Aorus RX 580 sıcaklık değerleri dalgalanıyor

emrecanakisik

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Processor: AMD Ryzen 5 2600
Graphics Card: Radeon RX5700XT 8GB
Motherboard: Gigabyte B450 Aorus M
RAM: Adata XPG Gammix 8*4GB 3000Mhz
Herkese öncelikle merhaba. Aorus RX580 8 GB ekran kartımda hemen hemen 1dk aralarla kartın sıcaklığı 8-9 derece yükselip geri iniyor. Bir driver güncellemesini kurduktan sonra PC'ye reset atana kadar sıcaklıklar olması gerektiği gibi sabit kalıyor ama reset attıktan sonra aynı şey olmaya devam ediyor. PC'ye format atmama ragmen bu sorun çözülmedi. Aranızda böyle bir sorun yaşamış da sonradan cozen varsa yardım edebilir mi?

s65df4.PNG

Bu bir sorun değil. Tahminimce, kartınızda ZerodB özelliği var -her ne kadar sitesinde böyle bir ibare görmesem de- ve kart belirlenen ısıya kadar fan çevirmiyor. Belirlenen ısıya gelince de kartı soğutmak için fan çeviriyor ve tekrar duruyor. Oyunlarda muhtemelen bir sorun yoktur.

Bu bir sorun değil. Tahminimce, kartınızda ZerodB özelliği var -her ne kadar sitesinde böyle bir ibare görmesem de- ve kart belirlenen ısıya kadar fan çevirmiyor. Belirlenen ısıya gelince de kartı soğutmak için fan çeviriyor ve tekrar duruyor. Oyunlarda muhtemelen bir sorun yoktur.
Ama yeni bir guncelleme geldiginde ve ben bu guncellemeyi kurdugumda bu dalgalanma duruyor. Driver guncellemesi sonrasi pc'yi yeniden baslatmamiz onerildigi icin yeniden baslatiyorum ve bu sicaklik dalgalanmasi eskisi gibi devam ediyor. Bu sorun sistem bostayken de boyle herhangi bir grafik tasarim isi yaparken ya da film, video vb. izlerken de.

Ama yeni bir guncelleme geldiginde ve ben bu guncellemeyi kurdugumda bu dalgalanma duruyor. Driver guncellemesi sonrasi PC'yi yeniden baslatmamiz onerildigi icin yeniden baslatiyorum ve bu sicaklik dalgalanmasi eskisi gibi devam ediyor. Bu sorun sistem bostayken de boyle herhangi bir grafik tasarim isi yaparken ya da film, video vb. izlerken de.

Sürücüyü güncellediğinde veya yeni kurduğunda fark etmez reset atmadığın zaman donanım hızlandırma destekli yazılımlar ekran kartını kullanmıyor, bu sebeple kart biraz daha rahat kalıyor. İş reset atmaya geldiğinde tüm bu yazılımlar devreye girip ekran kartını bir miktar kullanmaya başlıyor ve sıcaklıklar da buna istinaden yükseliyordur. Çok kafaya takılacak bir durum değil. Sürücü yüklendikten sonra yeniden başlatmanın önemi de bu aslında, bazı şeylerin devreye girmesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı