Anti-Maddeler Nerede Sorununa Cevabım

21Kıray

Hectopat
Daha fazla  
Sizce haklımıyım? Bu teorim doğrumudur? Geçenlerde açtığım konu yanlış yerde olduğu için yenisini burda açtım. Moderatörlerden ve üyelerden özür dilerim.
BIG BANG PARTICLE.png
big bang.png

Bence doğru değil. Zira Big Bang gerçekleştikten sonra fikrimce anti madde evrenin oluşması imkansız gibi geldi bana. Anti madde parçacıkları ile madde evren parçacıkları çarpıştı ve bunun sonucunda da Big Bang meydana geldi. Anti Madde Evren yok. Sadece Madde Evren var.

Antimadde - Vikipedi Buraya bak istersen.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Büyük_Patlama#Giri.C5.9F Bir de buna bak.

Bence doğru değil. Zira Big Bang gerçekleştikten sonra fikrimce anti madde evrenin oluşması imkansız gibi geldi bana. Anti madde parçacıkları ile madde evren parçacıkları çarpıştı ve bunun sonucunda da Big Bang meydana geldi. Anti Madde Evren yok. Sadece Madde Evren var.

Big bang parçacığının içinde patlama anına kadar maddeyi ve anti maddeyi ayrı tutan kuvvet olmalı bence.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Büyük_Patlama#Giri.C5.9F Bir de buna bak.
Ve Bu iki evren Big Bang etkisiyle genişlerken bir birlerine genişleyen tarafları bir birlerini yok edebilir ama bu iki evrenin yok olacağı anlamına gelmez. Ayrıca Madde Anti-Madde parçacıkları Big Bang'den önce birbirleriyle çarpıştılar demiyorumkş. Yani Big Bang partikülünün içinde

Son düzenleyen: Moderatör:
"Karşıt" kelimesinin kattığı tek anlam sadece elektrik yüklerinin farklı olması durumu. Mesela karşıt elektron, tüm fiziksel özellikler aynı, sadece yükü pozitif olan elektronlara denir. Karşı maddede ise, çekirdek negatif, çevresinde dönen elektronlar pozitif yüklü. Mesela senin bigbang anı olarak ele aldığın şu zamanda, bütün her şeyi atom altı olarak düşünüp incelememiz gerekir. Böyle bir durumda, daha ortada madde bile yokken, karşıt madde - madde gibi bir ayrımdan söz edemeyiz. Atomlar, buradaki parçacık havuzundaki parçacıkların bir araya gelmesi ile oluşmuş yapılardır. Fizik kanunlarınca bakarsak, bizi çeken bir şeyin etrafında belli bir periyot ve uzaklıkta denge halinde dönebiliriz. (Güneş - Dünya, çekirdek - elektron gibi) Bir takım parçacıklar, çekirdek onları çektiği zaman, o çekirdeğin etrafında dönme eğilimi gösterecektir. Pozitif çekirdek negatif elektron veya negatif çekirdek, pozitif elektron bu durumu karşılar. Dolayısıyla atom oluşturacak bir birleşme için, çekirdek ve çevre parçacıkların yüklerinin farklı olması yeterlidir. (Aslında değildir de, şimdilik bu kadarını bilelim. Konu bu kadarıyla sınırlı.) Şimdi, bir çok çeşit parçacığın bulunduğu bir havuzda, doğal olarak bir kısım atomlar madde, bir kısım da antimadde olarak oluşabilir. Sonuçta atom altı boyutta bir şey fark etmediğinden, bunların ikisi aynı evrende de bulunabilir. "Anti madde evreni - madde evreni" gibi bir ayrım yok ortada. Veya "bigbang olduktan sonra oluşan maddeler başka evrene, anti maddeler başka bir evrene ayrıldı" gibi bir durum da söz konusu değil. Hakeza biz şuan madde değil, anti madde olarak oluşsaydık, değişen hiç bir şey olmayacaktı! Zaten bilim camiasında da evrenimizde tamamen antimaddeden oluşmuş galaksiler olabileceği düşünülüyor. İlk başta söylediğim şey yüzünden de bu zaten olası bir durumdur. Karşıt parçacık hikayesi üzerinden gidersek, evrende hala dünyamıza gelen bir sürü karşıt parçacık mevcut. Bunlar, Van Allen kuşağı yüzünden atmosfere kadar giremiyorlar. Bilim adamları bu kuşağı da incelediler ve içerisinde magnetik alana sıkışmış bir sürü karşıt parçacık olduğu saptandı. Dolayısıyla yaşadığımız şu evren, hem madde hem de anti maddeyi (ve parçacıkları) bir arada bulunduran bir evren. Böyle bir ayrım olmadı. Ancak 2 soru var. Gerçekten evrende madde mi çok ve neden? Hala pek tatmin edici bir yanıt yok.

