ANNO1404 nasıl bir oyun?

Salim23

Picopat
Makaleler
1
Yer
.
ANNO1404 nasıl bir oyun genel olarak oyun nasıl işliyor bilen birisi yazabilir mi? 2 saat rehber izlemek sıkıcı oluyor. Tavsiye eder misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı yerlerde Dawn of Discovery olarak da geçer. Ayrıca venice diye bir ek paketi de var (ne farklılık sunuyor emin değilim, ben Dawn of Discovery olarak almıştım bayağı önce Steam'den. Şu anda kaldırmışlar ve Anno 1404 History Edition olarak satıyorlar.). Anno 1404 History Edition'ın bunlardan farkı çözünürlük ayarları gibi şeylerdi sanırım.

Biraz Caesar 3 biraz Stronghold gibi oyunlara benzer, dışarıdan bakınca şehir kurma simülasyonu gibi durur. Ama şehir kurmaktan ileri savaş da yapabilirsiniz. Ayrıca oyunda ilerleyebilmek ve yeni binaları açabilmek için halkınızda farklı sınıflara mensup insanlar olmalı, her sınıfın da tükettikleri farklı ürünler var. En alt sınıf balık isterken bir üstü balık ve baharat istiyor, onun da bir üstü ise ekmek de istiyor gibi. Ayrıca bazı ürünleri üretebilmek için farklı ürünlere de ihtiyaç var. Örneğin deri giysi için akarsuyun üzerine tabakhane kurmak gerekli ve tabakhanede kullanmak için deri ile tuz üretmelisin. Deri için domuz çiftliği olmalı. Tuz için ise kömür (kömür madeninden ya da odun kömürü üretilen binadan) ve tuz madeni gerekli. Bu ürünlerin ise hepsini aynı yerde üretemiyorsunuz, bu yüzden farklı adalara yayılmalı hatta bazı ürünler için oryantal binalar gerekli bunun için de onların adalarına yayılmalısın ve gemiler ile rotalar oluşturup sürekli bir ticaret ve üretim ağı yaratmalısın. Oyunun temel mantığı bu şekilde ilerliyor, oynadıkça diplomasi, savaş, hastalık, doğal afet gibi konularda işin içine giriyor. Ancak bütün bu seçenekleri, başlangıç kaynakları, para ve gemi miktarı da dahil oyuna başlarken çok detaylı bir pencereden ayarlanabiliyor.

Böyle anlatınca karmaşık gibi durmuş olabilir ama savaş kapalı olarak 1-2 oyuna üretim ve ticaret sistemi rahatça anlaşılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı