Annem Hakkını Helal Etmiyor

Barış Günay

Kilopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Ergenligimde anneme çok kotu davrandim. Kotu laflar soylemistim zamaninda. Ama her seferinde pisman oldum. O zamanlar kardesim benden kucuktu ve onunla pek gecinemiyorduk. Kendime gore onu benden cok kayirdi. Yani pek fazla hatirlamiyorum fakat kardesimle tartistigimda bile daha olayi benden duymadan 2 3 kere vuruyordu. Bu yuzden odamin kapisini yuzune falan carpiyormusum. Yani bu anlattiklarimdan dolayi annem bana hala hakkini helal etmiyor. Annemden uzagim, universite okuyorum. Her zaman halini hatrini sorarim. Eskiden yaptiklarimdan dolayi cok pismanim dememe ragmen hakkini helal etmeyecegini soyluyor. Yani daha ne yapabilirim? Sizin fikriniz var mi? Gozumu korkutmak icin mi boyle soylemeye devam ediyor anlamadim. Son 1 aydir kafami kurcaliyor.

Geçmişinde kimler hata yapmadı ki? Hele ergenlik döneminde. Benden büyük birisin sana tavsiye vermek boyumu aşar ama yine de görüşlerimi söylemek istiyorum. Hayat kısa. Ne zaman geldiğimiz bilinse de ne zaman gideceğimiz belli değil. Yarın bir gün (ömrü uzun olsun) vefat ettiğinde bu anılar ile hatırlamanın insanı ne denli kahredeceğini bir gözden geçir. Ergenlik dönemimde yoktan yere çok basit bir nedenden dolayı anneme trip atmıştım 2 haftaya yakın konuşmamıştım. Ama bir durup düşündüğümde yaptığım aptallığı anladım ve hemen özür diledim. Ne de olsa şu kısacık hayatımızda kaç tane annemiz ve babamız var ki?

Sonuç olarak özür dilemekten asla vazgeçmemelisin. Her ne olursa olsun...

Çok kızıp gücendiği için böyle demiştir, ama sizden güzel bir jest, güleryüz, tatlı dille hatır sorma, elini hasretle öpme, vb. açık duygusal davranışları gören bir anne yüreği buna dayanamaz, evladına kızgın bile görünse yine de affedecektir, bundan emin ol. Ama gönlünü almaya ve gönlünü hoş etmeye çalışman da lazım. "Cennet annelerin ayakları altındadır." (Hadislerden alıntı) sözü çok şey ifade eder, şöyle ki onun duası ve rızası, gönlü alınmadan cennete bile girilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. Onun için özellikle de buna çok dikkat edelim.

Hapisteki en azılı katilin annesinin gözünde o oğlu veya evladı kesinlikle de masumdur ve her zaman masumiyetinin açığa çıkmasını ve temize çıkmasını ümitle de bekler, bir anne yüreği, en uç ve en istenmeyen bir örneği de vermek gerekirse eğer. Annelerin hayır duası her zaman alınmaya çalışılmalı ve sürekli gönülleri de alınmaya çalışılmalıdır. Hakları hiç ödenemez çünkü. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sanirim beni deniyor. Her gittigimde elim bos gitmiyorum, gecmisimde yaptiklarim icin ozur diliyorum yine de sen bana cok cektirdin diyor ama kizgin degil. Devam edecegim gonlunu almaya. Annem babamdan 4 yildir ayriyim ve kiymetlerini ergenlikten sonra anladim. Uzerimizde cok hakki var. Kimsenin ayagina kapanmam diye atarlanmaya gerek yok bence ki o anne seni 9 ay karninda tasiyip sancilarini çekti. Babansa senin masraflarini kapatmak icin gunune gun katip calisti. Yani demek istedigim bu konuda en ufak bir dusunmede dahi anne babanin bizim uzerimizde ne kadar hakki oldugunu gorursun. Dovse de sovse de cok haklari var. Kafir anne babanin dahi sozu dinlenmeli diyor hadisler. Cunku cok haklari var uzerimizde.

@Barış Günay Sizin soruya gelecek olursak annenin, oğlu üzerindeki hakkı belkide en büyük haktır şu dünyada, küçümsenebilecek bir hak değildir, küçüksenebilecek bir emek değildir, zaten çok güzel farkındasın bunun. Çaban da taktire şayan, gençliğinde herkes çektirir annesine bir miktar :)

Sen öbür tarafı falan karıştırma şimdi :) 1 ay aralıksız iyi davransan yine helal eder sana hakkını o. Anne yüreği merhametlidir, dayanamaz merak etme.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anneler böyledir hacım. Blöf yaparlar ki yola gelesin.

Anlaşılan sende işe yaramış. Bu güzel bir şey. Hatalarının bilincindesin. :)

Sen annenin değerini bil ve onu karşılıksız sev. Helalliğini almak için seversen, o da bunu sezer ve kendini kötü hisseder.

Bu yüzden ondan hellalik almak için değil de, onu sevdiğin için saygılı ve efendi davrandığını ona hissettir.

Emin ol yumuşayacaktır sana karşı. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı