Apartmanda fiber dairede bakır kablo kullanmak

Hız anlamında bir fark olmaz sadece ping farkı oluşur FTTB'de daha yüksek ping olurken FTTH'de daha düşük ping olur
Yani evet ping farkı oluşur ama şuanki pingim 1-2 çıkıyor hız testinde, yani çok önemsenecek bir değer değil düşük. Cat6 kablo kullanılırsa daireye kadar, sorun olmayacaktır hiç.

Daireye kadar çekilir diye düşünüyorum ama ekstra ücret alıyor galiba ekipler geldiklerinde. Belki de almazlar bilmiyorum, sormanız gerekiyor arayıp.

Bakır kablo daha stabil değil, dairenin içine kadar fiber kablo en stabili.
Müthaitin kurmaya çalıştığı sistem ile Türk Telekom'dan 100 Mbps üstü paketleri alamazsınız.

Müthait ne yaptığını bilmiyor gene.
Para kurtarayım derken daha fazla para harcayacak ve daha kötü internet kullanacaksınız.
Fiber kablo, bakır kablodan çok daha ucuz.

Bu nedir hocam?

Bu operatörde fiber görünmüyor evimde, VDLS hız çıktı şu an.
Hocam modeminizden hariç ufak bir cihaz daha var mı? Mesela şöyle :
Modem ve ONT.jpg

Sağdakine benzer küçük bir cihaz var mı? Aslında küçük dediğime bakmayın bazıları modem kadar da olabiliyor. Sormak istediğim şey dairenizde 2 cihaz var mı yok mu? Eğer varsa altyapınız FTTH (eve kadar fiber) demektir. Bu durumda 1 Gbps'lik paket kullanmanız normal. Ama yok tek bir cihaz varsa ve cihazın WAN girişine CAT kablo giriyorsa altyapınız FTTB (binaya kadar fiber) demektir ki bu altyapıda 100 üzeri hızlar satılmıyor nasıl 1 Gbps'lik paket aldınız şaşırdım.

Bakır kablo daha stabil değil, dairenin içine kadar fiber kablo en stabili.
Müthaitin kurmaya çalıştığı sistem ile Türk Telekom'dan 100 Mbps üstü paketleri alamazsınız.

Müthait ne yaptığını bilmiyor gene.
Para kurtarayım derken daha fazla para harcayacak ve daha kötü internet kullanacaksınız.
Fiber kablo, bakır kablodan çok daha ucuz.
Doğru söylüyorsunuz hocam. Ya aslında bu şark kurnazı müteahhitler iç tesisatı CAT kabloyla döşese ne olur? FTTB kurulmuyor ki. E şu vaziyette de döşediği CAT kablolar hiçbir işe yaramayacak. Boşuna masraf etmiş olacak akılsız. İlla masraftan kaçacaksan bari iç tesisatı hiç döşeme de boşuna para da verme.
Aslında şu yönetmelik gereği iç tesisatı son teknolojiyle döşemek zorunda ama kim takar ki : https://www.btk.gov.tr/bina-ici-elektronik-haberlesme-tesisati

Hocam.

Hocam modeminizden hariç ufak bir cihaz daha var mı? Mesela şöyle:
Eki Görüntüle 1498499
Sağdakine benzer küçük bir cihaz var mı? Aslında küçük dediğime bakmayın bazıları modem kadar da olabiliyor. Sormak istediğim şey dairenizde 2 cihaz var mı yok mu? Eğer varsa altyapınız FTTH (eve kadar fiber) demektir. Bu durumda 1 Gbps'lik paket kullanmanız normal. Ama yok tek bir cihaz varsa ve cihazın WAN girişine CAT kablo giriyorsa altyapınız FTTB (binaya kadar fiber) demektir ki bu altyapıda 100 üzeri hızlar satılmıyor nasıl 1 Gbps'lik paket aldınız şaşırdım.

Doğru söylüyorsunuz hocam. Ya aslında bu şark kurnazı müteahhitler iç tesisatı CAT kabloyla döşese ne olur? FTTB kurulmuyor ki. E şu vaziyette de döşediği CAT kablolar hiçbir işe yaramayacak. Boşuna masraf etmiş olacak akılsız. İlla masraftan kaçacaksan bari iç tesisatı hiç döşeme de boşuna para da verme.
Aslında şu yönetmelik gereği iç tesisatı son teknolojiyle döşemek zorunda ama kim takar ki: https://www.btk.gov.tr/bina-ici-elektronik-haberlesme-tesisati

Hocam TurkNet kullanıyorum. GigaFiber var nasıl satılmıyor? Türk Telekom gibi saçma sapan firmalarda olabilir ama TurkNet'te öyle bir saçmalık yok, ayrıca şöyle söyleyeyim binanın girişine TurkNet'in kutusunu koydular, oradan kendim gittim kutudan fiber kablo çektim binanın 2. katına dairenin dışına. Ana modem orada çünkü, o küçük cihaz var evet. Fiber kablo o küçüğe giriyor, oradan aynı sizdeki gibi sarı Ethernet kablosuyla ana modeme giriyor sonra ana modemden de 3 tane kablo çıkıyor 1. 2. ve 3. kattaki dairelerin içine giriyor Ethernet kabloları. Olay bu.

Hocam.

Hocam TurkNet kullanıyorum. GigaFiber var nasıl satılmıyor? Türk Telekom gibi saçma sapan firmalarda olabilir ama TurkNet'te öyle bir saçmalık yok, ayrıca şöyle söyleyeyim binanın girişine TurkNet'in kutusunu koydular, oradan kendim gittim kutudan fiber kablo çektim binanın 2. katına dairenin dışına. Ana modem orada çünkü, o küçük cihaz var evet. Fiber kablo o küçüğe giriyor, oradan aynı sizdeki gibi sarı Ethernet kablosuyla ana modeme giriyor sonra ana modemden de 3 tane kablo çıkıyor 1. 2. ve 3. kattaki dairelerin içine giriyor Ethernet kabloları. Olay bu.
Hayır hocam yanlış anladınız. Ben TT'nin FTTB altyapısında 100 üzeri yok dedim. Siz zaten GigaFiber altyapısından hizmet alıyormuşsunuz, bu Turknetin kendisine ait TT'den bağımsız bir altyapı.

Turknet de TT altyapısında en fazla 100 veriyor.

Hocam.

Hocam ilk başta ALTYAPIM GigaFiber diyebilirsiniz

Geri
Yukarı