AÖL diplomasıyla yurt dışında okumak mümkün mü?

juaws

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar ileriki zamanlarda İsviçre'de üniversite okumayı planlıyorum ancak diploma şartlarına baktığımda ya Anadolu lisesi mezunu ya da ön lisans mezunu istiyorlar.
MEB'e baktığımda ise söylüyor ki açık öğretim belgesinin Anadolu lisesi belgesiyle denk olduğunu söylüyor, AÖL mezununu İsviçre Anadolu lisesi kategorisinde kabul ediyor mu? Bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim.

Ayrıca en çok istediğim 2 üniversiteyi 3 diploma puanıyla kaçırıyorum. İstediğim bölüm ise yazılım mühendisliği ve İsviçre'de pek tercih edilen bir bölüm değil (diğerlerine göre). İstediğim okuldaki ve bölümdeki kontenjan tam dolmasa beni alırlar mı? Veya 3 puanım eksik olsa bile motivasyon mektubum iyi yazılsa alınma şansım var mı bunları da merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ileriki zamanlarda İsviçre'de üniversite okumayı planlıyorum ancak diploma şartlarına baktığımda ya Anadolu lisesi mezunu ya da ön lisans mezunu istiyorlar.
MEB'e baktığımda ise söylüyor ki açık öğretim belgesinin Anadolu lisesi belgesiyle denk olduğunu söylüyor, AÖL mezununu İsviçre Anadolu lisesi kategorisinde kabul ediyor mu? Bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim.

Ayrıca en çok istediğim 2 üniversiteyi 3 diploma puanıyla kaçırıyorum. İstediğim bölüm ise yazılım mühendisliği ve İsviçre'de pek tercih edilen bir bölüm değil (diğerlerine göre). İstediğim okuldaki ve bölümdeki kontenjan tam dolmasa beni alırlar mı? Veya 3 puanım eksik olsa bile motivasyon mektubum iyi yazılsa alınma şansım var mı bunları da merak ediyorum.
Benim bildiğim kadarıyla açık öğretim lise mezunları yurt dışında okuyamıyor bunun çok araştırmasını yapmıştım hocalardan falan 10 kişiden 8 i okuyamazsın demişti bende açık öğretime geçmemiştim

Benim bildiğim kadarıyla açık öğretim lise mezunları yurt dışında okuyamıyor bunun çok araştırmasını yapmıştım hocalardan falan 10 kişiden 8 i okuyamazsın demişti bende açık öğretime geçmemiştim
Ancak MEB Örgün eğitim diplomalarıyla aynı kategoride değerlendiriyor ?

Ancak MEB Örgün eğitim diplomalarıyla aynı kategoride değerlendiriyor ?
Söylediğin şey Türkiye için geçerli. Yani Türkiye'de herhangi bir yere iş başvurusu yaptığında senin diplomanı alıp açık öğretim, anadolu lisesi veya fen lisesi diye ayırmıyorlar herkese eşit davranmaları için gelen bir kanun o (meslek lisesi diplomaları hariç).
Yurtdışında ise kurallar bambaşka açık lise olanları almıyorlar onlar yerine ağırlıklı olarak meslek lisesi mezunlarını alıyorlar. Greencard istatistiklerinde de alınan lise mezunlarının neredeyse çoğu meslek lisesi mezunu insanlar.

AÖL diplomam var yurtdışına üniversiteye gideceğim. Özel üniversiteler kabul ediyor (Almanya hariç). Bir danışmanlığa da sorup emin olabilirsiniz fakat kesinlikle kabul ediliyor merak etmeyin bende gidiyorum. Giden bir sürü arkadaşım da var şu an Avrupadalar.

Kanka okursun.Misal Amerikada üniversite okumak için git SAT sınavından ve Toefl sınavından ilk veya ikinci girişinde yüksek al burslu bile okursun.

Kanka okursun. Misal Amerika'da üniversite okumak için git sat sınavından ve TOEFL sınavından ilk veya ikinci girişinde yüksek al burslu bile okursun.

Amerika bunu kabul ediyor ancak biliyorsunuz ki aynı ülke içerisinde yan yana bulunan üniversitelerin giriş şartları bile değişiyorken, İsviçre'nin bu durumda kendi açısından çok farklı şartlar bulundurabilecek olması. Zaten ülke bütünüyle zeki adam arıyor ancak parayı basanda okuyabiliyor, fakat devlet üniversitelerindeki görevliler şartlarına çok bağlı ve adamlar direk kendi devletinin yararına olabilecek kişileri alıyor. Önümüzdeki haziran bir oyun şirketi kurarak projelerimizin ilk adımlarını atacağız. Sanırım ben üniversiteye girebilmem için giriş bileti olarak bu şirketi kullanacağım gibi gözüküyor, planım İsviçre'de yazılım mezunu olduktan sonra bir ofis kiralayıp edindiğim arkadaşlarla çalışmalarıma burada devam etmek. Ortağımda Türkiye'de çalışmalarına devam edip küresele açılmayı düşünüyoruz. İsviçre'de devam edeceğimi vurgulayarak bahsedersem bir ihtimal diploma notum yetmese de devletine yatırım olarak görüp alabilecek olması, hepsi bir düşünce tabii.

AÖL diplomam var yurtdışına üniversiteye gideceğim. Özel üniversiteler kabul ediyor (Almanya hariç). Bir danışmanlığa da sorup emin olabilirsiniz fakat kesinlikle kabul ediliyor merak etmeyin bende gidiyorum. Giden bir sürü arkadaşım da var şu an Avrupadalar.
Amerika için bir nebzede olsa özel üniversite okunabilir ancak isviçrede bu çok pahalı ve gereksiz. Özel okulların verdiği eğitimin aynısını hatta daha iyisini devlet üniversiteleri veriyor, tabi neye yarıyor; puansız, dertsiz ve tasasız garanti okuma :D

Güncelleme

Almanya, İsviçre ve Avusturya açık öğretim diplomalarını yetersiz sayıyormuş. Üniversite eğitiminizi okumak istediğiniz bölüme yakın okursanız ve çok iyi bir notla üniversiteden mezun olursanız bir ihtimal girebilirsiniz. Öteki türlü girmek isteyen arkadaşlar uygulamalı üniversite adı altında bir eğitim sistemleri var. Öğrettikleri her şeyi uygulamaya dökerek anlatıyorlar, yaptırıyorlar. Buradan çıkan/mezun kişilerin diğer iş bulmak isteyenlere göre daha hızlı işe alındıkları söyleniyor, çünkü işveren daha deneyimli birisini istiyor. Aldığı adamı eğitmekle veya alıştırmakla zaman kaybetmek yerine sürekli staj halinde eğitim alıyormuş gibi bir eğitimi olan kişiyi tercih etmeleri daha olası hale geliyor.

Benim hayaller siyah poşete, uygulamalı işlerde pek iyi değilim. Muhtemelen burada 4 senelik bir yazılım mühendisliği okuyup çalışma vizesiyle giderim diye düşünüyorum. Tabi biraz daha araştırma yapacağım ancak durum bundan ibaret, diğer avrupa ülkeleri iyi bir diploma veya üniversite puanıyla sizi havada kaparlar endişeniz olmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı