Anlat Kurtul

1581269385579.png

11. sayfaya gitmeye çalıştığımda bu çıkıyor.

Yazdığınız yazının ilk başı ile ters, sonu ile aynı düşünüyorum, günümüzde ben zekiyim karşı taraf aptal diyenlerin çoğu haklı çünkü yeni neslin (ki benim de dahil olduğum nesil :( ) hayata bakış açısı birisi ile yatmaktan ve alışveriş yapmaktan öte gitmiyor. Sosyalleşmek için bir kişinin kafa dengi bir arkadaş bulması gerekir değil mi?
Ama bu kafa dengi arkadaş bulmak tamamen bir sıkıntı çünkü kişi kendini para harcamaya ve karşı cins için (erkek-kız fark etmiyor) çırpınmaya itmiyorsa etrafında öyle insanlar istemez ama etrafında hep o tarz insanlar varsa otomatikman kendini sosyalleşmeye kapatır, diyebilirsin ki neden etrafında öyle insan olur o tarz bir kişinin, size kendi sınıfımdan örnek vermek isterim:
Oğlanlar şaka (nasıl bir şaka ise artık, bana yapmaya kalksalar suratlarına indiririm ki gerçekten de yaptım) diye bir başka erkeğin s*çtığı organa parmaklarını yerleştiriyorlar ve bunu ''pandik atma'' adında meşrulaştırıyorlar.
Bir kişi hayatında böyle insanları istemiyorsa uzaklaşmaz mı? Uzaklaşır veya çok zaruri olmadığı sürece muhatap bile olmaz (en azından bizimkiler öyle).
Her şeyi yeni nesile de yüklemek saçma olur çünkü bunun sorumluları bizlerden bir önceki nesilden başkaları değiller, bir çocuğa ergenliğine kadar televizyon ile yatıp kaldırıp, ergenliğinin başında bilgisayar ve sonunda telefon ile yatıp kalkmasına müsaade eden ebeveynler bunda en fazla payı olanlar, internet adı verilen mecrada denk gelmişsinizdir saçma sapan dans eden vs gençlere. Bu gençler gökten o halde düşmediler ya!
Tabi bilemiyorum belki de siz haklısınızdır ve sıkıntı bizdedir, çok zannetmiyorum içtiği kahveyi paylaşan birisinin normal olduğunu, çaktırmayın :)
Dostum ben 19 yaşındayım, senin dediğin tiplemelerin hepsi hatta daha fazlası benim hayatımda da vardı ve ileride olmaya devam edecek, buradaki temel sorun bu değil zaten. İnsanlar ne yaparsa yapsın, nasıl davranırsa davransın senin umurunda olması gerekmiyor ki? Sen bırak onları kendi kafana kim uyuyorsa onla konuş, onlarla arkadaş et. Takıldığın ortama bağlı olarak bu saydığın insanların sayısı değişiyor, onları hayatınıza sokup sokmamak bir seviyeden sonra sizin elinizde. Evde oturup ya içtiği kahveyi paylaşıyor mala bak diyeceğine onun o hareketine görmezden gelmeyi dene, hayatına alma o zaman. Bir insanın 50 tane arkadaşı olmaz zaten dostum 5 tane olur 10 tane olur hadi 15 tane olur bilemedin 20 olur gerisi tanıdıktır düzenli olarak görüşebildiğin insanlar değildir, zorunluluktan aynı ortamda bulunuyorsundur.

Yeni nesil kötü deyip bu işin işinden çıkamayız, benim neslimde de vardı düşük zekalı insanlar, başkalarına göre de ben aptal bir insanım mesela bunu bilemezsin hiçbir zaman. Olay bunu sorun haline getirmekte. Ben arkadaş konusunda şanslı insanlardanım ki çocukluktan beri kurduğum dostluklar hala devam ediyor, ama ben onların üstüne yeni insanlarda ekledim, yani bu bir bahane değil. İnsanların yaptığı somut tek davranışa göre onları yargılamak hata olur, mesela burada kendini asosyal olarak tanımlayan arkadaşlar var, dışarıdan bazı insanlar onlara bu salak bütün gün evde napıyor diyordur büyük ihtimal. Ben öyle kahve falan paylaşan bir insan değilim, hayatımı teşhir etmeyi sevmeyen bir insanım zaten genel olarak ama hani bazı yerlere gittiğinde fotoğraf atan arkadaşlarımda var ve bunu yaptığı için benim gözümde aptal konumununa düşmüyor çünkü olağan bir durum, ben bir şeyden hoşlanmıyorum diye kimse onu yapmayacak diye bir şey yok.

Dostum ben 19 yaşındayım, senin dediğin tiplemelerin hepsi hatta daha fazlası benim hayatımda da vardı ve ileride olmaya devam edecek, buradaki temel sorun bu değil zaten. İnsanlar ne yaparsa yapsın, nasıl davranırsa davransın senin umurunda olması gerekmiyor ki? Sen bırak onları kendi kafana kim uyuyorsa onla konuş, onlarla arkadaş et. Takıldığın ortama bağlı olarak bu saydığın insanların sayısı değişiyor, onları hayatınıza sokup sokmamak bir seviyeden sonra sizin elinizde. Evde oturup ya içtiği kahveyi paylaşıyor mala bak diyeceğine onun o hareketine görmezden gelmeyi dene, hayatına alma o zaman. Bir insanın 50 tane arkadaşı olmaz zaten dostum 5 tane olur 10 tane olur hadi 15 tane olur bilemedin 20 olur gerisi tanıdıktır düzenli olarak görüşebildiğin insanlar değildir, zorunluluktan aynı ortamda bulunuyorsundur.

Yeni nesil kötü deyip bu işin işinden çıkamayız, benim neslimde de vardı düşük zekalı insanlar, başkalarına göre de ben aptal bir insanım mesela bunu bilemezsin hiçbir zaman. Olay bunu sorun haline getirmekte. Ben arkadaş konusunda şanslı insanlardanım ki çocukluktan beri kurduğum dostluklar hala devam ediyor, ama ben onların üstüne yeni insanlarda ekledim, yani bu bir bahane değil. İnsanların yaptığı somut tek davranışa göre onları yargılamak hata olur, mesela burada kendini asosyal olarak tanımlayan arkadaşlar var, dışarıdan bazı insanlar onlara bu salak bütün gün evde napıyor diyordur büyük ihtimal. Ben öyle kahve falan paylaşan bir insan değilim, hayatımı teşhir etmeyi sevmeyen bir insanım zaten genel olarak ama hani bazı yerlere gittiğinde fotoğraf atan arkadaşlarımda var ve bunu yaptığı için benim gözümde aptal konumununa düşmüyor çünkü olağan bir durum, ben bir şeyden hoşlanmıyorum diye kimse onu yapmayacak diye bir şey yok.
Onun icin demek istemedim, bizi bağlamaz kimsenin davranışı ama çoğu kişinin sosyalleşmeye kendini kapamasının ve çekirdek gruplar oluşturmasının sebebi bu diye gözlemledim ben, aramızda 2 yaş varmış :)
Asosyal olmak ve insanlara karşı soguk olmak farklı şeyler ve aradaki ince çizgiyi kacirmamak lazım bence, kimsenin yüzlerce arkadaşı yok zaten 👍

Onun icin demek istemedim, bizi bağlamaz kimsenin davranışı ama çoğu kişinin sosyalleşmeye kendini kapamasının ve çekirdek gruplar oluşturmasının sebebi bu diye gözlemledim ben, aramızda 2 yaş varmış :)
Asosyal olmak ve insanlara karşı soguk olmak farklı şeyler ve aradaki ince çizgiyi kacirmamak lazım bence, kimsenin yüzlerce arkadaşı yok zaten 👍
Dediklerin doğru, hatta tamamen katılırım yazına. Bunların hepsi bir etken midir? hepsi bir etkendir ama "engel" değildir. Benim parmak bastığım nokta da bu, hani benim buradaki serzenişim reel asosyal olan insanlara karşı. İsteyen hayatı boyunca çekirdek arkadaş grubuyla devam edebilir zaten bunda bir sorun yok, yeter ki sosyallik fobisi olmasın, yani tek başına kaldığında da bir birey olabilsin.
Konuyu hortlatayım.

Sizce de insanlar çok fazla ön yargılı değil mi?
Özellikle fiziksel bir kusurdan sonra bu durumu daha çok farkettim.
İnsanlar görünüşleriyle karşılanır, karakteriyle uğurlanır. Her ne kadar bu gerçeği görmezden gelmek istesekte fiziksel görüntü önem taşıyor. Doğuştan olan şeylere yapacak bir şey yok zaten ama her insan kendince bakımlı olabilir. Bakım yapamayacak seviyede maddi durumu ya da engeli olan insanın da böyle bir derdi olmaz zaten.

Okul bu haftada bize tatil olduğundan evin içinde kendimi Asosyal gibi hissediyorum. Beklemek ve beklememek arasında gidip geliyorum bunların yanında bir konuda seçim yapma durumundayım. Son olarak bu ara ders çalışamıyorum, derse oturuyorum 5 dakikasında kafa uçuyor. Neyse yeter şimdilik bu kadar.

Konuyu hortlatayım.

Sizce de insanlar çok fazla ön yargılı değil mi?
Özellikle fiziksel bir kusurdan sonra bu durumu daha çok farkettim.
Fiziksel bakış bir kişiyi tanımadan çıkarım yapma görevi görür ve kişinin giyin ve kuşamı, tipi, saçı, tırnağının uzunluğu ve temizliği gibi şeyler dışardaysan “Ben daha çok elit kesindenim” veya “ben tam bir çomarım” gibi çıkarımlar yapılması icin müsaittir fakat karşıdakini tanımdan, arada bilinmeyen bilgiyi bir tarafımızdan çıkan düşünceler ile doldurduğumuz zaman bu on yargı ve acımasızlık olur.

Geri
Yukarı