AOC 24" C24G1 vs MSI Optix G241 23.8''

Tepki Süresi​

Tepki süresi kullanıcıların monitör seçimini etkileyen temel faktörlerin başında geliyor. Panelin genel netliği ve gölgelenmesi tepki süresine bağlıdır. İlk IPS ve VA paneller oldukça yavaş olsa da modern paneller bu konuda gelişme kaydetmiştir. TN paneller ise tepki süresi açısından en büyük avantaja sahiptir.

Birçok TN panel 1ms geçiş süresine sahiptir. Yeni nesil TN panellerde daha düşük değerleri görmek de mümkündür. IPS paneller hız açısından TN panellerin ardından gelmektedir. Üst düzey IPS monitörler en düşük 4 ms tepki süresine sahiptir. Giriş seviyesi IPS paneller ise 10 ms düzeyine sahiptir. Orta düzeydeki IPS monitörler ise 5-7 ms değerlerine sahiptir.

VA paneller ise en yavaş seçenektir. En iyi VA paneller 5-6 ms tepki süresine sahiptir. Oyun için tasarlanmış VA panellerde ise genellikle 8-10 ms değerleri görülür. VA paneller geçişlerde ise oldukça kararsız bir yapıya sahiptir. Bazı geçişler hızlı olurken bazıları daha yavaştır.

Kaynak
Hocam burda Tn sonra IPS değil va gelmektedir.Geçiş süreleri IPS kıyasla daha hızlıdır.
Makalenin altınıda okusanız keşke :)
Giriş seviyesi VA modeller genellikle giriş seviyesi TN ve IPS panellere göre daha iyi performans sunar.
Giriş seviyesi kullanıcılar ve çoğu oyuncu için VA paneller daha mantıklı bir seçenek olabilir. İçerik üreticileri ve profesyoneller ise IPS monitörlere odaklanmalıdır. Yüksek yenileme hızına sahip ucuz bir monitör arıyorsanız da TN panellere yönelmelisiniz.

Son düzenleme:
Hocam burda Tn sonra IPS değil va gelmektedir.Geçiş süreleri IPS kıyasla daha hızlıdır.
Makalenin altınıda okusanız keşke :)
Giriş seviyesi VA modeller genellikle giriş seviyesi TN ve IPS panellere göre daha iyi performans sunar.
Giriş seviyesi kullanıcılar ve çoğu oyuncu için VA paneller daha mantıklı bir seçenek olabilir. İçerik üreticileri ve profesyoneller ise IPS monitörlere odaklanmalıdır. Yüksek yenileme hızına sahip ucuz bir monitör arıyorsanız da TN panellere yönelmelisiniz.
Elbette tamamını okudum. :) Makaledeki bir ibare kafamı karıştırdı. Bir gün içerisinde çok fazla araştırma yaptığım için hangi bilgi doğru hangi bilgi uydurma ayırt edemiyorum artık. Şimdi 144Hz bir VA panel ile güzel bir deneyim yaşayabilir miyim? Monitörler giriş seviyesi sayılır mı emin değilim.

Elbette tamamını okudum. :) Makaledeki bir ibare kafamı karıştırdı. Bir gün içerisinde çok fazla araştırma yaptığım için hangi bilgi doğru hangi bilgi uydurma ayırt edemiyorum artık. Şimdi 144Hz bir VA panel ile güzel bir deneyim yaşayabilir miyim? Monitörler giriş seviyesi sayılır mı emin değilim.
Va panelde güzel deneyim yaşarsanız hocam tek eksisi görüntüleri IPS kıyasla kötü ve ghosting ışık sızması olabiliyor artısı olarak siyah tonları daha açık gözüküyor.Onun dışında giriş seviyesi bir va paneli IPS tercih ederim ben açıkçası IPS panellerin gözleri yorması dezavantajı da varmış IPS paneller genelde hikayeli oyun ve film için kullanılıyor.Şuanki şartlarda çoğu IPS giriş seviyesi olur gerçek kalite IPS için sağlam bütçe gerekiyor Bence.Tercih meselesi birazda tabi.

Va panelde güzel deneyim yaşarsanız hocam tek eksisi görüntüleri IPS kıyasla kötü ve ghosting ışık sızması olabiliyor artısı olarak siyah tonları daha açık gözüküyor.Onun dışında giriş seviyesi bir va paneli IPS tercih ederim ben açıkçası IPS panellerin gözleri yorması dezavantajı da varmış IPS paneller genelde hikayeli oyun ve film için kullanılıyor.Şuanki şartlarda çoğu IPS giriş seviyesi olur gerçek kalite IPS için sağlam bütçe gerekiyor Bence.Tercih meselesi birazda tabi.
Çok teşekkür ederim. Günümün büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirdiğim için VA tercih etmem göz yorgunluğu açısından daha iyi olacaktır. AOC monitörü almaya karar verdim. Yükselip alçalabilmesi de duruşum için büyük bir artı olacak. Aldıktan sonra buraya deneyimlerimi bırakacağım. Tekrardan yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı