Apple ekosistemi vs. evrensellik

Flakko

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, Apple ekosistemi yaparsak bazı Apple olmayan aygıtlarla iletişim ve bağlantı açısından sıkıntı çekmemiz muhtemel. Sizlerin tercihi ekosistem mi, yoksa evrensellik mi olurdu?
Neden genelde Samsung örneği verdim derseniz Windows ile daha uyumlu çalışması, tablet olarak Apple'a en yakın o olduğu için gibi gibi. Güncel cihazları baz aldım.

Örnek Apple Ekosistemi:
  • iPhone 12 / iPhone 13
  • iPad Air
  • M1 MacBook Air
  • AirPods 2
  • Apple Watch SE

Örnek Evrensellik:
  • Samsung S20 FE (Sizler istediğiniz telefonu düşünebilirsiniz.)
  • Huawei MatePad 11 / Samsung Tab S7
  • Galaxy Watch 4 46mm / Huawei Watch GT2 Pro / Huawei Watch GT3
  • Sony / Samsung Galaxy Buds / Anker / Jabra / JBL vs. aklınıza gelebilecek kulaklıklar.
  • Windows / Mac bir cihaz. Fark etmez.

Hocam android'te cihazlar arası ekosistem pek sağlıklı değil gibi. Daha çok uygulama bazlı mı?

Bütçe müsait olsa tercihim kesinlikle Apple ekosistemi olurdu. Birbiriyle bu kadar uyum içerisinde çalışan başka bir ekosistem örneği yok.

Windows-Android ikilisi biraz daha uyumlu o konuda haklısınız. Düşük ve orta bütçede mecburen bu ikiliye kayardım.

Hocam ben de evrensellik dezavantajlarını çok çektim. Yeni telefonum da Android'e geçtim. iPhone alabilirdim ama gereksiz pahalı şu dolar kurunda zaten. Evrensellik bana göre cidden işe yarıyor.

Hocam ben de evrensellik dezavantajlarını çok çektim. Yeni telefonum da Android'e geçtim. iPhone alabilirdim ama gereksiz pahalı şu dolar kurunda zaten. Evrensellik bana göre cidden işe yarıyor.
Öyle hocam.

iPhone kullanıcısıyım. Bir yandan da Windows PC kullanıyorum. iPhone'daki yüksek boyutlu videoları PC'ye atarken sorun yaşıyorum. Neyse ki 3uTools diye bir program var. iTunes'a kalsaydık işimiz yaştı.

Bir örnek daha vereyim. Edifier X3S diye çok övülen bir bluetooth kulaklık modeli var. SBC ve AptX codeclerini destekliyor. iPhone için alsam AAC codec desteği yok, SBC standardında çalışacak. Halbuki orta segment bir Android telefonda bile AptX desteği bulunabiliyor.

Ya da akıllı saat alayım diyorum mesela. Honor ve Huawei Watch'lar hoşuma gidiyor. İncelemelerini izliyorsun, çok kritik birçok özelliği iPhone'larla eşlenince kullanılamıyor. Bu açıdan bakınca F/P segmentte evrensellik genelde daha çok işe yarıyor.

Ama para boldur, o zaman Mac + iPhone + AirPods + Apple Watch alırsın. Keyfine bakarsın.

İphone 3GS, 5, 5S, 6+ kullandım ve sonrasında Xiaomi mi 8 geçtim hâlâ daha kullanıyorum. Android çok daha işlevsel geliyor bana. Daha kullanışlı ve sınırlandığımı hissetmiyorum. Ancak sosyal medya deneyimlerim daha sınırlı kaldı ve özellikle Instagram paylaşımlarım azaldı. Çünkü çözünürlük ve seste kayıplar yaşıyorum. Yani sosyal medya hayatınızın vazgeçilmesi ise IOS yoksa Android almakta fayda var.

Geri
Yukarı