Apartmanda fiber var fakat dairede yok

GALADWİ

Centipat
Daha fazla  
Apartmanımda VDSL Türk Telekom ve fiber Superonline var. Superonline daireme CAT6 kablo ile geliyor, fiberoptik ile değil. Superonline'dan hız sorguladığımda fiber gözüküyor ve max 100 Mbps verebilecekleri yazıyor. Bu fiber kabloyu daireme kadar getirsem 1000 Mbps alır mıyım diye sordum, alamazsınız dediler. Nasıl 1000 Mbps alabilirim yardımcı olur musunuz?

Superonline genelde sitenizin eğer yapımı eskiyse, daha önceden 1000 Mbps paketi olmadığı için genellikle 100 Mbps Switch konumlandırıyor bina altına. Bu sebepten dolayı Switch'e kadar fiber geliyor, sonrasında CAT 6 kablo ile dairenize çıkıyor. Bu fiber türüne FTTB olarak geçer. Fakat sizin 1000 Mbps almanız için öncelikle altyapınızın dönüşüme girmesi gerekiyor.

Bu genellikle iki süreçte yapılıyor: Bütçe planlamasından sonra talep yoğunluğuna bağlı olarak yapılıyor. Ardından projelendirme aşamasında FTTB'de gigabit Switch veya FTTH dönüşüme gidiliyor. Bütün işlemler Superonline müdürlüğü tarafından onay çıkması durumunda yapılıyor. Bunun için sadece Twitch ve sosyal medya hesapları üzerinden topluca talep iletmek yeterli oluyor. Ancak olumlu ya da olumsuz dönüş ihtimalleri olabilir.

Sorunuza gelecek olursak, fiber kabloyu evinize getiremezsiniz ve o dolaba müdahale etmeniz durumunda Superonline tarafından yasal işleme tabii tutulursunuz. Ayrıca elinizde modem vb. olmadığı için sistemsel paket tanımlaması olmadıktan sonra işe yaramayacaktır. Bu süreçte üst kısımdaki adımları izlemekten başka çareniz yok.

Tüm işlemleri Superonline izni ile yapacağım benim bildiğim daireye kabloyu onlar çekmiyorlar Türk Telekom'da öyle duydum en azından kabloyu veriyorlarmış bizim anlaştığımız elektrikçi daireye getiriyormuş kabloyu sonra ISS o hızı veriyormuş herhalde.
Dediğiniz gibi binam eski yalnızca Switch değişimi ve daireme gelen kablonun fiber olmaso ile 1000MBPS alabilirim değil mi?

Geri
Yukarı