Arkadaşlar böyle konular açıldığını, kavramaya çalışan, teorik veya pratik seviyede bilgi sahibi olan insanlar görmek beni çok mutlu ediyor o nedenle sizlere teşekkür ediyorum. Benim konuyu sabote etmek gibi bir niyetim yok Anıl arkadaşımız çok güzel açıklamış konuyu fakat benim başka bir durumla ilgili geriye ket vurmama neden olan bir sorum var. Big bang tıpkı evrim gibi bazıları tarafından teori olarak adlandırılıyor oysaki gerek uzayın genişlemesi gerek bazı bulgular bunun çoktan teori seviyesini aştığını gösteriyor. En başa saracak olursak big bang gerçekleşmeden önce uzayın varlığından söz edilebilir miydi? Eğer söz edilemezse galaksileri, gezegenleri ve her şeyi bir arada bulunduran kütle, cisim her neyse nerede bulunuyordu?

"Karşıt" kelimesinin kattığı tek anlam sadece elektrik yüklerinin farklı olması durumu. Mesela karşıt elektron, tüm fiziksel özellikler aynı, sadece yükü pozitif olan elektronlara denir. Karşı maddede ise, çekirdek negatif, çevresinde dönen elektronlar pozitif yüklü. Mesela senin bigbang anı olarak ele aldığın şu zamanda, bütün her şeyi atom altı olarak düşünüp incelememiz gerekir. Böyle bir durumda, daha ortada madde bile yokken, karşıt madde - madde gibi bir ayrımdan söz edemeyiz. Atomlar, buradaki parçacık havuzundaki parçacıkların bir araya gelmesi ile oluşmuş yapılardır. Fizik kanunlarınca bakarsak, bizi çeken bir şeyin etrafında belli bir periyot ve uzaklıkta denge halinde dönebiliriz. (Güneş - Dünya, çekirdek - elektron gibi) Bir takım parçacıklar, çekirdek onları çektiği zaman, o çekirdeğin etrafında dönme eğilimi gösterecektir. Pozitif çekirdek negatif elektron veya negatif çekirdek, pozitif elektron bu durumu karşılar. Dolayısıyla atom oluşturacak bir birleşme için, çekirdek ve çevre parçacıkların yüklerinin farklı olması yeterlidir. (Aslında değildir de, şimdilik bu kadarını bilelim. Konu bu kadarıyla sınırlı.) Şimdi, bir çok çeşit parçacığın bulunduğu bir havuzda, doğal olarak bir kısım atomlar madde, bir kısım da antimadde olarak oluşabilir. Sonuçta atom altı boyutta bir şey fark etmediğinden, bunların ikisi aynı evrende de bulunabilir. "Anti madde evreni - madde evreni" gibi bir ayrım yok ortada. Veya "bigbang olduktan sonra oluşan maddeler başka evrene, anti maddeler başka bir evrene ayrıldı" gibi bir durum da söz konusu değil. Hakeza biz şuan madde değil, anti madde olarak oluşsaydık, değişen hiç bir şey olmayacaktı! Zaten bilim camiasında da evrenimizde tamamen antimaddeden oluşmuş galaksiler olabileceği düşünülüyor. İlk başta söylediğim şey yüzünden de bu zaten olası bir durumdur. Karşıt parçacık hikayesi üzerinden gidersek, evrende hala dünyamıza gelen bir sürü karşıt parçacık mevcut. Bunlar, Van Allen kuşağı yüzünden atmosfere kadar giremiyorlar. Bilim adamları bu kuşağı da incelediler ve içerisinde magnetik alana sıkışmış bir sürü karşıt parçacık olduğu saptandı. Dolayısıyla yaşadığımız şu evren, hem madde hem de anti maddeyi (ve parçacıkları) bir arada bulunduran bir evren. Böyle bir ayrım olmadı. Ancak 2 soru var. Gerçekten evrende madde mi çok ve neden? Hala pek tatmin edici bir yanıt yok.
Biz burda tepki veren şeylerden bahsediyoruz. Belki atom altı dünyada birbirlerinden farklı olmayabilirler ama biz şunu merak ediyoruz: atom altı özellikleri (senin konuşmandan atom altı özelliklerinin farklı omadığını anlıyorum) aynı olupta madde atomuna bu tekiyi veren, bu atomlar yani anti madde atomları nerede?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevabın "matematiksel" olarak doğru. Fakat gerçekte ne kadar doğru bilemeyiz sonuçta matematik bize her zaman doğruları vermez (günlük yaşamda kullanılandan bahsetmiyorum). Bence matematik mantıksız mantığıdır (cümlemin de öyle olduğu kadar :). ). Yorumumu kavrayamazsanız neden matematik hakkında böyle düşündüğümü şöyle izah edeyim; Matematiğe göre giden her şey tam olarak gitmez başka yerlerde varolur.

Geçenlerde bir makalede kara deliklerin yuttuğu yıldızlar başka yerlerde beyaz deliklerin içlerinden çıktıklarını düşündükleri yazıyordu. Ne kadar doğrudur bilinmez ama matematiksel olarak ispatlanış şekli bu.

Anti madde'ler CERN'da var diye biliyorum... Ayrica kara delik'lerinde anti madde'den olustuguna dair bir teori var...

Cosmos : A Spacetime Odyssey belgeselini izlersen beni daha iyi anlarsin...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı