multimetre varsa onunlada deneyebilirsin.
Teşekkür ederim deneme yanılma yolu ile bakacağım, bir şey daha sorayım. Ankastredeki delikler yuvarlak yani resimdeki gibi değil de yuvarlak bir metal var onun içine giriyor kablolar.
Bunu nasıl çakabilirim ?

krone.jpg

Resimdeki gibi olsa krone bıçağı ile çakmayı biliyorum. Fakat girişler böyle değil de yuvarlak metal delik şeklinde.

Bunu nasıl çakabilirim ?

Eki Görüntüle 531456

Eski regletler daha basit. Yuvarlakların içinde vida var gevşetin kabloyu sokup sıkın daha basit.

Çözüm
Teşekkürler bu akşam gidip deneyeceğim tek tek bakalım ne olacak.

Sorunu çözdüm, kutuya tekrar çıktım önce. Bütün boşta olan delikleri tek tek deneyip DSL ışığının gelip gelmediğine baktırdım, ışık yanmadı. Sonra nasıl olur buradan başka bir yerden hat gelmiyor eminim. Bu sefer bütün kabloların nereye gittiğine baktım. 2 kablo beyaz ve mavi. Kablolar çakılı ama diğer uçları regletin arka tarafına doğru gidiyor. Ucundan bir çekeyim dedim boşta sallanıyorlar :) Hafif çekmeme rağmen çakılı olduğu yerden koptular. Sanırım yıllardır orada aynı yerde takılılar kablolar hiç değişmemiş. Paslıydı içini temizledim biraz, dediğiniz gibi vida yoktu yalnız. Sanırım krone bıçağı ile çakılıyor tam dikkat etmemiştim ilk baktığımda. Şu anlık geçici bir şekilde bıraktım temas ediyor, sabitledim. Krone bıçağı sipariş verdim, gelsin onları oraya çakıp rahat rahat kullanmayı düşünüyorum interneti :)
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yardımı dokundu.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı