AOC 24G2SPU/BK IPS Glow Seviyesi nasıl?

RootTR

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Selamlar, yeni aldığım modelin IPS Glow seviyesi sizce nasıl? IPS Panellerde fazlasıyla yaşanan bir sorun ama 60 HZ TN panel eski bir monitör gibi bir ışık veremeyeceğinin farkındayım. 2 gündür renk ayarı yapmaya çalışıyorum ama bir yandan da IPS Glow varsa iade edip yenisini alıp alamayacağımı düşünüyorum. Fotoğrafları aşağıya bırakıyorum, değerlendirirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230509_171226.jpg
    IMG_20230509_171226.jpg
    97,7 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_20230509_171213.jpg
    IMG_20230509_171213.jpg
    109,3 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_20230509_171141.jpg
    IMG_20230509_171141.jpg
    107,6 KB · Görüntüleme: 42
Selam, yeni aldığım modelin IPS Glow seviyesi sizce nasıl? IPS Panellerde fazlasıyla yaşanan bir sorun ama 60 Hz TN panel eski bir monitör gibi bir ışık veremeyeceğinin farkındayım. 2 gündür renk ayarı yapmaya çalışıyorum ama bir yandan da IPS Glow varsa iade edip yenisini alıp alamayacağımı düşünüyorum. Fotoğrafları aşağıya bırakıyorum, değerlendirirseniz sevinirim.

Telefon kamerasına yansıma yaptığı için ekran çokmuş gibi görünür. İlk resme baz alırsak sadece sağ ve sol alt kenarda biraz var. İkinci ve üçüncü resim yansımanın sonucu. Sanki ekranın her alanı Glow gibi duruyor. Yanıltıcı bir görsellik.

Telefon kamerasına yansıma yaptığı için ekran çokmuş gibi görünür. İlk resme baz alırsak sadece sağ ve sol alt kenarda biraz var. İkinci ve üçüncü resim yansımanın sonucu. Sanki ekranın her alanı Glow gibi duruyor. Yanıltıcı bir görsellik.
Yanıltıcı olmayan ve ekrana baktığımda anlayabileceğim bir görsel var mı elinizde? Dediğim gibi T240 TN Panel bir monitörden geliyorum. O tip eski bir monitörde glow yoktu IPS olmadığı için renkler çok iyi olmasa da genel olarak göze hitap ediyordu ancak teknolojiyi yakalamak, 165HZ hızına ulaşmak ve canlı renkler için sanırım alışma sürecini atlatmam gerekiyor. IPS Glow'un az olduğu bir görsel atarsanız eve geçince test edebilirim. Bir de sizce Glow azaltmak ve canlı, doygun ama çokta parlak olmayan bir görüntü için renk ayarları nasıl olmalı? Teşekkürler.

Yanıltıcı olmayan ve ekrana baktığımda anlayabileceğim bir görsel var mı elinizde? Dediğim gibi T240 TN Panel bir monitörden geliyorum. O tip eski bir monitörde glow yoktu IPS olmadığı için renkler çok iyi olmasa da genel olarak göze hitap ediyordu ancak teknolojiyi yakalamak, 165Hz hızına ulaşmak ve canlı renkler için sanırım alışma sürecini atlatmam gerekiyor. IPS Glow'un az olduğu bir görsel atarsanız eve geçince test edebilirim. Bir de sizce Glow azaltmak ve canlı, doygun ama çok da parlak olmayan bir görüntü için renk ayarları nasıl olmalı? Teşekkürler.

Şöyle diyeyim sana. Glow panelin dışına taşan parlak alan olarak tarif edilir. Ekranında ki parlaklık IPS Glow demek değildir. Köşelere doğru sızma olur. Görsel örnek olsun. Bu yüzden ilk resmini baz aldığımı ifade ettim. Sol ve sağ altta ufak biraz var.

ipglowvdblbleed.jpg

O Halde benim sorunum IPS Glow yerine sanırım ışık sızması. Siyah arka planda rahatsız edici bir ışık geliyor, alışılmayacak bir şey değil günlerdir o parlaklığı azaltmanın yollarını arıyorum. Renk ayarlarından gamma ya kadar uğraşıyorum ama henüz bir çözüm bulamadım. Hem doygun bir renk hem de hafif koyu hafif parlak bir görüntü istiyorum.

