AOC C24G1 vs Samsung C24FG73

Hangisini bana daha uygun olur? (Lutfen tarafsiz olun, markaya gore yargilamayin.)

• Oy verenlerin toplamı
    39

NooPlayer

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Su ozelliklere ait monitor ariyorum:

-Ergonomik olsun: Asansor sistemi gibi rahatliklar listemde ikinci sirada

-Panel: Isik sizmasi istemiyorum. Listemdeki en onemli sey bu. Tercihim VA panelden yana. Curved tercih ediyorum, okumaya devam ettikce anlayacaksiniz

-Kulaklik girisi: Evet, hoparlor olsa fena olmaz ama sesleri berbat. O yuzden kulaklik girisi ile hoparlorumden ses alabilirim diye dusunuyorum.

-Curved: Ders yapmak, uygulamalarda gezmek, webde dolasip video izlemek ilk siralarda. Bu yuzden duz degil Curved almak istiyorum, masami sarsin istiyorum.

-Saglik: Aslinda bu ikinci sirada olmali. Sagliktan kastim goz yormamasi falan. Genelde aksamlari kullanacagim. Bu yuzden mavi renk filtresi ve flicker engelleme ozellikleri de istiyorum.

-Fiyat: 1700 gibi bir baremim var.

-Yenileme: Aman aman onemli degil gibi geliyor bana ama 75Hz ve 144Hz (dahil) monitorler tercihlerim arasinda.

-Gecikme: Hayir, gecikme cok onemli degil. 1ms de olsa 5ms de olsa fark etmez.

-Renk?: Yani, VA panelleri biliyoruz zaten. Ben Notebook monitorunden gecis yapacagim. Bu yuzden renklerin daha iyi olacagindan eminim. Bu 8Bit olayini cozemedim. Aydinlatirsaniz da sevinirim.

Tamam. Bunlari anladiysak belirttigim monitorler, arasinda kaldigim turden olanlar. Kullanimim ayni zamanda PS3 icin de olacak. Aksam vakti, isigim kapali oynayacagim. O yuzden isik sizmasi ve goz sagligi faktorlerimizden.

Degerli dusuncelerinizi ve degerli onerilerinizi bekliyor ve iyi gunler/iyi aksamlar diliyorum.

Nasil yani? Bir anda kesiliyor mu goruntu? Oyle ise buna benzer baska monitor onerebilir misiniz?
Bir tanıdığımda var. Kullanım esnasında görüntü gitti, ben de yanındaydım. Neden diye sorduğumda "Kronik bir sorunmuş, aynısından arkadaşım da almıştı benimle beraber, onunki de böyle." demişti. C24G1 alınabilir ama. Fiyatına göre gayet güzel.

Bir tanıdığımda var. Kullanım esnasında görüntü gitti, ben de yanındaydım. Neden diye sorduğumda "Kronik bir sorunmuş, aynısından arkadaşım da almıştı benimle beraber, onunki de böyle." demişti. C24G1 alınabilir ama. Fiyatına göre gayet güzel.

Bunu beklemezdim. Pekala! Yani aralarinda aman aman bir fark yok degil mi o zaman? Yani 8bit disinda... (Bu ne ise yariyor hala bilmiyorum.)

Su nasildir sizce?
Captcha Verification

Bunu beklemezdim. Pekala! Yani aralarinda aman aman bir fark yok degil mi o zaman? Yani 8bit disinda... (Bu ne ise yariyor hala bilmiyorum.)
Su nasildir sizce?
Captcha Verification
Onda ise ışık sızmasından şikayetçi kullanıcıların bazıları. Yine de tavsiye etmem. Ne olur ne olmaz. Sizin de yaşamanız muhtemel.
Ben hep MSI öneriyorum, ViewSonic'ler de çok başarılı. Samsung almayın monitörde.
Captcha Verification
Gayet iyi.
MSI hakkındaki ölü piksel şikayetlerini de göz ardı etmemek lazım tabii. Özellikle MAG24C1 modelinde.
Bunlar sadece 3 tanesi.

O
Onda ise ışık sızmasından şikayetçi kullanıcıların bazıları. Yine de tavsiye etmem. Ne olur ne olmaz. Sizin de yaşamanız muhtemel.

O zaman ben AOC'u tercih edecegim simdilik. Hala konu kapanmadi, gelecek olan mesajlari goz onunde bulundurmaya devam edecegim. Tum yorumlariniz icin size tesekkur ederim.
Ben hep MSI öneriyorum, ViewSonic'ler de çok başarılı. Samsung almayın monitörde.
Captcha Verification
Gayet iyi.

Moderatorumuz isik sizmasi oldugunu belirtti ama... İsik sizma problemi onemli benim icin.

MSI hakkındaki ölü piksel şikayetlerini de göz ardı etmemek lazım tabii. Özellikle MAG24C1 modelinde.
Bunlar sadece 3 tanesi.
Bende de yaşandı bu sorun. Sorun panelden kaynaklanıyormuş (Samsung tabii ki de) MSI'ın yapabileceği bir şey yok dediler. Hatta bakınız benim konum; MSI Optix MPG27CQ Ölü Piksel Sorunu - Technopat Sosyal
Yani markacı falan değilim.

CFG73 kullanıcısı olarak tavsiye edebilirim. En basitinden rakip modele göre en büyük artısı SVA QLED panel. Bu panel Quantum dot teknolojisini barındırıyor. SRGB renk skalasının %125'ini destekliyor. C24G1'de standart Va Panel var. CFG73 gerçek 8 bit panel kullanıyor. C24G1'de de büyük ihtimalle 8 bit'dir diye tahmin ediyorum.

Işık sızması olayına gelirsek CFG73 için konuşuyorum köşelerde minimal düzeyde ışık sızması var normal görüş açısında ışık sızmasını zor fark ediyorum. en azından benim monitör'de böyle, İPS panel'de ki gibi panelin tamamını etkileyecek düzeyde ışık sızması yok zaten resmi üretici sayfasında ışık sızmasını azalttıklarını belirtiyorlar.

8 bit, ,6 bit+FRC olayı ise
Standart ve bazı giriş orta seviye monitörler de 6 bit+frc yöntemi ile sahte 8 bit desteği sunar. Gerçek 8 bit panel'de renk derinliği daha iyidir.

Ayrıca çok önemli bir tavsiye, Alacaksanız mutlak vatan'dan test yaptırarak alın. İnternet'ten falan almakla uğraşmayın. Mağaza'da test yaptırarak alırsanız ürün sıkıntılı ise hemen yenisi ile değiştiriyorlar.

CFG73 artıları: SVA QLED Panel, 1 Mprt, daha geniş srgb renk skalası desteği Eksi yanı: Freesync aralığı çok yüksek 70-144
C24G1 artıları: 1500r kavis, 1ms, Daha geniş freesync aralığı 48-144 eksi yanı: standart va panel, renk derinliği panelden kaynaklı standart seviye'de

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı