Antik Mısır'ın ölümsüzlüğü

Parti Şapkası

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Antik mısır mitolojisindeki ölümsüzlük ve diğer dünya gibi tabirler soyut gibi görünebilir ancak bence bir açıdan somutlaştılar. Bizim gelişmiş dünyamız binlerce yıl sonra onları arkeoloji ve teknolojik gelişmeler sayesinde bulduğunda aslında diğer dünya diye tabir ettikleri yere geçmiş ve ölümsüzleşmiş oldular. Hem de tanınabilir haldeki bedenleri ve kimlikleriyle beraber. Şahsen daha önce bu açıdan düşünmüyordum ama sonuçta günümüzde onların hakkında sayısız yazı, belgesel ve her türlü bilgi var. Binlerce yıl boyunca kabirlerinde dünyanın onları bulup tanımaya elverişli hale gelmesi için beklemişler gibi sanki. Artık onları milyonlarca insan tanıyor ve tarihe geçtikleri için gerçekten ölümsüzleşmiş oldular. Haberleri olmasa da sergilendikleri müzeler onların gitmeyi düşündükleri cenneti oldu. Ve asla tahmin edemeyecekleri kadar fazla hayrana sahipler. Unutulmamanın ölümsüzlük olduğunu daha o zamandan biliyorlarmış.

Adından bahsediyorsak yine de iyisiyle kötüsüyle ölümsüz oluyorlar işte. Hani reklamın iyisi kötüsü olmaz hesabı.

O kadar geniş düşünürsek tabi hiçbir şeyin anlamı kalmıyor ama o insanların binlerce yıl sonra tanınır bilinir oluşu soyut zannettikleri bir amaca somut şekilde ulaştıklarını gösteriyor. Ben bunu anlatmak istedim sadece.

O kadar geniş düşünürsek tabi hiçbir şeyin anlamı kalmıyor ama o insanların binlerce yıl sonra tanınır bilinir oluşu soyut zannettikleri bir amaca somut şekilde ulaştıklarını gösteriyor. Ben bunu anlatmak istedim sadece.
Hatırladğım kadarıyla bu konular mısır mitolojisi ile alakalı. Mısır mitolojisinde de Yunan mitolojisinde olduğu gibi çok tanrı var. Din gibi ölümden sonra hayat inancı var. Değerli eşyalar ile gömülme olayı falan da var diye biliyorum. Yani bu soyut bir şey değil Mısırlılar için. Basbaya yeniden özel eşyaları ile doğacaklarını zannediyorlar. :)

@Emin Bozgeyik Bir açıdan binlerce yıl sonra yeniden doğmuş oldular. Zaten anlatmak istediğim de bu. İnanışları diyorum soyut gibi görünebilir ama onların dünyasından çok farklı olan bizlerin dünyasındaki gelişmeler sayesinde, bizim keşfimiz sayesinde onlar için diğer dünya gibi bir dünyada yeniden hayat buldular. Bilinerek hayat bulmuş oldular. Konunun amacı bunu irdelemek.

Geri
Yukarı