O Halde benim sorunum IPS Glow yerine sanırım ışık sızması. Siyah arka planda rahatsız edici bir ışık geliyor, alışılmayacak bir şey değil günlerdir o parlaklığı azaltmanın yollarını arıyorum. Renk ayarlarından gamma ya kadar uğraşıyorum ama henüz bir çözüm bulamadım. Hem doygun bir renk hem de hafif koyu hafif parlak bir görüntü istiyorum.

Monitörün renk değerleri yüksek bu yüzden parlak alanlar çarpıcı duruyor. Sıcaklık veya kırmızı renk ayarına biraz yüklenebilirsin. Kişisel bir şey olduğu için karşısında oturuyormuş gibi ayar yaptırmak zor. Sorunsal bir sorunun yok için rahat olsun. 👍

Teşekkürler akşam eve geçince birkaç ayar yapıp size bildireceğim. Arka plan ışığını kısıp yine de parlaklıktan kısmak istemiyorum. Geri dönüş sağlarım ^^

Warn modunu seçtim biraz daha güzel oldu ancak tam kalibrasyonu yine sağlayamadım. Işık sızması çok problem değil alışabilirim renklere de alışabilir miyim sizce? Sürekli ayar yapıp değiştiriyorum sabit bir ayarda kalamıyorum. Aşırı parlak ve göz yoran bir şey değil, doygun, gerektiği yerde karanlık gerektiği yerde aydınlık ve mümkünse arka plan ışığının en az rahatsız edeceği modu arıyorum. Bir fikriniz var mı? Nasıl bir renk ayarı yapabilirim?

@Saint Lucia

Son düzenleme:
Warn modunu seçtim biraz daha güzel oldu ancak tam kalibrasyonu yine sağlayamadım. Işık sızması çok problem değil alışabilirim renklere de alışabilir miyim sizce? Sürekli ayar yapıp değiştiriyorum sabit bir ayarda kalamıyorum. Aşırı parlak ve göz yoran bir şey değil, doygun, gerektiği yerde karanlık gerektiği yerde aydınlık ve mümkünse arka plan ışığının en az rahatsız edeceği modu arıyorum. Bir fikriniz var mı? Nasıl bir renk ayarı yapabilirim?

Renk ve diğer ayarlar kişiseldir hocam. Bu konuda sizin gözünüzden bakıyormuşçasına bir ayar belirtemem. Bunu siz deneyerek bulmanız lazım. Zaten ayarlar belli. Üstüne ekleme yapılamıyor.

Renk ve diğer ayarlar kişiseldir hocam. Bu konuda sizin gözünüzden bakıyormuşçasına bir ayar belirtemem. Bunu siz deneyerek bulmanız lazım. Zaten ayarlar belli. Üstüne ekleme yapılamıyor.
Renk işini çözdüm diyebilirim.

Film ya da dizi izlerken arka planda ufaktan rahatsız edici bir ışık var, TN panel gibi değil. Bunu azaltmak için bir öneri istiyorum aslında. Renk ayarı gerçekten problem değil. Tek derdim arka plan ışığını minimum seviyede tutmak. Yoksa iade edip TN Panel 165 HZ bir modele geçmem lazım :(

Film ya da dizi izlerken arka planda ufaktan rahatsız edici bir ışık var, TN panel gibi değil. Bunu azaltmak için bir öneri istiyorum aslında. Renk ayarı gerçekten problem değil. Tek derdim arka plan ışığını minimum seviyede tutmak. Yoksa iade edip TN Panel 165 Hz bir modele geçmem lazım :(

TN panelin hayatımızdan artık neredeyse çıktığı dönemde TN panele geri dönme fikri bana hoş gelmiyor. Kişiseldir elbette yorum yapamam bu görüşe.
Arka aydınlatmayı ekran parlaklığı ve konstrat ile dengelersin. Fakat daha fazlası mümkün değil.
Çünkü aydınlatmadan ziyada IPS panellerin siyahları doğru oranda verememesi senin gözüne takılan.
Arka aydınlatma güçlü olduğu için TN ve VA panele göre siyahlar griye kaçıyor. Bunun için çözüm bulunmuyor. Bu bütçedekilerin %95'i böyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı