APB Reloaded Oynarken Görüntü Gidiyor Ses Var

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Yaklaşık 2 yıl önce yeni bir bilgisayar aldım. İstediğim özelliklerde gayetiyiydi, hiçbir sorun yoktu. Fakat son zamanlarda açılırken garip bir sesçıkarmaya başladı. Vızıltı gibi bir ses. İlk önce fanlardan şüphelendim. Acabaiçindeki malzemeler mi yerinden oynadı diye. Galiba Güç ünitesinden geliyor,çünkü kasanın kenarına elimi koyduğum zaman en çok titreşim oradan geliyor.Bazen kendi kendine susuyor bazen de yine kendi kendine başlıyor. Genellikleilk açılışlarda oluyor. Hiçbir kablonun değdiğini sanmıyorum kaç kere açıp baktım.Neden ötüyor olabilir? İkinci sorum da yine bi

r sesle ilgili. APB Reloaded yükledimgeçen yıl. Güzel bir oyun, tadını çıkara çıkara oynadım ama ne yazık ki fazlauzun sürmedi. Yine yaklaşık bir kaç ay önce oyunu oynarken ekran donup seslerkırılmaya başladı. Fakat oyun devam etti. Yani saniyelik bir olay. Sonraoynamaya devam edince daha çok olmaya başladı. Bu böyle devam etti. Belkisunuculardan kaynaklanan bir sorundur diye aldırış etmedim. Ve sonundakorktuğum başıma geldi: APB oynamadığım zamanlarda bile değişik bir ses çıkmayabaşladı. Sanki bir demir parçası sıkışıyormuş gibi. Tahmin edeceğiniz gibi işbüyüdü ve Hard Disklerime kadar uzandı. Kasamda iki disk takılı. Tahminen herdisk ikiye bölünmüş (C,D,E,F). Bir disk birleştirme programında C ve Esürücülerinin "HEALTH" kısmında "Error" yazıyordu. Bukuşkularımı daha da arttırdı ve sonunda PC'yi tamire götürmek zorunda kaldık. (Sesçıkarıp Masaüstüne gelememe durumunu yazmıyorum bile.) İşin garibi Bütün Hard DisklerTestten başarılı bir şekilde geçti. APB denen kahrolası oyunu oynarken busesler çıkmaya başladı ve bazı oyunlarda da devam etti. Bildiğiniz Çinişkencesi yaşadık resmen. Şu anda

bir sorun yok gibi. Bazen hafif bir ses çıkıyorama sorun olmuyor. Ne olmuş olabilir? GamersFirst'ün oyunlarını oynamakhayatımda yaptığım en büyük hatalardan biri oldu, Knight'ta anlamsız serverreset ve saçma sapan "Thirdy Party Tools" banları, Sonsuz Macera'dapara sıkıntısı, yığınla yamalanmayan bug'lar… Resmen soğudum MMO'lardan. Yardımcıolursanız memnun olurum. Derginizi severek okuyorum çok yararlı bilgilerveriyorsunuz, ayrıca Şefik ağabeyin yazı sonlarında yaptığı yorumları zevkleokuyorum. Bilgisayarım: GTX 470, Core 2 Quad İşlemci, 4 GB RAM, Windows XPSP3 (Ekran Kartı sürücüsünü her zamangüncelliyorum).

Daha önce bu sayfalarda GTX 470 ekran kartı alıp birebir aynı sorunları yaşayan kullanıcılar görüştük. GTX 400 serisi, nVidia’nın Fermi mimarisini çıkardığı ilk seriydi ve bu mimari yeterince pişmediği için kartlar aşırı derecede ısınıyordu. Bu bağlamda GTX 470 ve GTX 480 gibi kartlar, özellikle de soğutmaları fabrika çıkışlı ise, aşırı ısınıp kapanmalara neden olabiliyordu.

Sizin sorununuzda da zamanla artan sorunlar silsilesi görüyoruz. Yani bir donanım, zamanla tozlanmaya başlıyor ve gün geçtikçe artık daha fazla ısınıyor. Isındıkça da kitlenmeler sıklaşıyor. Bu gibi durumlarda kasayı açıp işlemci ve ekran kartının tozlanma durumuna bakmalı ve AIDA64 ile ısıları kontrol etmelisiniz. Eğer ekran kartınız referans soğutmaya sahip ise ekran kartları için özel soğutmalardan alıp stok soğutucuyu değiştirmenizi tavsiye ederim.

Son olarak Windows 8 RTM çıkmışken hala Windows XP kullanmanıza bir anlam veremedim. Hele hele ekran kartınız DirectX 11 desteklerken 2002’de çıkmış ve DirectX 9’da kalmış XP kullanmanız şaşırtıcı. Windows 8 64 Bit’e geçmenizi tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı