AOC 24" C24G1 vs MSI Optix G241 23.8''

Buğra G.

Decapat
Merhaba, bu iki monitör arasında kaldım. AOC monitörü istememin sebebi yukarı-aşağı oynatılabilmesi işime yarayacak. MSI monitörü istememin sebebi ise "Curved" olmaması ve IPS Panel olması. Açıkçası Curved'a pek sıcak bakamıyorum. Farklı açılardan bakarken vesaire herhangi bir problem oluyor mu? Genel olarak Curved tercih etmeli miyim yoksa etmemeli miyim? Deneyimlerinizi bekliyorum. :)

Ürünlerin linkini de bırakıyorum:

MSI Monitör - AOC Monitör

IPS panel aşırı güzel bir panel türüdür hocam, kesinlikle MSI olan alınmalı.

14 gün iade hakkı var iade eder öyle bir şey olursa.
Monitör almışsın oyuna oturcaksın ölü piksel çıkıyor gönderiyorsun bide geri dönüş geç olursa yazık yani daha sorunsuz olan AOC o yüzden benim tercihim olurdu.

Vatan Bilgisayar şubesinden alacağım için bizzat deneyebiliyoruz diye biliyorum arkadaşlar. Ölü piksel şansı yokmuş gibi düşünelim.

IPS panel aşırı güzel bir panel türüdür hocam, kesinlikle MSI olan alınmalı.

14 gün iade hakkı var iade eder öyle bir şey olursa.
IPS panel ile VA panel arasında muazzam bir fark var mı? Bizzat deneyimleme şansım olmadığı için benim gözümde test videolarından ne kadar anlayabilirsem artık. 😅

Vatan Bilgisayar şubesinden alacağım için bizzat deneyebiliyoruz diye biliyorum arkadaşlar. Ölü piksel şansı yokmuş gibi düşünelim.

IPS panel ile VA panel arasında muazzam bir fark var mı? Bizzat deneyimleme şansım olmadığı için benim gözümde test videolarından ne kadar anlayabilirsem artık. 😅
IPS Monitörle Va monitör arasında fark var tabi almışken IPS almak en mantıklısı kavis takıntınız yoksa IPS tercih edin Bence hocam.

.
Peki gecikme konusunda nasıllar? Technopat'ta birkaç konu okudum ve kafam karıştı. Gecikme olarak sıralama VA > IPS > TN şeklinde ama VA panellerde gölgelenme daha az oluyormuş ayrıca kontrast farklılığından dolayı siyahlar daha güzel gözüküyormuş sanırım. Kafamı karıştıran şey ise şu ; IPS panellerdeki renk doğruluğunun çok iyi olması. Yani ben grafik tasarımcı vesaire değilim. En yüksek renk doğruluğuna ihtiyacım yok. Farklı açılardan bakma gereksinimim de yok.

Birkaç arkadaşımız IPS panelin tercih edilmesinin ana sebebi olarak renk doğruluğu ve bakış açısı olduğunu söylemiş. Benim de bunlara ihtiyacım yok ama tepkime videoları izlediğim zaman IPS panelin daha iyi renk göstermesi gerekirken VA panelde renkler çok daha canlı gözüküyor. Tabi benim ekranımın bunda büyük bir etkisi var. Sonuçta benim ekranım nasıl gösteriyorsa o şekilde görüyorum testleri. Birkaç farklı cihazdan test videoları izledim.(TV, Telefon, Tablet ve Bilgisayar ekranı) Hepsinde VA panelin renkleri çok daha güzel gözüküyordu. Tabi bunun yanılma olacağından da açıkçası şüpheliyim.

Yani yıllardır biraz Curved hevesim var ancak panel farkı için vazgeçebilir miyim emin değilim çünkü net olarak kazancımı anlayamadım. Deneyimlemiş bir arkadaşımızın artı eksi olarak sıralanmasına ihtiyacım var galiba. :D

TN-HIZLIDIR-VA-HIZLIDIR-İPS

Tepki Süresi​

Tepki süresi kullanıcıların monitör seçimini etkileyen temel faktörlerin başında geliyor. Panelin genel netliği ve gölgelenmesi tepki süresine bağlıdır. İlk IPS ve VA paneller oldukça yavaş olsa da modern paneller bu konuda gelişme kaydetmiştir. TN paneller ise tepki süresi açısından en büyük avantaja sahiptir.

Birçok TN panel 1ms geçiş süresine sahiptir. Yeni nesil TN panellerde daha düşük değerleri görmek de mümkündür. IPS paneller hız açısından TN panellerin ardından gelmektedir. Üst düzey IPS monitörler en düşük 4 ms tepki süresine sahiptir. Giriş seviyesi IPS paneller ise 10 ms düzeyine sahiptir. Orta düzeydeki IPS monitörler ise 5-7 ms değerlerine sahiptir.

VA paneller ise en yavaş seçenektir. En iyi VA paneller 5-6 ms tepki süresine sahiptir. Oyun için tasarlanmış VA panellerde ise genellikle 8-10 ms değerleri görülür. VA paneller geçişlerde ise oldukça kararsız bir yapıya sahiptir. Bazı geçişler hızlı olurken bazıları daha yavaştır.

Kaynak

Yeni konular

Geri
Yukarı