Anlık veya 1-2 saniye donma sorunu

Vikings

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Konuyu açabileceğim bir bölüm aradım ama ne yazık ki bulamadım veya ben göremedim bu yüzden yetkili arkadaşlardan özür diliyorum.

Konuya gelicek olursak yardıma ihtiyacım var.

AMD athlon(tm) II X3 435 Processor 2.90 GHz İşlemci
4,00GB Ram
Sapphire HD 7770 Ekran kartı bulunmakta, windows 7 ultimate 64 bit kullanıyorum ve bilgisayarımda donma sorunlarım var.

2 haftada bir toz temizliği yapıyorum, 2 ayda bir termal macunları yeniliyorum ama bu donma sorununun önüne hiç bir şekilde geçemedim.

Cs Go, Battlefield 4 ve League of Legends oynamaktayım hepsinde aynı sorun var yani yazılımsal olduğunu düşünmüyorum daha önce farklı forumlarda cevaplar gelmişti format attırdım yinede fayda etmedi, hdd'de bad sektor vardı bir program yardımıyla düzelttik ama yine çağre olamadı.

Sorunum şöyle oyun oynarken birden ekran donuyor ve şak diye görüntü geriye geliyor, ses takılma gibi sorunlarda yok sadece görütü donuyor ve geriye geliyor, bilgisayarın zorlandığı yerlerde de değil mesela LoL oynayanlar bilir basede yani oyuna başladığımız yerde hiç bir aksiyon olmaz orda bile bazen donma olduğu oluyor genelde oyuna geçtikten sonra başlıyor tabi her oyun olmuyor arada sırada oluyor ama aşırı derecede sinir bozucu bir durum.

Driverlerim güncel, advanced system care gibi uygulamalarda kullandım ama hiç biri çağre etmedi.

Biri dedi ki sistemde uyuşmazlık var ondan oluyor katlanıcaksın dedi anlamadım gitti.

500 watt power supply var bilgisayar takır takır çalışıyor, ramlarda hiç bir problem yok işlemcide de yok ama donma sorunumun önüne geçemedim.

Şunuda belirtmek isterim ki Lol'de çözünürlüğü en düşük yaptım nerdeyse ve grafik ayarları en düşük, gölgeler kapalı yapmama rağmen donma sorunum var yani oyunda ki grafik veya çözünürlük ile alakası yok, ısınıyor desek aşırı ısındığını düşünmüyorum, kasada 2 adet fan 1 adet işlemcide ve 1 adet de ekran kartımda var normal olarak, toplamda 4 adet fan var bence yeterli ve bilgisayarımın kapağı açık serin yerdeyim ısınma problemim olduğunu düşünmüyorum.

Biri bu konu hakkında bana yardımcı olabilir mi?

Anlık takılmaların sebebi genelde Sabit Disk'tendir. Bad Sector varsa bunu program ile düzeltemezsin diye biliyorum.
Daha önce de belirttiğim gibi Samsung SSD aldım 850 Pro modelini temiz kurulum yaptım fakat aynı sorunu yaşadım. Yanı sorun HDD kaynaklı değil. W 8.1 kurdum temiz kurulum yaptım şu an hiçbir problem yaşamıyorum. Windows 10'a da geçmeyi düşünmüyorum.

Evet benim de bu 2. HDD öncekinde de sorun vardı. İkisinde de Win 7 ultimate 64 bit kuruluydu. Donanımda RAM, ekran kartı, HDD denedim. 1 işlemci 1 de anakart kaldı. Sorunun donanımdan olduğunu düşünmüyorum çünkü PC'yi senelerdir kullanıyorum başka bir şeyde sorun olmuyor. Denemediğim bakmadığım konu araştırmadığım yer kalmadı. Yabancı forumları da araştırıyorum ama günlerdir bi çözemedim.

Ben benim çözümümü yazayım bari, bayağı uğraşanlar var çünkü, arkadaşlar tüm driverlarınızı yükleyin. Chipset driverları dahil. Onlar bende yüklü değildi yapıyordu, yükledim düzeldi.(Laptopta.)

