AOC C27G2AE/BK kullanıcı incelemesi

Merhaba. Bu yazıda yaklaşık bir-iki hafta önce aldığım AOC'nin C27G2AE/BK modeli hakkında kısa bir inceleme yapacağım. Gördüklerimi birinci elden aktarmaya çalışacağım. Almayı düşünenler varsa yardımcı olur umarım.
Öncelikle monitör VA panel bir monitör. Eğer IPS çok iyi renk verir, VA panelin renkleri kötüdür gibi bir duyum aldıysanız bunu unutun. Zira eğer tasarım vesaire ile uğraşmayacaksanız büyük ihtimalle "keşke IPS alsaydım." Diye bir düşünce aklınızın ucundan bile geçmeyecek çünkü renkleri gayet güzel. Ki VA panellerin kontrast oranı IPS panellere göre daha yüksek oluyor. Genelde VA panellerin kontrast oranı 3000:1 olurken IPS paneller 1000:1 oranına sahiptir. Bu monitörün kontrast oranı ise 4000:1 yani ortalama bir VA panel monitörden daha iyi bir kontrast oranına sahip. Kontrast farkı aslında siyah tonlarında kendini daha çok belli ediyor. Kontrast oranı yüksek panel, daha keskin siyah renkler demektir. Bu değerlerin karşılaştırması şu resimde mevcut (üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz):

Kaynak: tr.gearbest.com

kaynak: Gearbest
Monitör %120 srgb oranına sahip. Bu da renk skalasının genişliği açısından gayet güzel bir oran. Parlaklığa gelecek olursak 250cd/m2 bir parlaklığa sahip. Baktığınızda çoğu monitör artık 300-400 arasında değişiyor bu nedenle parlaklığı düşük sayılabilir. Ancak ben parlaklığı 90 seviyesinde kullandığımı da ekleyeyim hemen arkamda ışık kaynağı varken. Yani aşırı aydınlık bir ortamda falan kullanmayacaksanız hiçbir etkisi olmaz.
Yenileme hızı olarak 165Hz bir yenileme hızına sahip. 165Hz gayet güzel ve hızlı bir yenileme hızı. Bildiğiniz gibi 144Hz monitörler özellikle rekabetçi oyunlarda önemli bir yer alıyor artık. 165Hz 144'e göre daha da hızlı bir yenileme hızı demek ve bu da hem akıcılık olarak hem oyunlarda bir avantaj olarak geri dönüyor. Ancak aradaki fark az. Onu da söyleyeyim. Yani 144Hz ile 165Hz arasındaki fark çok büyük etkisi olacak bir fark değil. Ancak kağıt üstünde daha iyi olduğu doğru.
1500R bir kavis yarıçapına sahip. Kavisli monitörler derinlik algısını daha iyi sağladığı için oyun oynarken, film izlerken daha çok sizi içine alıyor. Mantığı ise kavisli olduğu için bütün noktaların gözünüze eşit uzaklıkta konumlanması. Ancak tercih meselesi tabii ki seven var sevmeyen var.
1ms mprt tepki süresine sahip. Bu da demek oluyor ki "ghosting" dediğimiz arkada iz bırakma olayı daha az olacaktır. Ghosting ile ilgili karşılaştırma (üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz):

pursuit.jpg

kaynak: TFT central
Vesa mounting ınterface mevcut. Yani duvara monte etmek isterseniz bunu yapabiliyorsunuz. Monitörde yükseklik ayarı yok maalesef. Benim için çok bir şey fark etmedi. Eksikliğini hissetmedim ancak olmadığını belirtmek istedim. Ayrıca sağa-sola dönme ve pivot dediğimiz dik konuma geçme yeteneği de mevcut değil maalesef. Öne ve geriye doğru hafifçe kalkıp inebiliyor. Ayrıca 2x2 W olacak şekilde hoparlöre sahip. Ancak hoparlörün ses seviyesi düşük. Günlük kullanım için yeterli, ama mesela biriyle konuşurken video/film izlemek mümkün değil (izlediğiniz şeyin sesi fazla yüksek değilse) çünkü dediğim gibi ses seviyesi düşük. Ancak şu an dahili hoparlör ile gelen çoğu monitörün hoparlörü 2x2 W oluyor yani bir eksi diyemeyiz buna. 2 adet HDMI 1.4 ve 1 adet DisplayPort 1.4 girişinin yanında birer adet de Audio'ın ve Audio out girişleri mevcut. USB girişi yok, yani klavyenizi farenizi monitöre takamıyorsunuz maalesef. Çok da tercih edilen bir kullanım şekli değil sanırım ama yine de yazmak istedim.
Sahip olduğu teknolojilere gelecek olursak adaptive-Sync özelliği var, yani hem FreeSync (AMD ekran kartları için) hem de G-Sync (NVIDIA ekran kartları için) aktif edilebiliyor. Ayrıca 165Hz yenileme hızından dolayı FreeSync Premium standardına sahip. Flicker-Free teknolojisi sayesinde ekran titreşimsiz olarak çalışıyor ve uzun süreli kullanımlarda göz rahatlığını ve sağlığını korumada yardımcı oluyor. Önceki monitörümde sonra gerçekten gözümdeki yanma hissi gitti. Ek olarak düşük mavi ışık özelliği de mevcut. Düşük mavi ışık seçeneğini aktif ettiğimizde mavi ışığı filtreleyerek göz sağlığını koruyor.
Menüsü de gayet güzel. Kullanması biraz zor ancak anlayınca alışıyorsunuz. 7 adet sekmesi var. Parlaklık sekmesinde; kontrast, parlaklık, eco, gamma, DCR ve HDR effect ayarları mevcut. Renk ayarı sekmesinde; renk sıcaklığı, DCB modu, DCB demo ve renk sıcaklığı ile bağlantılı olarak kırmızı, yeşil ve mavi ayarları bulunuyor.
Görüntü iyileştirme sekmesinde; parlak çerçeve, çerçeve boyutu, parlaklık ve kontrast ayarları var yalnız bu sekmeyi hiç kullanmadım hakkında bir bilgim yok o nedenle. OSD ayarları sekmesi, menünün dilini ayarlayabileceğimiz, kaç saniye sonra otomatik kapanacağını vesaire seçebildiğimiz bir menü ayar sekmesi.
Oyun ayarları sekmesinde; oyun modu, gölge kontrolü, Low ınput lag, oyun rengi, lowblue modu ve OverDrive ayarları mevcut. En son extra sekmesi ise çözünürlük, adaptive-Sync bilgisi alabileceğimiz bir menü. Ayrıca buradan hangi girişten görüntü almak istediğimizi seçebiliyoruz, HDMI, DisplayPort gibi. Ayrıca menü kapalıyken de sağ-sol ok tuşlarını kullanarak hızlı ayarlara ulaşabiliyorsunuz. Ek olarak menü kapalıyken sağ ok tuşuna basarak ekranın ortasında bir Crosshair çıkmasını sağlayabiliyorsunuz. Crosshair aşağıdaki gibi (üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz):

maxresdefault.jpg

kaynak: YouTube - PC monitörs.

corss.jpg

Kaynak: Reddit

Bunun dışında söylemek istediğim şeylerden birincisi bende bir adet ölü piksel ile geldi şansıma. Aslında tam anlayamadım zira her rengi veriyor ancak tam veremiyor. Mesela beyazda kirli beyaz olurken kırmızıda kırmızıya yakın oluyor tam ölmemiş de bayılmış gibi sanki :). Bu nedenle görünmesi çok zor ayrıca ekranın ortasına da uzak olduğu için göze batmıyor. O konuda bir sıkıntı yaşamadım yani. Söylemek istediğim ikinci şey ise monitörde ışık sızması mevcut. Yani karanlık bir ortamda siyah ekrana baktığınız zaman üst-alt taraflardan çıkan ışıkları görebiliyoruz. Bu model genelinde bir şey mi yoksa ölü piksel olayı gibi bazısında oluyor bazısında olmuyor mu bilemiyorum. Ancak beni fazla etkilemedi. Bunun sebeplerinden birisi karanlık ortamda kullanmamam. İkincisi ise ekran çoğu zaman tamamen siyah olmadığı için çok belli olmuyor. Örnek bir ışık sızması fotoğrafı (üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz):

61a7ec092997c4fad343525895ac1976.jpg

kaynak: Donanımhaber forum

söylemek istediklerim bu kadar. Yazıda da anlattığım gibi monitörde herhangi bir sıkıntı yok (benim kullanım şeklime göre), memnunum. Monitör görüntü olarak da gayet şık duruyor. Renkleri, sadeliği, inceliği bence göze hitap ediyor. Bu yazımı da monitörün bir görseli ile bitiriyorum. Umarım birilerine yardımcı olur. Bu arada monitörü 1999 TL'ye İncehesap üzerinden satın aldım. Eğer bir sorunuz var ise sorabilirsiniz. Görüşmek üzere.

mon.png
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı