AOC 27G2U monitörü almayın ve önermeyin

Tavsiye eden monitörden anlamıyordur demişsiniz ancak sizin pek anladığınız söylenemez. Gradient testi üzerinden ne olduğunu bile bilmeden 8 ve 10 bit iki monitörü karşılaştırmışsınız ki AOC gayet iyi sonuç göstererek 8.2 puan almış testten. Daha iyi olduğunu söylediğiniz Acer monitör ise daha kötü kontrast ve kalibrasyon öncesi kötü renk doğruluğuna sahip.

Monitörden neden memnun kalmadığınızı söyleyeyim size. Günümüzde monitörler beyaz rengi gösterirken sıcak veya soğuk beyaz olarak yansıtıyor sizlere. Kullandığınız AOC Monitör kalibrasyon öncesi hedef değer olan 6500 kelvinden daha soğuk beyaz görüntü gösterdiğinden hoşunuza gitmemiş. Bu konuda geçmiş izlenimlere göre tercihler kişiden kişiye değişebiliyor. Ben şahsen soğuk beyazları sıcak bir görüntüye tercih ediyorum.

Referans değerler üzerinden kıyasladığımızda sonuç olarak siz sıcak renkleri seviyorsunuz. Sizin tercihiniz monitörün kötü olduğu anlamına gelmiyor. Tam aksine Acer monitörden daha iyi renk doğruluğuna sahip AOC
Monitör kalibre edilemez durumda sayın arkadaşım. Fabrikadan evime girdiği gibi kullanmaya çalışan biri olsam konu açacak, kendimde inceleme yapacak cesareti bulabilir miydim kendimde? Monitörün potansiyellerini zorladığım hâliyle ne sıcak renk verebiliyor sağlıklı biçimde ne de soğuk. Kaldı ki sıcak ve soğuk renklerden bahsetmedim, direkt beyazın kendisiyle sorunu var panelin. 8 bit ve 10 bit panelleri de elbette karşılaştırabilirim, insanlar iki monitörden birini alacak nihayetinde, bile bile gidip 8 bit paneli almamaları gerektiğini anlatmaya çalışıyorum zaten. Ayrıca kontrast konusunda bir kelam dahi etmedim, iki monitör de benzer durumda, gözle gördüğüm bu. Daha da ötesinde renk konusu kontrasttan çok daha vahim durumda. IPS panellerin çoğunun kontrast konusunda başarısı yok. İki monitörü gelin yan yana koyalım, istediğiniz renk ayar kombinasyonlarına sokalım, AOC'un daha iyi renk doğruluğuna sahip olduğunu söylemek için fanboy olmak şart.

Geri
Yukarı