Belki sizin kadar PC'den anlamam ama kafanıza göre yazı yazıyorsunuz. Sorun Windows'un cracklı olmasından kaynaklanıyor. Bende de sık sık masa üstünde anlık donmalar oluyor baya araştırdım en sonunda Windows sayfasında buldum. Windows hesabı belirleyip böyle bir şey yapıyor korsan kullananlara bilginize.

Artı -1 Eksi
Sorun Bad Sector bulunan ve sonra düzeltildiği sanılan sabit diskte. Sabit diski değiştirin. Bozuk sabit disk donmalara ve takılmalara neden olur. SSD alın ve Windows 8.1 kullanın. SSD yerine yeni bir sabit disk de alınabilir.

Merhaba. Aynı sorun bende de var. Yalnız ben SSD kullanıyorum. Benim de SSD'mde mi sorun var acaba?
Bir de ekran kartımı değiştirdim, daha farklı bir sorun vardı. Grafikler birbirine giriyor ve ekran titremeye başlıyordu. Ben de ekran kartındandır diye değiştirdim, eski ekran kartım GTX 750 şuan kullandığım R9 270. Eski ekran kartındaki sıkıntı sanırım bunda da olacak gibi, daha test edemedim. Fakat bu ekran kartını taktığımda da oyunlarda 1-2 saniye ekran donup geliyor sanki oyunda lag varmış da kasılma oluyormuş gibi. Bir yardımcı olursanız çok sevinirim.

Beyler Size Birkaç Maddede Yardım Edeceğim Bildiğim Kadarıyla:

1-Önce Bilgisayarıma Girerek Windows'umuzun Kurulu Olduğu Diske Sağ Tıklıyoruz Ve Özellikler Diyoruz.Çıkan Ekranda "Diski Temizle" Diye Bir Kısım Olacaktır Oraya Basıyoruz.Kısa Bir Yükleme Ardından Çıkan Ekranda Hepsini Seçerek "Tamam" Diyoruz (Ama Çok Dikkat Edin orada "Sistem dosyalarını temizle" Seçeneği Var Oraya Sakın Basmıyoruz) Ve Bir Uyarı Çıkıyor, Korkmayın Gönül Rahatlığıyla "Dosyaları Sil" Diyebilirsiniz.Tekrar Yapılan İlerlemeden Sonra Diskimiz Gereksiz Dosyalardan Kurtulmuş Oluyor.
415016

2-Size Bu Adımın Sonunda Vereceğim Linkten "IObit Smart Defrag" Adlı Uygulamayı İndiriyoruz.Uygulamamız İndikten Sonra Yine Size Adımın Sonunda Vereceğim Kısımdaki Serial Key İle Lisanslıyoruz.Uygulamayı Lisansladıktan Sonra Ana Ekrandaki "Akıllı Eniyile" Seçeneğine Basıyoruz.İşlemimiz Bittikten Sonra Üst Taraftaki "Önyüklemede Birleştir" Seçeneğine Girerek Aktifleştiriyoruz Ve Tüm Seçenekleri İşaretliyoruz.Sonra Yine Üst Kısımda Olan "Oyun Eniyile" Kısmına Tüm Oyunlarımızı Seçiyoruz Ve "Eniyile" Diyoruz Ve Adımımızı Bitiriyoruz.
Link: Best Free Disk Defrag Software - Smart Defrag by IObit
Serial Key: 4E0EE-52C4A-CC42C-61CB6
415018

3-Yine Linkte Vereceğim "Advanced System Care" Uygulamasını İndiriyoruz.Uygulamayı Tekrar Vereceğim Serial Key İle Aktifleştiriyoruz.Ve Bu Uygulamanın Ana Menüsünden "Tümünü Seç"i İşaretleyerek Taramamızı Yapıyoruz.Ve Ardından Üstte Bulunan "Hızlandırma" Sekmesine Gelerek Turbo Hızlandırmayı "Oyun Kipi"ne Geçiriyoruz Ve Ardından 3.Seçenekteki "Eniyileme" İşlemini Yapıyoruz.
Link: IObit Advanced SystemCare Free – Deep PC Clean Software & Best Registry Cleaner
Serial Key: 246A9-311A6-A24DC-06354
415019

