Annesiz sahipsiz kediye nasıl bakılmalı?

Diegla

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, sizlere dün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Sakarya Üniversitesi'nde okuyorum belki Sakarya'da yaşayan ve gerçekten sahiplenmek, bakımını üstlenmek isteyen biri çıkar diye belirtiyorum bu ince detayları. Ailem evde kedi beslemeye karşı biraz sığ düşünceliler. Hava yağmurluydu, ve eğitim fakültesine doğru yürüyordum. Derken bu sevimli küçük dostumuz bir aracın altından çıktı ve peşime takıldı. Etrafta annesini aradım her yere baktım. Hatta bir anne kedinin yanına bırakmayı düşündüm belki sahiplenir kendi yavrusu gibi bakar besler diye düşündüm fakat anne kedi hiç oralı olmadı. Kendisini aldım ceketimle sardım ve sınıfıma kadar götürdüm. Sınıfta hocamız kediyle ilgilendi ve bana 2. aylık olduğunu, dişlerinin daha çıkmadığını söyledi. Sonrasında eve getirdim fakat ailem çok tepki gösterdi. Mecburen apartman içerisinde tuttum. Orta boy bir kutudan içerisine kıyafetler, atkılardan sıcak bir yuva hazırladım. Ayrı bir kutuya satın aldığım kedi kumunu döküp yanına koydum. İki saat arayla yanına inip ilgilenip su ile karışık süt içirip geri yatırıyordum. Geceyi bu şekilde geçirdik. Sabah kalktığımda ağlama seslerini duyunca direkt olarak bulunduğu yerden aldım, ıslak mendil ile patilerini silip eve çıkardım. Marketten sütlü pirinçunu aldım ve 3 saat arayla onunla besliyorum. Tuvaletini yapıyor ve geri yatıp uyuyor. Evdekilerin tavırları hala değişmedi ve bakmamı istemiyorlar. Onlara kalsa bu şekilde sokağa bırakıp gidecekler hayvancağızı. Vücudunda bir yerde yara mevcut, ve sanırım veterinere de gösterilmiş. Yara etrafındaki tüyleri mavi renkte. Ayrıca tuvalet eğitimi var tuvaletini kumuna yapıyor. Daha üzerini kapatamıyor gerçi, ben onun yanında kapatıp gösteriyorum 😅. Sanırım sahipli bir kediydi veya biri aldı beslemek istedi, veterinere vs götürdü ve tedavisi masraflı olunca sokağa bıraktı.

Ben bu kedi için ne yapabilirim? Sahiplendirme sitelerine ilanlar açıyorum fakat hepsinden önce ben bakıp her şeyi ile ilgilenmek istiyorum. Daha 2 aylık yavru bir kedi ve bu şekilde bırakamam onu. Ailem her ne kadar istemese de elimden geleni yapıyorum şu anlık. Tavsiyelerinizi, deneyimlerinizi öğrenmek ve onlardan faydalanmak istiyorum dostlar. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

Görseller;

Screenshot_20231110_173212_Gallery.jpg

Screenshot_20231110_173208_Gallery.jpg

Screenshot_20231110_173200_Gallery.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba, sizlere dün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Sakarya Üniversitesi'nde okuyorum belki Sakarya'da yaşayan ve gerçekten sahiplenmek, bakımını üstlenmek isteyen biri çıkar diye belirtiyorum bu ince detayları. Ailem evde kedi beslemeye karşı biraz sığ düşünceliler. Hava yağmurluydu, ve eğitim fakültesine doğru yürüyordum. Derken bu sevimli küçük dostumuz bir aracın altından çıktı ve peşime takıldı. Etrafta annesini aradım her yere baktım. Hatta bir anne kedinin yanına bırakmayı düşündüm belki sahiplenir kendi yavrusu gibi bakar besler diye düşündüm fakat anne kedi hiç oralı olmadı. Kendisini aldım ceketimle sardım ve sınıfıma kadar götürdüm. Sınıfta hocamız kediyle ilgilendi ve bana 2. aylık olduğunu, dişlerinin daha çıkmadığını söyledi. Sonrasında eve getirdim fakat ailem çok tepki gösterdi. Mecburen apartman içerisinde tuttum. Orta boy bir kutudan içerisine kıyafetler, atkılardan sıcak bir yuva hazırladım. Ayrı bir kutuya satın aldığım kedi kumunu döküp yanına koydum. İki saat arayla yanına inip ilgilenip su ile karışık süt içirip geri yatırıyordum. Geceyi bu şekilde geçirdik. Sabah kalktığımda ağlama seslerini duyunca direkt olarak bulunduğu yerden aldım, ıslak mendil ile patilerini silip eve çıkardım. Marketten sütlü pirinçunu aldım ve 3 saat arayla onunla besliyorum. Tuvaletini yapıyor ve geri yatıp uyuyor. Evdekilerin tavırları hala değişmedi ve bakmamı istemiyorlar. Onlara kalsa bu şekilde sokağa bırakıp gidecekler hayvancağızı. Vücudunda bir yerde yara mevcut, ve sanırım veterinere de gösterilmiş. Yara etrafındaki tüyleri mavi renkte. Ayrıca tuvalet eğitimi var tuvaletini kumuna yapıyor. Daha üzerini kapatamıyor gerçi, ben onun yanında kapatıp gösteriyorum 😅. Sanırım sahipli bir kediydi veya biri aldı beslemek istedi, veterinere vs götürdü ve tedavisi masraflı olunca sokağa bıraktı.

Ben bu kedi için ne yapabilirim? Sahiplendirme sitelerine ilanlar açıyorum fakat hepsinden önce ben bakıp her şeyi ile ilgilenmek istiyorum. Daha 2 aylık yavru bir kedi ve bu şekilde bırakamam onu. Ailem her ne kadar istemese de elimden geleni yapıyorum şu anlık. Tavsiyelerinizi, deneyimlerinizi öğrenmek ve onlardan faydalanmak istiyorum dostlar. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

Veterinere götürmekte fayda var, ne olur ne olmaz.

Benim ailem de bir vakit öylelerdi. Şimdi sevmeden duramıyorlar. Üniversiteli olman işi kolay kılar aslında. Pansiyonda gittiğimde ailem çok telefon televizyon düşkünü olmadıklarından kediyle zaman geçirmeye başlayıp alıştılar. Sizinkiler de 1-2 haftaya öyle olur diye umuyorum. Bu arada bakımı cidden pahalı. Bizimki yetişkin olduğu için ev yemekleri ile de besleniyor ara sıra obez olmaması için apartmanın aşağı katına salıp fare de tutturuyoruz. Her şekil beslenmesine iyi dikkat edilmeli.

Kesinlikle veterinere götürün. Takviye gıdalar ile beslenmesi lazım. Dişleri olmadığı için püre halinde vermelisiniz mamasını. Eğer yiyemezse şırınga gibi bir şeyle sizin beslemeniz lazım. Veteriner size söyler zaten şu kadar versen yeter diye.

Veterinere götürmekte fayda var, ne olur ne olmaz.
Keşke aileme laf anlatabilsem. Veterineri bıraktım evde barınmasına dahi karşılar hayvanın. Günün neredeyse tamamını uyuyarak geçiriyor zaten kimseye bir zararı da yok. İçlerinde toz zerresi kadar merhamet olduğunu düşünmüyorum bu saatten sonra.

Merhaba, ilk öncelikle hassasiyetiniz için çok teşekkür ederim. Fotoğraf açılarından mı kaynaklı yoksa bir şey mi bilmiyorum ama bu kedi 2 aylıktan daha büyük. Yarası dediğiniz gibi bir veterinere götürülmüş ve sokağa atılmış. İlk öncelikle bir veterinere götürüp bu yarayı göstermeniz olacaktır. İlk defa gördüğüm bir yara şeklinde o yüzden bir yorumum yok ama yarayı hafifletmek ve geçmesini sağlamak için yara kremleri mevcut. Şu an kullandığım kremler aklıma gelmiyor ama baktığım da buraya eklerim. Eğer kediyi uzun bir süre sahiplenen çıkmaz ise ve siz sahiplenecekseniz ilk öncelikle dediğim gibi bir veterinere götürüp sağlığını kontrol ettirmelisiniz. Kısırlaştırma işlemi yapılmışta olabilir. Veya evden kaçmışta olabilir.

Kedi sanırım sizi çoktan sahiplenmiş ailenize de bu sevgiyi kedi zaten kendi aşılayacaktır ve bir süre sonra sizden daha düşkün olacaklardır biraz zamana bırakın sadece. Adını koyduğunuz zaman bize de belirtin 😄

Ek olarak 2 aylıktan büyük bir kedi olduğu için mama tüketebilir. Takviyeci vitaminler de alabilirsiniz.

Keşke aileme laf anlatabilsem. Veterineri bıraktım evde barınmasına dahi karşılar hayvanın. Günün neredeyse tamamını uyuyarak geçiriyor zaten kimseye bir zararı da yok. İçlerinde toz zerresi kadar merhamet olduğunu düşünmüyorum bu saatten sonra.

Bence biraz darlarsan alışırlar, ama eğer bakamayacak olursan lütfen dışarıya atıp bırakma, en azından sahiplendirmeye çalış.

Bundan iki ay kadar önce ben, ciyak ciyak bağıran ve gözleri yeni açılmış olan, yürüyemeyen, annesine muhtaç olan ve sanırım sekiz günlük olan bir yavru kedi gördüm.
Benim bulduğum kadar küçük olan yavru kediler, yaklaşık üç haftalık olana kadar kendi başlarına tuvaletlerini bile yapamıyorlar. Tıpkı annelerinin diliyle karınlarına hafif basınç yapıp yalaması gibi, ılık ve yumuşak bir kağıt havlu ile hafifçe karınlarını popolarına doğru okşamak gerekiyor. Neyse ki sizin bulduğunuz o kadar küçük değilmiş. Çünkü benim bulduğum kadar küçük olsa, bir de petshoplarda filan satılan yavru süttozu almanız gerekirdi. Yoksa yaşayamazdı, çünkü doğrudan süt verirseniz ishal olur ve ishali de kolay düzelmez. Bunları bilin diye yazıyorum. Yani pek süt vermeyin, verseniz de içine üçte bir oranında su katın. Yoksa çabucak ishal olur.
İki aylık yavru kedinin bakımı çok daha kolay. Kuru yem yiyebilir. İyi kötü biraz kuru yem bulabilirseniz ve suyunu da önüne korsanız yemini yer, suyunu içer. Etrafta toprak ya da kum da varsa tuvaletini oraya yapabilir.
Aslında 2 aylık bir yavru kedinin pek bakım zorluğu yok. Bir de, rastgele pire damlası filan alıp damlatmayın ensesine. Çoğu alerji ve yaraya sebep oluyor.
Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar.

Dişi bu, belediye kısırlaştırma ameliyatı yapmış sanırım hem ameliyat izinin bulunduğu yer hem de mavi leke onu gösteriyor. Aşılarını da yapmışlardır.

Vallahi tam donanımlı yavru kediye denk gelmişsiniz ailen biraz alışsın besleyin siz bunu.
Ailem sakinleştiği zaman veterinere götüreceğim. Aşılarının yapılıp yapılmadığını veteriner hekim anlayabilir mi? Annemi alıştırmak kolay da babam için aynısını söyleyemeyeceğim. Fırsat bulduğu her an bağırıp çağırıyor. Yok kedilerden iğreniyorum yok tüyleri her yerde uçuşuyor tuvaletlerini her yere yapıyorlar pis hayvanlar gibi daha bir çok şey. En son siz evden çıkarmazsanız ben araba ile uzak bir yere götürüp bırakacağım dediğinden beri sahiplendirmek için bir yuva aramaya başladım. Babamın kolayca alışacağını sanmıyorum 😕

Yeni konular

Geri
Yukarı