Anlık FPS düşme sorunumu SSD ile çözdüm

Mehdi

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Özel Güvenlik
Öncelikle herkese merhaba. Oyunlarda anlık FPS düşüşü sorunu yaşıyordum. Konular açtım, Google'ı forumu alt üst ettim fakat önerilen hiçbir öneri çözüm olmadı. Sonra HDD'min okuma yazma işleminin yavaş olduğunu ve 2 bölümde Bad Sector olduğunu fark ettim. Sorunun bundan kaynaklı olduğu tahminini yürüttüm ama kime sorsam nereye baksam SSD oyunda FPS etki etmez. Anlık FPS düşmesinin SSD ile alakası olmadığını söylediler. BIOS güncelle mi diyeni ararsın, ekran kartını sil tekrar yükle diyeni mi ararsın güncelle diyeni mi ararsın, termal macun diyeni mi ararsın ne yaptıysam olmadı. Yapılanlar laptop iç temizlik, termal macun yenileme, temiz format, en son güncel sürümler ama bana mısın demiyordu. Her oyunda bile kasıyordu. Gittim Samsung 250 GB 860 EVO SSD aldım. Kurulumumu yaptım ne göreyim felaket bir hız PUBG Mobile'da 60 FPS! Gram takılma, drop yeme, Lag girme hiçbir şey yok. Mis gibi oldu bilgisayar. Yaptıklarımı yapıp sorun devam ediyorsa RAM'den ekran kartından sorunun olmadığınıza eminseniz hatta SSD şart diyebilirim. Gidin 1 tane SSD alın. Yaralarınıza merhem olacaktır. SSD FPS'e faydası olmaz diyenle emsal teşkil etmesi dileğiyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhaba. Oyunlarda anlık FPS düşüşü sorunu yaşıyordum. Konular açtım, Google'ı forumu alt üst ettim fakat önerilen hiçbir öneri çözüm olmadı. Sonra HDD'min okuma yazma işleminin yavaş olduğunu ve 2 bölümde Bad Sector olduğunu fark ettim. Sorunun bundan kaynaklı olduğu tahminini yürüttüm ama kime sorsam nereye baksam SSD oyunda FPS etki etmez. Anlık FPS düşmesinin SSD ile alakası olmadığını söylediler. BIOS güncelle mi diyeni ararsın, ekran kartını sil tekrar yükle diyeni mi ararsın güncelle diyeni mi ararsın, termal macun diyeni mi ararsın ne yaptıysam olmadı. Yapılanlar laptop iç temizlik, termal macun yenileme, temiz format, en son güncel sürümler ama bana mısın demiyordu. Her oyunda bile kasıyordu. Gittim Samsung 250 GB 860 EVO SSD aldım. Kurulumumu yaptım ne göreyim felaket bir hız PUBG Mobile'da 60 FPS! Gram takılma, drop yeme, Lag girme hiçbir şey yok. Mis gibi oldu bilgisayar. Yaptıklarımı yapıp sorun devam ediyorsa RAM'den ekran kartından sorunun olmadığınıza eminseniz hatta SSD şart diyebilirim. Gidin 1 tane SSD alın. Yaralarınıza merhem olacaktır. SSD FPS'e faydası olmaz diyenle emsal teşkil etmesi dileğiyle.
SSD nin FPS artışına neden olması söz konusu değil. Artık FPS düşmüyorsa bu arızalı HDD nin FPS dalgalanmasına neden olduğunu gösterir yani SSD ile zaten ulaşmanız gereken FPS değerlerine ulaşmışsınız. Bazen yazma hızı farkından ötürü oyundaki takılmalar ve harita yüklemeleri FPS düşüşü ile karıştırılabilir fakat ikisi farklı şeylerdir. SSD nin önemi konusunda düşüncelerinize katılıyorum güle güle kullanın.

Bozuk HDD'ler performansı etkiler, bunu söylüyoruz zaten. Ama SSD etkilemez. Yani siz bir HDD alsaydınız da sorununuz düzelirdi.

Senin FPS artmamış ki. SSD asla FPS’e etki etmez edemez öyle bir vazifesi yok ama dediğiniz gibi takılma, donma sorunlarını çözer. Size çözüm sunan kişilerin bu aklına gelmemiş olabilir bu kadar abartmayın.

Öncelikle yorum yapan herkese içtenlikle teşekkür ederim. Gerek technopat olsun gerek diğer forumlar olsun çok araştırdım. Konu açtım Hd tune sonuçları olsun ekran görüntüsü attım.Çıkıp kimsede hdd kaynaklı demedi. Yeni bir ssd veya hdd al diyen çıkmadı. Ben kendimce ekran kartı ram işlemci vs test ettim olmadı temizlik yaptım. Olmadı soğutucu aldım. En sonunda kendimce mantıksal fikir yürüterek gittim SSD aldım ve sorunu düzelttim. Bu yüzdendir düşüncem fps e etki ettiği düşünmem.. En azından sizlerin yorumuyla ve bu konu google'de aratıldığında inşllah başkalarının karşısına çıkıp çözüm olur herkese :) sağlıcakla kalın hepiniz başka sorunlar(inşallah başka sorun çıkmaz) görüşmek üzere.

Bu konuya benzer bir konuyu ben de açmıştım. MMORPG bir oyunda FPS dropları yaşıyordum. SSD aldıktan sonra yükleme ekranı süreleri doğal olarak kısaldı ve bu yüklemeler sırasında oluşan FPS dalgalanmaları azaldı. Yanlış hatırlamıyorsam konuyu da direkt SSD FPS droplarını önler mi şeklinde açmıştım. Aldığınız performansa bir etkisi olmaz ama dropları engellediği kısmen doğru.

Düşük sistemlerde fark hissediliyor. Çünkü HDD lerin CPU kullanımı %5 ile %10 arasındadır. FPS kazancı böylece işlemci tarafından hissedilebilir. Oyunlarda iç verilere ses, doku kaplama gibi medyalara erişim süresi ve hızı oyunu etkiler. Yani SSD ile büyük boyutlu oyunlarda fark görülebilmektedir.

Hocam öncelikle şunu belirtmek isterim ki. Sistemim i3 2328M CPU 2.20GHZ 4 GB DDR3 ram. İntel HD graphic 3000 harici nvdia 410M 1GB ekran kartım bulunmakta. Ben bu sistemle ben sistem üzerinden Tencent Gaming emülatör ile bu oyunu Grafikler HD Aşırı çözünürlükte oynayabiliyorsam. Heleki yukarıda ki arkdaşın bahsetmiş olduğu pubg mobile gibi optimizasyon sorunu yerlerde olan oyunda gerisini siz tahmin edin :) Yani bir SSD nin bu kadar fark yaratacağına inanmıyordum. Sistemi benden iyi olan kişiler benim oynadığım ayarlarda oynayamıyor. Çoğu konuları incelerseniz eminim göreceksiniz. Vel hasıl kelam ne diyoruz ? SSD CANDIR <3

Yeni konular

Geri
Yukarı