Anne muhabbet kuşu yavrularını beslemiyor

Kuşların soluk borularına doğru değil de yemek borularına doğru şırıngayı sıkmanız gerekiyor.
Direk gagasinin icerisine biraksam yemi? Baba kus sadece birini besliyor digerinin yanina yaklasmiyor. Birde internetten mamalara baktığımda elle besleme mamasi diyor sadece alışveriş siteleri çıkıyor. Kuslar 30 günlük, yumurtayi karıştırıp, islatsam ve siringa ile versem birsey olur mu?
IMG_20210329_181241.jpg

Direk gagasinin icerisine biraksam yemi? Baba kus sadece birini besliyor digerinin yanina yaklasmiyor. Birde internetten mamalara baktığımda elle besleme mamasi diyor sadece alışveriş siteleri çıkıyor. Kuslar 30 günlük, yumurtayi karıştırıp, islatsam ve siringa ile versem birsey olur mu?
Eki Görüntüle 952807
Maşallah, çok tatlı görünüyor :)

O büyük kuşlar 30 günlük olduysa, ebeveynlerin beslememeleri normaldir. 30 günlük olan kuşların yuvadan ayrılma vakti gelir. Baba kuş, yavrulara yem kırmayı öğretir ve kafesten şutlarlar. Eğer yavru hala kalmak isterse, ki kalmak istemez 30 günlük olan kuşlar yuvalıktan atlamaya çalışırlar, bu sefer döverler.

Eğer yavruları birkaç gün hiç beslemedilerse 1-2 gün mama ile besleyebilirsiniz.

Yumurtanın sarısını muhallebi kıvamına gelene kadar ılıştırın. Daha faydalı olsun diyorsanız 2-3 damla vitamin veya çay kaşığının ucu kadar probiyotik de koyabilirsiniz mamaya. Sonrasında kuşa yedirmeye çalışın. Yavru kuş, mamayı kendisi yer mi bilemem. Bu yüzden siz bir anne görevi görerek yedirmeye çalışabilirsiniz. Mamayı şırınganın içine doldurup verebilirsiniz kuşa. Bu noktada kuşu nasıl tuttuğunuz çok önemli. Yanlış tutarsanız ve şırıngayı kuşun gagasının ters tarafından verirseniz, mama soluk borularına kaçabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. İnternette bununla ilgili bolca video bulabilirsiniz.

Eğer baba kuş yavrulara yem kırmayı öğretmişse sorun yok. Yem ve dal darı verebilirsiniz. Ancak öğretmediyse yavrular kendi kendine de öğrenebilir. Dal darı, kolay kırıldığı için yavru kuşların yem kırmayı öğrenmesine fayda sağlar. Bu şekilde yavrulara yem kırmayı öğretebilirsiniz. Yine internette videolar olacaktır bununla ilgili. Eğer kuş yem kırmayı öğrenemezse sıkıntı büyük.

tutarsanız ve şırıngayı kuşun gagasının ters tarafından verirseniz, mama soluk borularına kaçabilir.
Sadece gagasinin içerisine biraksam kendi yutamaz mi?

Verdiğiniz mama tarifi için teşekkür ederim. İçine toz halinde bebe bisküvisi eklersem birşey olur mu?
Eğer baba kuş yavrulara yem kırmayı öğretmişse sorun yok
Ogretmedi maalesef. Kuslari bugün ben kendim cikardim yuvaliktan. Disi kus cok dovuyordu yavrular atlamiyordu. Dal dari koydum tabana babayi taklit ederek yemeye calisti ama basaramadi. Hala annesinin pesinden kosuyor kusmasi icin ama nafile. Bugun neredeyse tüm gun ac kaldilar.

Sadece gagasinin içerisine biraksam kendi yutamaz mi?
Deneyebilirsiniz. Yutabilir herhalde.
Verdiğiniz mama tarifi için teşekkür ederim. İçine toz halinde bebe bisküvisi eklersem birşey olur mu?
Bebe bisküvisinde laktoz olduğundan dolayı kuşlara verilmesi çok uygun değil. İrmik verilmesi daha uygun, hem irmik tok tutar. Ama az miktarda bebe bisküvisi de verebilirsiniz. Zaten birkaç gün mama takviyesi yapacağınız için çok bir şey olmaz diye düşünüyorum.

Ogretmedi maalesef. Kuslari bugün ben kendim cikardim yuvaliktan. Disi kus cok dovuyordu yavrular atlamiyordu. Dal dari koydum tabana babayi taklit ederek yemeye calisti ama basaramadi. Hala annesinin pesinden kosuyor kusmasi icin ama nafile. Bugun neredeyse tüm gun ac kaldilar.
Dişi kuş, artık yavruları büyüdüğünden dolayı onları istemiyor. Birkaç ay sonra tekrardan yumurtlamak isteyebileceği için yuvalığı boşaltmak istiyor olabilir.

Baba ile beraber dursun yavrular. Dal darı, yem de tabanda dursun. Babayı taklit edip öğrenebilirler. İnternette şöyle bir video buldum, işinize yarayabilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@strigoi yok, beceremedim hocam. Umarım su zamani atlatiriz. Desteğiniz için teşekkürederim. En ufak ayrintilari bile soru olarak yonelttigim icin kusuruma bakmayın. Ufak bir hata canlarina sebep olur diye, cok soru sordum.

@strigoi yok, beceremedim hocam. Umarım su zamani atlatiriz. Desteğiniz için teşekkürederim. En ufak ayrintilari bile soru olarak yonelttigim icin kusuruma bakmayın. Ufak bir hata canlarina sebep olur diye, cok soru sordum.
Yok yok sıkıntı değil, gayet iyi anlıyorum sizi :) Umarım basarabilirsiniz ve yem kırmayı öğrenirler yavrular :)

Geri
Yukarı