APK Yüklemek Güvenlik Konusunda Sıkıntı Yaşatır Mı?

ugurkahriman59

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba Technopat Sosyal. Bu güne kadar Google Play dışından APK indirerek bazı uygulama ve oyunlar kurdum. Bu gün kendime kart çıkarttım. Haliyle İşCep uygulamasını kullanmaya başladım. Sizce yüklediğim APK uygulamalar herhangi bir bilgi hırsızlığı yapar mı?
Not: Bazı uygulamaların içeriği değiştirilmiş.

Güvenilir ve çok kullanılan sitelerden indirdiğin sürece güvenliğini tehdit eden bir durumla karşılaşman çok zordur. İndirme işlemlerini telefondan çok bilgisayarda yapman ve indirdiğin dosyaları öncelikle virüs taramasından geçirdikten sonra telefona atmanı öneririm.

Misal WhatsApp'ı sitesinden APK olarak indirip kurarsan sıkıntı olmaz ama adı sanı bilinmeyen sitelerden indirirsen o zaman sıkıntı olur. Yani indirdiğin sitenin güvenirliği önemli.

Genelde yeni sürümleri denemek amacıyla APKMirror üzerinden indirme yaparım. Onun haricinde eğer kırılmış korsan uygulamalar indiriyorsanız pek güvende olduğunuz söylenemez.

Bütün olay apk indirdiğinde neye izin verip vermediğin ile alakalı, fotoğraf çekme uygulamasında senden mikrofon izni istemesi saçma olur mesela ?

Riski var ama bende 8 senedir kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım ama cihaz rootlu ise kesinlikle kullanmayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı