Apple fanboyluğu

Şuan varmı bilmiyorum ama zamanında Samsung'un Touchwiz arayüzü deli gibi kasıyordu.

2011'de canavar gibi çıkan S2 1GB/16GB bile arada kasardı.

Şuan ismini OneUI yaptılar.

Herhangi bir şeyin fanboyluk aptallıktır. İşim gereki macbook kullanıyorum ve 13 pro max sahibiyim ama aşırı devasa bir fark yok açıkcası. Macbook ve iphone kullanmamın tek sebebi o ekosisteme yazılım üretmem. Geliştirici olarak gerçekten avantajlı ama son kullanıcı olarak ne kadar *avantajlı* tartışılır. Ben ne kadar macbook kullansam da arkada hep oyun makinem windows pc açık duruyor hiç kapanmıyor. Herşey ihtiyaç ve hangisinin karşıladığı.

1. bir tane arkadaşım bugün WhatsApp grubunda 15k civarında telefon önerisi istedi tanıdığım herkes iPhone 11 ya da SE modelini önerdi. Ben de bu telefonun bu kadar hak etmeyeceğini S22 almaları daha uygun olacağını iPhone 13 rakibi bir telefon olduğunu söyledim ve keşke söylemez olsaydım "S22 ne ya çöp iPhone varken" "S22 alacak 3 gün sonra kasacak" "iPhone 13'ün değil iPhone 5'in rakibi olamaz S22" gibi cümleler görmeye başladım. O an anladım ki ne yazarsam yazayım her zaman aynı şeyleri yazacaklar ondan telefonu alacak olan arkadaşa biraz araştırıp içine sinen bir telefonu al dedim. Oda 15,999 TL'lik iPhone 11 alacağını söyledi bende tamam yazdım uzatmadım.
S22 ile iPhone 11’in kıyaslanması doğru olmaz. 2 cihaz da ayrı dünyalarda. Ah bu fanboylar ne olacak bilmiyorum. Resmen her yerlerdeler.

Ykalaşık 2 aydır IPhone 13 Pro kullanıyorum. Android'den sonra büyük bir rahatlık olduğunu söyleyebilirim. Ancak sizin arkadaşlarınızın yaptığı saçmalığın danıskası olmuş. Şu an Spigen kılıf kullanıyorum Apple logosu gözükmüyor bile. İnsanlardaki bu logo hastalığını anlamak zor. Ben IPhone 13 Pro'ya performansı için geçtim. IPhone 7 gibi desteği iki gün sonra düşecek ve perfomansı yeni nesil telefonların tırnağı olamayacak bir telefonu üstüne üstlük ikinci el almak kadar mantıksız bir şey olamaz.

Uzun yıllar alt segment Android kullandıktan sonra ilk iOS deneyimimi ikinci nesil iPhone SE ile yaşadım. IPhone'lardaki sezgisellik, uygulamaların optimizasyonu gerçekten Android'de yok. Oturmuş bir sistem. Bunu böylece koyduktan sonra, gelelim fanboyluk meselesine. Maalesef ülkemizin şartları nedeniyle insanlar ederinden çok çok fazla paralar döküyor. iPhone 11 denilen cihaz artık eskidi. Ama ülkemizde hala bir yıl kullanılmış olanları dahi 13 bin lira civarından satılıyor. Yatırım aracına dönüşmüş iPhone. iPhone 11 ile S22 hemen hemen aynı fiyata. Arada nesil farkı var. Düşünün, bir yıl önce yaklaşık 7500 lira olan iPhone 11'i sıfır olarak satın alan biri, bugün aynı cihazı bir yıl kullandıktan sonra iki katı fiyata 15000 liraya satabiliyor. Gerçekten inanılmaz. Bu IPhone'ların çok çok üstün olmalarından değil ülkemizde piyasasının çok canlı oluşundan kaynaklanıyor. Ben şu an S20 FE kullanıyorum ve öyle aman aman bir fark olduğunu söyleyemem Android ile iOS arasında.

Öncelikle S22 iPhone 11'den her konuda çok daha iyi bir cihaz, bunu belirteyim. iPhone 11 S20 dengi bir cihazdır.

Senin arkadaşların fanboydan ziyade bilgisizler, başka bir açıklaması yok.

Geri
Yukarı