Çözüldü AOC C24G1 G-SYNC monitörde yırtılmalar mevcut

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

papax17

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bu monitörün G-SYNC desteği olduğu söyleniyor. Ben de NVIDIA denetim masasından aktif ettim, güncel sürücülerimi kurdum ancak ekranımda hala yırtılmalar söz konusu. Ekran kartım RTX 2060S. Acaba ben mi bir yerde yanlış yaptım? Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. (Display Port kullanıyorum.)

Son düzenleme:
Çözüm
Oyun içerisinden vsync kapatın, NVIDIA ayarlarından açın. Tazeleme hızı da maksimum Hz'de olsun. G-Sync'in olayı sadece yırtılmayı değil, takılmayı da engellemektir. Dediğim şekilde yapmanız, gecikme, yırtılma ve takılma problemi yaşamadan akıcı oyun oynamanızı sağlayacak. G-Sync çipli monitörler tam olarak hangi algoritmada çalışıyor emin değilim. FreeSync destekli monitör ise Düşey Senkronizasyon açmalısınız.
G-Sync ile birlikte, Düşey Senkronizasyon seçeneği de açık olsun.

Düşey senkronizasyon dediğiniz şey yanılmıyorsam dikey senk. veya V-Sync diye de geçiyor ama bu FreeSync ve G-Sync zaten en başında V-Sync'e gerek kalmasın diye geliştirilmiş teknolojiler değil mi? FPS kaybı olmadan yırtılmaları engellemek için yani.

Oyun içerisinden vsync kapatın, NVIDIA ayarlarından açın. Tazeleme hızı da maksimum Hz'de olsun. G-Sync'in olayı sadece yırtılmayı değil, takılmayı da engellemektir. Dediğim şekilde yapmanız, gecikme, yırtılma ve takılma problemi yaşamadan akıcı oyun oynamanızı sağlayacak. G-Sync çipli monitörler tam olarak hangi algoritmada çalışıyor emin değilim. FreeSync destekli monitör ise Düşey Senkronizasyon açmalısınız.

Son düzenleme:
Çözüm
Dediğiniz gibi yaptım hocam teşekkür ederim. NVIDIA ayarlarında G-Sync'in açık olup olmadığını ekranda gösterebileceğimiz bir ayar mevcutmuş ekranda kocaman "G-Sync: ON" yazarken yırtılmaları görmek de güzelmiş :( ya NVIDIA'nın ya da AOC'un beceriksizliği sanırım. Bu monitörde adamakıllı çalışmıyor maalesef.

AOC'luk bir sorun değil hocam. FreeSync monitörde G-Sync açıyorsanız mecburen boyle yapmanız gerekiyor. Dediğim şekilde sorunsuz çalışacağından eminim. Aynı hesaba denk gelecek zaten, yırtılma ve gecikme sorunu olmayacak. 👍🏻

Geri
Yukarı