Antidepresanlar işe yarar mı?

Burada kimin ne dediğine hiçbir şekilde kulak asma. Kimse doktor değil. Her doktor iyi de değil, hastalığının altında yatan sebebi bulup bir doktor yardımıyla çözersen belki hastalık kendiliğinden iyileşir.

Antidepresan kullanmak bence arıza lambası yanan arabaya elektriksel müdahale edip arıza lambasını söndürmek gibi bir şey. Aslında problem çözülmüyor, sadece yokmuş gibi yaşıyorsunuz. Evet bazı durumlarda kullanılması gerçekten iyi olabilir ancak gereksiz kullanımına karşıyım. Ayrıca bir sürü olumsuz yan etkisi olur.

Eğer performans artışı istiyorsanız geliştirilmiş Pervitin diyebileceğimiz Concerta veya muadilleri var, onlardan talep edebilirsiniz. Bu beyni overclock yapmak gibi bir şey oluyor, aynı elektronik cihazlar gibi, eğer fazla gelirse stabilite bozuluyor. 😅

Önceden içim çok daralıyordu ölecek gibi hissediyordum. Kafamdaki sesi bir türlü durduramıyordum. Her şey anlamsız geliyordu. Şu an iyiyim. Keyfim yerine geldi. Yaşama hevesim biraz var. Film izliyorum kitap okuyorum kafam dağılıyor. Vakit geçirecek bir şey bulsan daha iyi olur. Bence antideprasan bir nevi uyuşturucu. Doktor dozu arttırdı iyice sakinleştim.

Ailemden birini kaybettim ve uzun süreli bir ilişkim bitti. Geceleri asla uyuyamıyorum, kafamı susturamıyorum ve stresten tırnaklarımı yiyorum hepsinin dokusu bozuldu. İş hayatımda performansım çok düştü, günlük hayatta hiçbir şeye enerjim kalmadı. Narin bir adam değilim fakat zihinsel olarak en dipte hissediyorum nadiren krizlere giriyorum insanlara tahammül edemiyorum. Reflekslerim çok yavaşladı ve iştahım kesildi ne kadar kilo verdiğimi bile merak etmiyorum. Huzuru çok özledim, ilaç kullanmam gerekiyorsa kullanırım böyle devam edemez.
Öncelikle geçmiş olsun. Bende depremde 32 tane akrabamı kaybettim ve 1 hafta öncede babannemi kaybettim. Uzun süreli ilişkim depremden 1 ay sonra bitti. Kafayı yemek üzereydim o zamanlar ama hayatıma bir kız girene kadar. O hayatıma girdikten sonra her şeyim değişti, farklı bir insan oldum resmen hatta insan olduğumu anladım. Sana tavsiyem seni üzmeyecek birini bulman

"Ben artık ilaç kullanıyorum, ruh sağlığım bozuk, düzelmeyecek hiçbir şey, deliyim ben..." gibi şeyler düşünerek ilacı kullanırsanız hiçbir işe yaramaz. 1.5 yıllık tedavi sonucu anksiyete bozukluğundan kurtuldum. Düzenli doktor kontrolü ve doz alımına uymanız gerekiyor. İlaçlarınızı aldıktan sonra hayatın olağan akışına devam edin. İlaçları alır almaz aniden tüm sorunlarınızdan kurtulacak değilsiniz. Burada yazan arkadaşların ruh gibi olursunuz dediğine bakmayın. Ben, sosyal ve iş hayatıma kaldığım yerden devam ediyordum. Tek problem 1.5 sene boyunca alkol alamamak oldu. Cinsel yönden aktif bir hayatınız varsa ilaç sayesinde o biraz sekteye uğrayabilir başlarda. Aşırı derecede libido düşüklüğü ve geç boşalma sorunu yaşatıyor. Bazıları için bulunmaz nimet ama 40 dakikaya yaklaşan süreden dolayı sorun olabiliyor. Buna da alışıyorsunuz doz alımı sonrasında. Kısacası doktora görünüp ilaçları düzenli alırsanız sorunlarınızdan yavaşça kurtulacaksınız.

Geri
Yukarı