4-Şimdiki Adımımızda Yine Ve Yine Vereceğim Linkten "Driver Booster" Uygulamasını İndirerek Vereceğim Serial Keyi Giriyoruz.Ve Oradan Taramamızı Yapıyoruz.Hızlandır Kısımından Oyun Kipine Tekrardan Geçiyoruz.
Link: Download Driver Booster - the best free driver updater for Windows 10, 8, 7, Vista & XP.
Serial Key: 2C280-9605C-CC26F-25D46
415020

5-Şimdi İse Son Adımımızdayız."Denetim Masası"na Girerek "Güç Planını Seçin"i Seçiyoruz Ve Oradan "Yüksek Performans" Seçeneğini Yoksa Ek Planları Göster Diyerek "Driver Booster Power Plan" Seçeneğini Seçiyoruz.
415022

Evet Beyler Size Vereceğim Yardım Bu Kadardı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim😘

Merhaba,

Konuyu açabileceğim bir bölüm aradım ama ne yazık ki bulamadım veya ben göremedim bu yüzden yetkili arkadaşlardan özür diliyorum.

Konuya gelicek olursak yardıma ihtiyacım var.

AMD athlon(tm) II X3 435 Processor 2.90 GHz İşlemci
4,00GB Ram
Sapphire HD 7770 Ekran kartı bulunmakta, windows 7 ultimate 64 bit kullanıyorum ve bilgisayarımda donma sorunlarım var.

2 haftada bir toz temizliği yapıyorum, 2 ayda bir termal macunları yeniliyorum ama bu donma sorununun önüne hiç bir şekilde geçemedim.

Cs Go, Battlefield 4 ve League of Legends oynamaktayım hepsinde aynı sorun var yani yazılımsal olduğunu düşünmüyorum daha önce farklı forumlarda cevaplar gelmişti format attırdım yinede fayda etmedi, hdd'de bad sektor vardı bir program yardımıyla düzelttik ama yine çağre olamadı.

Sorunum şöyle oyun oynarken birden ekran donuyor ve şak diye görüntü geriye geliyor, ses takılma gibi sorunlarda yok sadece görütü donuyor ve geriye geliyor, bilgisayarın zorlandığı yerlerde de değil mesela LoL oynayanlar bilir basede yani oyuna başladığımız yerde hiç bir aksiyon olmaz orda bile bazen donma olduğu oluyor genelde oyuna geçtikten sonra başlıyor tabi her oyun olmuyor arada sırada oluyor ama aşırı derecede sinir bozucu bir durum.

Driverlerim güncel, advanced system care gibi uygulamalarda kullandım ama hiç biri çağre etmedi.

Biri dedi ki sistemde uyuşmazlık var ondan oluyor katlanıcaksın dedi anlamadım gitti.

500 watt power supply var bilgisayar takır takır çalışıyor, ramlarda hiç bir problem yok işlemcide de yok ama donma sorunumun önüne geçemedim.

Şunuda belirtmek isterim ki Lol'de çözünürlüğü en düşük yaptım nerdeyse ve grafik ayarları en düşük, gölgeler kapalı yapmama rağmen donma sorunum var yani oyunda ki grafik veya çözünürlük ile alakası yok, ısınıyor desek aşırı ısındığını düşünmüyorum, kasada 2 adet fan 1 adet işlemcide ve 1 adet de ekran kartımda var normal olarak, toplamda 4 adet fan var bence yeterli ve bilgisayarımın kapağı açık serin yerdeyim ısınma problemim olduğunu düşünmüyorum.

Biri bu konu hakkında bana yardımcı olabilir mi?
Merhaba dostum aynı sorun bende de vardı baya araştırdım bir çok şey yaptım cs de 140-200 fps alan oyun valorantta nasıl drop yer diye düşünüyordum benim işlemcim kötü valorantta menü de 210 300 fps alıyorum oyun içi 130 civarı fakat anlık drop yiyorum neredeyse her yerde fps limitini kaldırın diyor fakat sonunda olayı anladım pc im 200 fps kadar alabiliyor fakat işlemcim kötü olduğundan bu işlemi yaparken %100 cpu kullanımı oluyor ve anlık drop yiyip duruyor muşum 80 fps sabitledim oyunu ve artık gayet iyi oynuyorum sanada tavsiye ederim

Geri
Yukarı